• گزارش تکمیلی

   شیراز میزبان همایش بهره وری انرژی در صنایع بزرگ

   شیراز میزبان همایش بهره وری انرژی در صنایع بزرگ

   "بابک محمدی" کارشناس دفتر حمایت از مالکیت صنعتی: تا سالهای نه چندان دور مصرف داخل از کل عرضه انرژی کشور فراتر رفته و تبدیل به یکی از واردکنندگان اصلی حامل های انرژی در جهان خواهیم شد.

   شیراز میزبان همایش بهره وری انرژی در صنایع بزرگ

   این طرح از ۵ سال پیش در ایران با مشارکت سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو) و با هدف مبارزه با تغییرات اقلیمی در جهان به کمک صرفه جویی انرژی در صنایع، اجرا شده است.

   همایش بهره وری انرژی در روز چهارشنبه مورخه بیست و هفتم تیر سال جاری با ارائه جدیدترین راهکار‌های صرفه جویی و مدیریت مصرف انرژی به میزبانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس و با همکاری دفتر حمایت از مالکیت صنعتی برگزار گردید.

   به گزارش دفتر حمایت از مالکیت صنعتی؛ در ابتدای این نشست "نسیم شکاری" هماهنگ کننده ملی طرح بهره وری انرژی صنعتی ۵ صنعت انرژی در کشور گفت: این طرح از ۵ سال پیش در ایران با مشارکت سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو) و با هدف مبارزه با تغییرات اقلیمی در جهان به کمک صرفه جویی انرژی در صنایع، اجرا شده است.

   وی بیان کرد: تاکنون یک سوم مصرف انرژی در جهان به صنعت اختصاص دارد و ۳۰ درصد از گاز‌های گلخانه‌ای که عامل گرمایش زمین هستند بوسیله صنایع مختلف تولید می‌شود، که اجرای برنامه‌هایی به افزایش بهره وری و مدیریت مصرف انرژی منجر می‌شود از نظر زیست محیطی دارای اهمیت است.

   شکاری هدف از برگزاری این همایش را افزایش آگاهی و فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق و سوخت‌های فسیلی در صنایع انرژی بر کشور دانست و افزود: این طرح به ارائه راهکار‌های افزایش بهره وری انرژی در ۵ صنعت پالایش نفت، پتروشیمی، آهن و فولاد، سیمان و آجر که بیش از ۷۰ درصد انرژی صنعتی کشور را به خود اختصاص داده اند، می‌پردازد.

   وی اظهار کرد: در این همایش کارشناسان صنایع انرژی بر استان‌های فارس و بوشهر با شرکت در همایش بهره وری انرژی در صنایع بزرگ، با جدیدترین راهکار‌های صرفه جویی و مدیریت مصرف انرژی آشنا شدند.

   همچنین "اریک گودبرگ" مشاور بین المللی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد نیز در این همایش تصریح کرد: تغییر رفتار و ارتقاء فرهنگ کارکنان صنایع مختلف می‌تواند با کمترین هزینه، صرفه جویی خوبی را در مصرف انرژی واحد‌های صنعتی ایجاد کند.

   وی ادامه داد: سه عامل اصلی برای موفقیت مدیریت انرژی عوامل سیستمی و سازمانی، دانش و مهارت‌های فنی و نیروی انسانی است.

   مشاور بین المللی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد اضافه کرد: برای تشویق صاحبان صنایع بزرگ به اجرای طرح‌های بهینه سازی و صرفه جویی انرژی، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد ( یونیدو) با حمایت مالی صندوق جهانی محیط زیست و با همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور، وام‌های کم بهره به این طرح‌ها پرداخت می‌شود.

   همچنین در حاشیه این همایش "بابک محمدی" کارشناس "دفتر حمایت از مالکیت صنعتی"، در مصاحبه ای با صدا و سیمای استان فارس معدن وتجارت که از دفتر مرجع ملی یونیدو، توضیحاتی در خصوص بهره وری انرژی بیان داشت. وی گفت یکی از شاخص های بررسی کارایی انرژی، بهره وری انرژی است که نشان دهنده میزان تولید کالا و خدمات به واحد مصرف انرژی است و در سطح کلان از تقسیم تولید ناخالص داخلی بر مقدار مصرف انرژی بدست می آید. به عنوان مثال اگر بهره وری انرژی یک کشور 100 دلار است یعنی به ازای مصرف هر بشکه معادل نفت انرژی، 100 دلار تولید ناخالص ملی ایجاد شده است.

   وی گفت در سالهای اخیر میزان بهره وری انرژی در ایران کاهش یافته و این امر به دلیل افزایش شدت مصرف انرژی است. اگر روند فعلی شدت انرژی کنترل نشود تا سالهای نه چندان دور مصرف داخل از کل عرضه انرژی کشور فراتر رفته و احتمالا امکان صادراتی وجود نخواهد داشت. در این صورت نه تنها به اهداف مصوب در سند چشم انداز نخواهیم رسید، بلکه یکی از واردکنندگان اصلی حامل های انرژی در جهان نیز خواهیم بود. در این میان آلودگی محیط زیست نیز افزایش نگران کننده ای خواهد داشت.

   این همایش یک روزه در شیراز در سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان فارس وبا همکاری اداره آموزش سازمان در راستای اجرای طرح بهره وری انرژی در ۵ صنعت انرژی در کشور برگزار شد.

   گزارش صدا و سیما (اینجا):

   یا:

   https://www.aparat.com/v/SDYx0

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,474,988
تعداد بازدید امروز : 41,582
تعداد بازدید دیروز : 57,867
تعداد بازدید هفته : 380,742
تعداد بازدید این ماه : 494,492
آخرین به روزرسانی : 1399/08/09 19:01

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.