• مصاحبه اختصاصی مهندس میرصالحی مدیر کل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی در خصوص:

   ثبت جهانی 5 محصول راهبردی و صادراتی ایران در سازمان جهانی وایپو

   ثبت جهانی 5 محصول راهبردی و صادراتی ایران در سازمان جهانی وایپو

   این محصولات شامل خاویار ایران، پسته دامغان، پسته رفسنجان، گچ سمنان و سنگ مرمر کردستان می باشند.

   به گزارش دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، سید مهدی میرصالحی مدیر کل این دفتر در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما بیان داشت: این محصولات شامل خاویار ایران، پسته دامغان، پسته رفسنجان، گچ سمنان و سنگ مرمر کردستان که ابتدا به ثبت ملی و سپس بر اساس معاهده لیسبون که در سال 83 در ایران تصویب شد و عضویت در سازمان مالکیت فکری (که از سازمان‌های تابعه سازمان ملل است) به ثبت جهانی رسید.

   میرصالحی گفت: از مزیت های ثبت جهانی؛ حفظ اصالت و جایگاه اقتصادی و تجاری محصولات ایران در بازارهای بین المللی و در نهایت مصرف کننده که همواره به دنبال این هستند که محصولات اصلی را استفاده کنند با ثبت جهانی این محصول و درج کد بین المللی می توانند مطمئن شوند که محصول اصلی را استفاده می کنند.

   وی ادامه داد: خاویار ایران جزو بهترین خاویار در دنیاست و ثبت جهانی این محصول و درج کد بین المللی روی بسته بندی آن باعث می شود مصرف کننده مطمئن شود که محصول ایرانی را مصرف می کند و هیچ کشوری در این شرایط نمی تواند از برند ایران سوء استفاده کند.

   وی افزود: با این اقدام این محصول جایگاه تجاری خود را حفظ می کند و ارزش افزوده بسیار بالایی را در بازارهای بین المللی ایجاد می کند. وی در خصوص محصول بعدی یعنی پسته گفت: در دنیا دو کشور ایران و امریکا تأمین کننده پسته می باشند و میزان تولید و تجارت جهانی پسته در جهان چیزی حدود 370 هزار تن به ارزش دو میلیارد و 800 میلیون دلار است که امریکا با تولید 130 هزار تن پسته به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون دلار جایگاه اول و ایران با تولید 114 هزار تن به ارزش 970 میلیون دلار جایگاه بعدی را دارد و همچنین چین و هنگ کنگ در رده های بعدی قرار دارند.

   میرصالحی بیان داشت که: پسته ایران به خصوص پسته دامغان از طعم و مزه بهتری برخوردار است و همیشه در جهان حرف اول را زده و مشتری های خاص خود را دارد. وی ادامه داد: پسته دامغان بین 30 تا 40 هزار تن تولید می شود که ارزشی حدود 750 تا هزار میلیارد تومان را دارا می باشد و از نظر کیفی رتبه اول را در ایران و جهان دارد. پسته رفسنجان به لحاظ کمی بیشترین تولید را داشته و رقمی حدود 35 تا 45 هزار تن تولید به ارزش 700 تا 900 میلیارد تومان را دارد.

   وی درباره گچ سمنان گفت: چین با تولید 45 میلیون تن در سال بیشترین تولید گچ را در جهان دارد و ایران با تولید 13 میلیون تن رتبه دوم را در جهان در اختیار دارد. وی ادامه داد: گچ سمنان با 9 و نیم میلیون تن تولید 80 درصد گچ ایران را تأمین می کند و می توانیم بگوییم که شش درصد تولید گچ جهان در سمنان تولید می شود.

   میرصالحی درباره سنگ مرمر کردستان گفت: تولید این سنگ 18 هزار تن در سال است و از بهترین و زیباترین سنگ های ایران که مشتریان خاص خود را در داخل و خارج کشور دارد.

   مدیرکل مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: دفتر مالکیت صنعتی با احتساب 29 منطقه فرش دستباف ایران تاکنون 47 محصول راهبردی و صادراتی ایران را در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت جهانی رسانده و در حال امکان سنجی است که سایر محصولات صادراتی حتی نفت و محصولات مهم دیگر را در این سازمان به ثبت برساند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,193,263
تعداد بازدید امروز : 14,722
تعداد بازدید دیروز : 13,717
تعداد بازدید هفته : 177,664
تعداد بازدید این ماه : 389,066
آخرین به روزرسانی : 1399/04/13 14:25

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.