• برگزاری مراسم اختتامیه "برنامه بهره وری انرژی در صنایع کلیدی ایران"

   توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)و با همکاری دفتر حمایت از مالکیت صنعتی

   توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)و با همکاری دفتر حمایت از مالکیت صنعتی

   برنامه بهره وری انرژی در صنایع کلیدی ایران با کمک مالی صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی (جف)، مشترکا توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور (ایفکو) به عنوان همکار ملی پروژه از سال 2012 تا 2018 در کشور اجرا شد.

   به گزارش دفتر حمایت از مالکیت صنعتی، این مراسم توسط سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو)و با همکاری دفتر حمایت از مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت (مرجع ملی یونیدو) و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور(ایفکو) روز چهارشنبه مورخ دوم آبان ماه سال جاری در محل مرکز همایشهای بین المللی رایزن برگزار گردید.

   به گفته دکتر مریم جوان شهرکی، نماینده سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در ایران "این برنامه در راستای بخشی از وظایف یونیدو و همگام با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و توسعه صنعتی پایدارمی باشد".

   وی گفت: در ایران با توضیح اینکه طبق گزارشهای آژانس بین المللی انرژی، بازار بهره وری انرژی به عنوان مهمترین «سوخت مشترک» شناخته میشود گفت: «در مراسم پایانی این پروژه، یونیدو تجربیات موفق بین المللی خود را برای بهره بردن بیشتر کشور از این «سوخت پنهان» با ذینفعان به اشتراک می گذارد.»

   برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت سخنران این مراسم بود که اظهار داشت: قبل از انقلاب صنعتی اول کلیه فعالیت‌های آن زمان فقط با نیروی ماهیچه انسان و دام بود. همزمان با انقلاب صنعتی اول تحول اساسی صورت گرفت و قطار بخار راه افتاد. آن زمان صنعت به شکل امروزی نبود ولی نسبت به قبل از آن تحول اساسی رخ داده بود. با انقلاب صنعتی دوم و برق صنعت شکل دیگری گرفت رویکردها نوین شد و رفاه امروزی‌تر شد. در انقلاب صنعتی سوم با اختراع کامپیوتر تحولات اساسی‌تری رخ داد.

   وی ادامه داد: در 18 سال اخیر و آنچه به عنوان هزاره سوم و توسعه پایدار از سال 2000 که سازمان ملل آن را بنا نهاد آینده دیگری را شاهدیم. تصور کنیم که یک روز به ما می‌گفتند بنزین، گازوئیل و برق نیست. آیا زندگی به ماقبل بخار برنمی‌گشت، قطعا تصور آن سخت است.

   قبادیان در ادامه به انقلاب صنعتی چهارم اشاره و گفت: آنچه برای 20 سال آینده اتفاق می‌افتد غیرقابل باور است در سال 2012 و در انقلاب چهارم با ورود هوش مصنوعی و فناوری بایو و نانو که ما در ابتدای راه آنها هستیم تحولات به گونه‌ای دیگر رقم خورده است به طوری که حتی در انقلاب صنعتی چهارم طی 20 سال آینده دگرگونی اساسی در زندگی، اقتصاد و حتی حکومت‌ها را شاهد خواهیم بود.

   وی با اشاره به شدت مصرف انرژی در کشور ما اظهار داشت: شاخص‌های مصرف انرژی در ایران دو و نیم برابر میانگین جهانی است.

   وی با بیان اینکه مصرف انرژی و محیط زیست امروز به هم پیوند خورده‌اند، خاطرنشان کرد: جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان است. بنابراین سهم‌مان از آلاینده کردن هم باید یک درصد باشد در صورتی که سرانه هر ایرانی 1.72 درصد است یعنی ما 72 صدم درصد بیشتر از سهم‌مان جهان را آلوده می‌کنیم.

   قبادیان در ادامه با تاکید بر اینکه باید پروژه یونیدو برای کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری و همچنین کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی را پروژه‌های اساسی بدانیم خاطرنشان کرد: مصرف انرژی ما بالاست بنابراین باید به کمک تکنولوژی که یونیدو در اختیار ما قرار می‌دهد و اکنون ممکن است به دلیل تحریم‌ها نتوانیم آنها را بگیریم، کمک کنیم سوخت‌های فسیلی در کشور کاهش یابد.

   وی در ادامه بیان کرد: از همه متولیان امر تقاضا دارم و اعلام می‌کنم که ما آمادگی کامل داریم که تکنولوژی‌ را که نیاز دارند با استفاده از همکاری با یونیدو در اختیارشان قرار دهیم.

   «سیدمهدی میرصالحی» دیگر سخنران این گفت: سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در ایران پروژه های مختلفی را در دست اجرا دارد که از جمله مهمترین آنها پروژه بهره وری انرژی است. به گفته این مقام مسئول، در کنار اجرایی شدن این پروژه دوره های آموزشی متعددی با عنوان گفت و گوی انرژی در ایران برگزار شده است. وی تاکید کرد: برای عملیاتی شدن موضوع بهره وری انرژی و صرفه جویی و کاهش آلاینده ها در ایران باید در وهله نخست به یک باور عمومی و فرهنگ تبدیل شود که صرفه‌جویی انرژی یک الزام است.

   میرصالحی از برگزاری کارگاه های مختلف آموزشی در چند استان خبرداد و گفت: تاکنون پنج پایلوت و نمونه در پنج استان بزرگ کشور اجرایی شده و در تلاشیم آن را به سایر صنایع کشور تعمیم دهیم. این مقام مسئول وزارت صنعت تاکید کرد: دستیابی به فناوری های مورد نیاز در این زمینه یک الزام است، به ویژه در صنایع بزرگ و پرحجم که نیازمند مصرف انرژی بالایی هستند می تواند به کاهش گازهای گلخانه ای بیانجامد.
   وی ادامه داد: دستیابی به فناوری و انتقال آن نیازمند نیروی انسانی متخصص، برخورداری از مدیریت لازم و تجهیزات است تا جایگزین تجهیزات قدیمی شوند.
   میرصالحی تاکید کرد: اجرایی شدن این پروژه با کاهش مصرف انرژی به کاهش هزینه‌های تولید، همچنین کاهش میزان آلاینده ها و انتشار دی اکسید کربن در کشور خواهد انجامید.

   لازم به ذکر است که، جایزه مدیریت انرژی در صنعت نفت برای نخستین بار در سطح وزارت نفت و در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با حمایت مالی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد انجام شده است.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,473,593
تعداد بازدید امروز : 40,187
تعداد بازدید دیروز : 57,867
تعداد بازدید هفته : 379,347
تعداد بازدید این ماه : 493,097
آخرین به روزرسانی : 1399/08/09 18:55

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.