• مصاحبه میرصالحی با رادیو گفتگو:

   سهم معدن در صادرات غیرنفتی ۳۵درصد است

   سهم معدن در صادرات غیرنفتی ۳۵درصد است

   مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صمت گفت: سهم صادرات معدن در بخش غیرنفتی سالانه در حدود ۳۵ درصد است که با سرمایه گذاری مناسب می توانیم این سهم را از تولید ناخالص داخلی به بیش از ۵۰ درصد هم برسانیم.

   سید مهدی میرصالحی، مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو درخصوص عبور از خام فروشی معدنی، اظهار کرد: ظرفیت معدنی ایران در حدود ۷ میلیون تن است و این میزان ذخایر کشف شده و ۵۷ میلیون تن ذخایر بالقوه در کشور وجود دارند.

   وی افزود: کشور ما به لحاظ داشتن ذخایر معدنی اولین کشور خاورمیانه است و بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس ۷ درصد ذخایر معدنی جهان به ایران اختصاص دارد و از غنی ترین مناطق جهان هستیم.

   میرصالحی ادامه داد: تاکنون ۶ هزار معدن با ۷۰ نوع ماده معدنی در کشور و ۱۵ هزار محدوده بخش معدنی با ۴۰ میلیارد تن ذخایر قطعی به ارزش حدود ۷۰ میلیارد دلار شناسایی شده است و کشور سالانه ۳۹۵ میلیون تن برداشت ذخایر معدنی دارد.

   مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سهم صادرات معدن و صنایع معدنی در بخش غیرنفتی سالانه در حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد که اگر در این بخش سرمایه گذاری مناسبی داشته باشیم می توانیم سهم معدن را از تولید ناخالص داخلی به بیش از ۵۰ درصد هم برسانیم.

   وی بیان کرد: یکی از دلایل خام فروشی می تواند مربوط به مسائل فرهنگی شود، چراکه مردم ایران معمولا برای رسیدن به سود و بازگشت سرمایه عجله دارند، لذا این امر موجب عدم کارکرد مناسب و روی آرودن به خام فروشی شده است.

   میرصالحی توضیح داد: معدن و صنایع معدنی به سه بخش اصلی تقسیم می شود بخش اکتشافات معدنی که این امر در حیطه وظایف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی است اگرچه بخش خصوصی هم به این مسئله ورود پیدا کرده است، بخش دوم استخراج معدن است که در این بخش یکی از شرایط مهم داشتن حمل و نقل مناسب و داشتن فناوری برای کاهش خطر استخراج معادن است.

   مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در بخش سوم هم باید سازوکار لازم برای سرمایه گذار بخش معادن تامین شود تا افراد جدید به این حوزه ورود پیدا کنند و همچنین بحث آمایش سرزمین نیز در این مقوله از همیت بالایی برخوردار است.

   وی در پایان تصریح کرد: سیاست های پولی و ارزی در هر کشوری در حوزه اقتصاد بسیار موثر است و تا زمانی که نتوانیم این سیاست ها را به درستی تنظیم کنیم هموراه در بنگاه های اقتصادی با مشکل مواجه خواهیم بود.

   منبع مصاحبه:

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,390,252
تعداد بازدید امروز : 14,712
تعداد بازدید دیروز : 62,211
تعداد بازدید هفته : 296,005
تعداد بازدید این ماه : 409,755
آخرین به روزرسانی : 1399/08/07 21:39

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.