• نشست های هفتگی معاون امور صنایع با خودروسازها/ تاکید براجرای برنامه های 10گانه بهبود وضعیت صنعت خودرو

   نشست های هفتگی معاون امور صنایع با خودروسازها/ تاکید براجرای برنامه های 10گانه بهبود وضعیت صنعت خودرو

   نظارت بر اجرای برنامه های ۱۰گانه بهبود وضعیت خودرو سازان با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت به صورت هفتگی کلید خورد.

   فرشاد مقیمی معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت با حضور در شرکت ‌های سایپا وایران خودرو طی نشست مشترک با مدیران و مسولان اجرایی این دو خودرو ساز بزرگ بر اجرای برنامه ۱۰گانه تاکید و خواستار تدوین برنامه زمان بندی مشخص برای توسعه کیفی و کمی تولید خودرو تا پایان سال ۹۸ شد.

   وی در این نشست که به صورت جداگانه در شرکت های خودرو سازی برگزار شد، خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی و با توجه به افزایش مشتریان ، خودروسازان باید ارتقا کیفیت خودرو را درکنارافزایش تیراژتولید مدنظر قرار دهند.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: توسعه صنعت خودرو سازی در کشور با توجه به سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی و اشتغال صنعتی از برنامه های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و تلاش می شود با رفع موانع پیش روی این صنعت فضا به سمت کاهش نارضایتی و افزایش اعتماد عمومی سوق داد.

   مقیمی اجرای برنامه های ۱۰ گانه را در همین راستا برشمرد و گفت: افزایش کیفیت ، میزان تولید ، توسعه عمق ساخت داخل و برنامه ریزی برای خصوصی سازی این صنعت را از جمله برنامه های طرح ساماندهی صنعت خودرو است و خواست عمومی براین است که خودرو سازان برنامه های عملیاتی خود را در راستای اجرای این سیاست ها تدوین نموده و اولین گام را برای اعتماد سازی و کاهش نگرانی مردم بردارند.

   معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت تحویل کلیه تعهدات به مشتریان، واگذاری اموال غیر مولد ، تعیین قیمت محصولات تولیدی و بازنگری قراردادهای فی مابین خودروسازان و قطعه سازان را از اولویت های این طرح برشمرد و گفت: افزایش سقف اعتباری شرکت های خودروساز و قطعه ساز ، تامین ۸۴۴ میلیون دلار منابع ارزی ، تامین ۴هزار میلیارد تومان تسهیلات نقدینگی وامکان گشایش ال سی داخلی برای قطعه سازان از دیگر برنامه های ۱۰گانه برای بهبود وضعیت صنعت می باشد.

   مقیمی در ادامه با اشاره به وجود چالش های توسعه این صنعت تصریح کرد: در شرایطی که دشمن صنعت خودرو و قطعه سازی کشور را هدفگذاری کرده است ما باید با تلاش در افزایش عمق ساخت داخل به ویژه در صنعت قطعه سازی بتوانیم این صنعت را از وابستگی به قطعات خارجی منفک سازیم.

   وی خواستار ارایه برنامه عملیاتی از سوی دو خودروساز بزرگ در جهت داخلی سازی قطعات خودرو شد و گفت: تولیدکنندگان با شناسایی توانمندی های قطعه سازان اقدام به برنامه ریزی برای توسعه تولید این قطعات نمایند.

   معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای رفع مشکل نقدیگی خودرو سازان و پیگیری برای تسریع در اختصاص اعتبارات به این صنعت افزود: خودرو سازان با توجه به بسترهای ایجاد شده باید نسبت به اخذ این تسهیلات اقدام کنند.

   وی اختصاص این تسهیلات را در راستای افزایش تولید خودرو و بهبود کیفی این صنعت عنوان کرد و گفت: امیدواریم با اختصاص تسهیلات از سوی بانک مرکزی و تسریع این موضوع از سوی بانک های عامل در ایام پایانی سال شاهد بهبود وضعیت این صنعت و کاهش نارضایتی ها باشیم.

   معاون وزیرصنعت ،معدن و تجارت موانع گمرکی را از دیگر مشکلات این صنعت برشمرد و گفت: با همکاری گمرک ترخیص قطعات تسهیل شده و به زودی این مشکل رفع خواهد شد.‌

   مقیمی همچنین خواستار ارایه آمار روزانه از وضعیت تولید و تحویل به مشتریان شد .

   گفتنی است در این نشست خودروسازها کمبود نقدینگی و روند طولانی ترخیص محموله ها از گمرک را از مهمترین چالش های این بخش عنوان کردند و افزایش تولید و تسریع در رفع تعهدات به مردم را مستلزم تزریق نقدینگی به این صنعت اعلام کردند.

   لازم به ذکر است، نشست با خودروسازان با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت،معدن وتجارت به صورت هفتگی در شرکت های سایپا و ایران خودرو برگزار و محورهای 10 گانه به صورت عملیاتی مورد پیگیری قرار می گیرد.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 246,222,743
تعداد بازدید امروز : 66,307
تعداد بازدید دیروز : 82,050
تعداد بازدید هفته : 241,342
تعداد بازدید این ماه : 492,510
آخرین به روزرسانی : 1399/11/06 17:46

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.