• معاون امورصنایع در استان هرمزگان تاکید کرد: ضرورت توجه به پتانسیل ها و مزیت های موجود در صنعت دریایی

    معاون امورصنایع در استان هرمزگان تاکید کرد: ضرورت توجه به پتانسیل ها و مزیت های موجود در صنعت دریایی

   معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت با تاکید بر بهره مندی از پتانسیل ها و توانمندی های صنایع دریایی گفت: این صنعت یکی از راهبردی ترین حوزه های صنعتی کشور به شمار می رود و توجه به این صنعت موجبات رشد و توسعه اقتصاد کشور را فراهم می سازد.

   فرشاد مقیمی در سفر یک روزه به استان هرمزگان در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که در شرکت کشتی سازی فراساحل خلیج فارس (ایزوایکو ) برگزار شد، با تاکید بر ضرورت توجه به توسعه و حمایت از سرمایه گذاری در صنایع دریایی افزود: اقتصاد کشور درشرایط کنونی در فضایی متفاوت نسبت به سال های گذشته قرار دارد و از این رو توجه به ظرفیت های داخلی و بهره مندی از این ظرفیت ها باید در سرلوحه اقدامات همه دستگاههای اجرایی قرار گیرد. در این خصوص صنایع دریایی به ویژه در بخش ساخت و تعمیرشناورها از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

   به اعتقاد مقیمی از میان صنایع دریایی، صنعت کشتی‏ سازی به عنوان یکی از محورهای اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده می تواند ‌ نقش مهمی در اقتصادکشور و ارز آوری ایفا کند.

   معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت افزود: باید از فرصت های موجود حداکثر استفاده را ببریم که بهره مندی از پتانسیل های موجود درصنعت کشتی سازی از جمله این فرصت ها است.

   مقیمی تصریح کرد: زیرساخت‌هایی که در حوزه کشتی‌سازی در ایزوایکو وجود دارد؛ قابلیت اشتغالزایی بدون نیاز به سرمایه گذاری جدید و تنها با تخصیص بخشی از تقاضاهای موجود در ساخت و تعمیرات شناورها ی داخلی و منطقه ای را دارا می باشد.

   وی در ادامه با انتقاد از عدم بهره برداری از ظرفیت شرکت ایزوایکو توسط برخی از کارفرماها و واگذاری پروژهای های ساخت و تعمیر شناورهای داخلی به شرکت های خارجی علیرغم ظرفیت بسیار مناسب موجود در این واحد صنعتی افزود: حمایت از صنایع داخلی وظیفه ملی همه دستگاه ها است و در این زمینه همانند ممنوعیت خرید خارجی کالاهای که مشابه داخلی دارند باید خدمات خارجی درصورت وجود ظرفیت‌های خالی ارایه این گونه خدمات در کشور و دارای مشابه داخلی ممنوع و یا امکانپذیر نباشد .

   معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت در ادامه به ضرورت توجه به رقابت پذیری صنایع دریایی داخلی اشاره و تصریح کرد: اجرای تبصره5 ماده یک قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی مبنی بر پرداخت 20درصد قیمت بین الملی شناور به عنوان تعرفه ترجیحی به سازندگان شناور داخلی می تواند مشکلات زیادی را در این بخش حل کرده و به افزایش قدرت رقابتی سازندگان داخلی کمک کند.

   مقیمی معتقد است: وضعیت کنونی شرکت ایزوایکو در مقایسه با شرایط قبلی رضایت بخش بوده و در بخش تعمیرات تقاضاهای خوبی برای این شرکت ایجاد گردیده است بطوریکه در این بخش صف انتظار برای دریافت خدمات ایجاد شده است.

   معاون امور صنایع وزیر صنعت معدن و تجارت با تاکید براینکه اتمام پروژه های موجود در این مجتمع باید در اسرع وقت انجام شود، خاطر نشان کرد: بدلیل فرسوده بودن برخی از تجهیزات این مجتمع ، امکان فعال سازی ظرفیت کامل مجتمع مهیا نبوده است که براساس پیگیری های انجام شده و مساعدت سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبار، منابع مالی لازم در برخی بخش ها تامین شده است. در این خصوص لازم است برنامه اجرایی شرکت برای مصارف اعتبار تخصیص داده شده تنظیم گردیده و گزارش های پیشرفت برنامه ها در جلسات کنترل پروژه ارائه گردد.

   به عقیده وی، درصورتیکه مدیریت منسجمی برای مصرف اعتبارات تخصیص داده شده به شرکت اعمال شود امکان تامین اعتبارات مورد نیاز پروژه های دیگر شرکت هم از طریق درآمدهای مازاد ظرفیت های تکمیل شده و هم از طریق اعتبارات دولتی مهیا خواهد شد.

   معاون امورصنایع وزیر صنعت ، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت معرفی توانمندیهای ساخت و ارائه خدمات داخلی به کارفرماها گفت: لازم است شرکت ایزوایکو ظرفیت ها و توانمندیهای خود را در بخش های ساخت شناور و تعمیرات برای معرفی موضوعات به کلیه دستگاههای دولتی، عمومی و بخش خصوصی مرتبط آماده نماید تا از طریق وزارت صمت و ابزارهای موجود این موارد به اطلاع کلیه متقاضیان برسد.

   شایان ذکر است معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در سفر یک روزه به استان هرمزگان ضمن بازدید از تعدادی از واحدهای صنعتی استان از نزدیک در جریان مشکلات صنایع این استان قرار گرفته و در جلسه شورای اداری استان که با حضور ریاست محترم جمهور و همراهان ایشان برگزار شد، حضور یافت.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 246,223,605
تعداد بازدید امروز : 67,169
تعداد بازدید دیروز : 82,050
تعداد بازدید هفته : 242,204
تعداد بازدید این ماه : 493,372
آخرین به روزرسانی : 1399/11/06 17:46

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.