• مصاحبه میرصالحی با رادیو:

   وزارت صنعت با وضع تعرفه ترمز واردات را بکشد!

   وزارت صنعت با وضع تعرفه ترمز واردات را بکشد!

   میرصالحی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید واردات کشور را بر اساس تعرفه کنترل کند تا ضمن جلوگیری از انحصار برای تولیدکننده از حقوق مصرف کننده نیز حمایت شود.

   برنامه "گفت و گوی اقتصادی" پیرامون موضوع اقتصاد بدون نفت و لزوم جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل با حضور مهدی میرصالحی مدیرکل مالکیت صنعتی و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.
   میرصالحی در ابتدای مطلب اظهار کرد: اغلب محصولات کشاورزی در داخل کشور تولید می شود اما تولید بخشی از محصولات دیگر در داخل مستلزم واردات مواد اولیه یا فناوری لازم از خارج از کشور است.
   وی با بیان اینکه تنوع تولید داخلی در بخش صنعت و حتی معدن مانند بخش کشاورزی بسیار بالاست افزود: محصولات نهایی در بخش کشاورزی بدون نیاز به فرآورده خارجی تولید می شوند اما تولید در بخش صنعت تا حدودی نیازمند به واردات است.
   مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی با اشاره به روند تولیدات داخلی طی ۱۰ سال اخیر گفت: واردات در حال حاضر با یک سیاست انقباضی پیش می رود. به عنوان نمونه ارزش واردات کالای ما در سال ۱۳۹۶ حدود ۵۴ میلیارد دلار بوده درحالیکه این رقم در سال ۱۳۹۷ به ۴۰ میلیارد و ۷۰ میلیون دلار رسیده است.
   این مقام مسئول مطرح کرد: سیاست فعلی در حوزه واردات در جهت حمایت از تولید داخلی است و از طرف دیگر فرهنگ سازی هایی نیز در حال انجام است. صدا و سیما نقش موثری در این زمینه ایفا کرده و مردم را به استفاده از محصولات داخلی تشویق و ترغیب می کند.
   میرصالحی در ادامه برنامه " گفت و گوی اقتصادی " رادیو گفت و گو متذکر شد: فرهنگ سازی در این راستا به تنهایی پاسخگو نیست و باید از ساز وکارهای مدیریت و کنترل واردات استفاده کرد.
   مدیرکل دفتر حمایت از مالکیت صنعتی و برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد: ثبت سفارش و واردات بر اساس یک لیست تعیین شده، انجام می شود و خارج از این لیست امکان پذیر نیست. حجم زیاد سفارش کالاهای مصرفی به بخش خصوصی نیز برمی گردد.
   این مقام مسئول با اشاره به تأثیر واردات بر تولید داخل ابراز داشت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید واردات کشور را بر اساس تعرفه کنترل کند تا ضمن جلوگیری از انحصار برای تولیدکننده از حقوق مصرف کننده نیز حمایت شود.
   میرصالحی در پایان مطلب مطرح کرد: کالاهای قاچاق هیچ تعرفه ای ندارند و از نظر کیفی نیز مورد بررسی قرار نمی گیرند و این امر ضربه زیادی به تولید زده است.

   منبع خبر

   صوت خبر

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 239,891,683
تعداد بازدید امروز : 37,975
تعداد بازدید دیروز : 64,948
تعداد بازدید هفته : 218,745
تعداد بازدید این ماه : 1,422,078
آخرین به روزرسانی : 1399/07/29 14:38

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.