• نمونه هایی از کرم و سخاوت امام حسن مجتبی علیه السلام

    نمونه هایی از کرم و سخاوت امام حسن مجتبی علیه السلام

   درباره سخاوت امام (ع) روایات زیاد و جالبی نقل شده که برخی از آنها را ذیلا خواهید خواند،

   در حدیثی آمده که امام حسن (ع) هیچ گاه سائلی را رد نکرد و در برابر درخواست او «نه» نگفت، و چون به آن حضرت عرض شد: چگونه است که هیچ گاه سائلی را رد نمی کنید؟ پاسخ داد: «انی لله سائل و فیه راغب و انا استحیی ان اکون سائلا و ارد سائلا و ان الله تعالی عودنی عاده، عودنی ان یفیض نعمه علی، و عودته ان افیض نعمه علی الناس، فاخشی ان قطعت العاده ان یمنعنی الماده» !

   من سائل درگاه خدا و راغب در پیشگاه اویم، و من شرم دارم که خود درخواست کننده باشم و سائلی را رد کنم، و خداوند مرا به عادتی معتاد کرده، معتادم کرده که نعمتهای خود را بر من فرو ریزد، و من نیز در برابر او معتاد شده ام که نعمتش را به مردم بدهم، و ترس آن را دارم که اگر عادتم را ترک کنم اصل آن نعمت را از من دریغ دارد.

   امام (ع) به دنبال این گفتار این دو شعر را نیز انشا فرمود:

   «اذا ما اتانی سائل قلت مرحبا

   بمن فضله فرض علی معجل

   و من فضله فضل علی کل فاضل

   و افضل ایام الفتی حین یسئل» (۱)

   هنگامی که سائلی نزد من آید بدو گویم: خوش آمدی ای کسی که فضیلت او بر من فرضی است عاجل.و کسی که فضیلت او برتر است بر هر فاضل، و بهترین روزهای جوانمرد روزی است که مورد سؤال قرار گیرد، و از او چیزی درخواست شود.

   انس بن مالک نقل می ‏کند: کنیزی یک دسته گل به امام حسن (علیه السّلام‏) هدیه کرد، امام حسن (علیه السّلام) به او فرمود: «ترا در راه خدا آزاد کردم.» به آن حضرت عرض کردم: «به خاطر یک دسته گل، او را آزاد کردی؟» در پاسخ فرمودند: خداوند ما را چنین تربیت کرده است، آنجا که [در قرآن آیه 86 سوره نساء] می‏ فرماید: «وَ إِذا حُیِّیتُمْ بِتَحِیَّهٍ فَحَیُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَوْ رُدُّوها»: هنگامی که کسی به شما تحیّت گوید، پاسخ او را به طور بهتر دهید یا (لا اقل) به همان گونه پاسخ گویید. سپس افزود: تحیّت بهتر، همان آزاد کردن او است.» (2)

   ایشان به کریم اهل بیت معروف هستند زیرا چند بار در دوران زندگی پر برکتشان تمام دارایی خود را با فقرا به طور مساوی تقسیم نمودند: ابن شهر آشوب از حضرت امام صادق (علیه السّلام) روایت کرده است که حضرت امام حسن (علیه السّلام) بیست و پنج مرتبه پیاده به حجّ رفت و دو مرتبه و به روایتی سه مرتبه، مالش را با خدا قسمت کرد که نصف آن را خود برداشت و نصف دیگر را به فقرا داد. (3)

   ۱.نقل از کنز المدفون سیوطی، (چاپ بولاق)، ص ۲۳۴ و نور الابصار شبلنجی، ص .۱۱۱

   2. الأنوار البهیه، صفحه 122 – 121

   3. منتهی الآمال، جلد ‏1، صفحه 530 به نقل از مناقب ابن شهر آشوب، جلد 4، صفحه 18

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,156,738
تعداد بازدید امروز : 645
تعداد بازدید دیروز : 33,112
تعداد بازدید هفته : 645
تعداد بازدید این ماه : 638,339
آخرین به روزرسانی : 1399/03/16 21:25

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.