• معاون امور صنایع درنشست تخصصی پایش صنایع کشور:

   مدیریت توزیع مواد اولیه در دستور کار وزارت صنعت,معدن وتجارت/ لزوم تشکیل میز مشترک وزارت صنعت و جهاد کشاورزی

    مدیریت توزیع مواد اولیه در دستور کار وزارت صنعت,معدن وتجارت/ لزوم تشکیل میز مشترک وزارت صنعت و جهاد کشاورزی

   معاون امور صنایع وزارت صنعت،معدن وتجارت با اشاره به ایجاد بسترهایی برای تسریع در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعتگران از ایجاد مکانیزم هایی با همکاری تشکل ها برای مدیریت توزیع مواد اولیه به کشور خبرداد.

   فرشاد مقیمی در سلسله نشست های تخصصی پایش صنایع کشور در سال 98 که با محوریت «صنایع ماشین سازی و تجهیزات» کلید خورد از نزدیک در جریان دغدغه های تولیدکنندگان نظیر واردات مواد اولیه تخصصی و نحوه توزیع آن در کشور ، نبود میز مشترک با وزارت جهادکشاورزی ، کمبود سرمایه در گردش ، مسکوت ماندن لایحه نظام مهندسی صنعت، لزوم اصلاح قیمت پایه صادراتی و... قرار گرفت و تصمیماتی در راستای رفع این مشکلات با حضور تشکل ها اتخاذشد.

   مقیمی : ضرورت نظارت بر نحوه توزیع مواد اولیه صنایع

   معاون وزیر صنعت ، معدن وتجارت در دومین نشست با تشکل های حوزه تخصصی «صنایع ماشین سازی و تجهیزات» که با حضور نمایندگانی از انجمن تولیدکنندگان تراکتور، کمباین و ادوات و تجهیزات کشاورزی، انجمن صنفی صنعت ریخته گری ایران و کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران برگزار شد , مدیریت توزیع مواد اولیه به کشور را از برنامه های وزارت صنعت،معدن وتجارت عنوان کرد و گفت: ایجاد بسترهایی برای تسهیل ورود مواد اولیه به کشور و همچنین نظارت برنحوه توزیع مواد مورد نیاز صنایع بین واحدهای صنعتی از جمله موضوعاتی است که باید با برنامه ریزی مشخص و براساس میزان ظرفیت تولید واحدهای صنعتی صورت گیرد.

   به گفته مقیمی باید میزان مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف و کسری بازار شناسایی و سپس براساس میزان نیاز داخلی ، ثبت سفارش صورت گیرد.

   وی اظهار امیدواری کرد: با همکاری تشکل های تخصصی می توان توزیع مواد اولیه مورد نیاز واحدهای صنعتی را مدیریت کرد.

   تشکیل میز مشترک با وزارت جهاد کشاورزی

   معاون امور صنایع در ادامه به فعالیت های مشترک وزارت صنعت ، معدن وتجارت با سایر دستگاه ها و وزارتخانه ها اشاره و خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از اقدامات موازی و رفع مشکلات واحدهای صنعتی که به صورت مشترک با وزارت صنعت و جهاد کشاورزی مرتبط هستند ، مقررشد میز مشترکی با این وزارت خانه تشکیل شود.

   مقیمی خاطر نشان کرد: با تشکیل میز مشترک بین این دو وزارتخانه مشکلات تولیدکنندگان حوزه تراکتور، کمباین و ادوات و تجهیزات کشاورزی بررسی و راهکاری اجرایی اتخاذ خواهد شد.

   وی در ادامه به برنامه های حمایتی وزارت صنعت ، معدن وتجارت از بخش تولید پرداخت و گفت: این مجموعه با اتخاذ تدابیری نظیر افزایش اختیارات ستاد تسهیل و رفع موانع ، برگزاری نشست های مشترک با بانک مرکزی و گمرک مشکلات واحدهای صنعتی نظیر کمبود مواد اولیه مورد نیاز تولید، تسریع در تخصیص ارز، تسهیل ورود اجزا و قطعات به کشور و... را به صورت مستمر مورد بررسی قرارداده و اقدامات لازم در این راستا اجرایی شده است.

   معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت با تاکید بر پرهیز از صدور بخشنامه های متعددتصریح کرد: برای رفع موانع پیش روی تولیدکنندگان و صنعتگران اصلاح دستورالعمل ها، آئین نامه‌ها و مقررات و قوانین مرتبط با تولید نظیر اصلاح قانون مالیات های مستقیم با همکاری تشکل ها در دستور کار قرار گرفته است که این موضوع از طریق ستاد تسهیل و رفع موانع صورت می گیرد.

   گفتنی است بررسی وضعیت شاخص های مهم صنایع مرتبط از قبیل وضعیت تولید محصولات مهم و استراتژیک رشته صنعتی، وضعیت واردات محصولات مشابه، وضعیت نقدینگی، روند تأمین مواد اولیه، وضعیت صادرات و ... و تحلیل روند موجود و پیش بینی وضعیت آتی از مهمترین موضوعات مطروحه در نشست های تخصصی پایش به شمار می رود .

   در این نشست انجمن صنعت ریخته گری با ارایه آماری از وضعیت واحدهای صنعتی این بخش اعلام کرد که این صنعت در بیش از 40 درصد صنعت خودرو وحدود 27 درصد سایر صنایع نقش دارد و حفظ این صنعت در شرایط تحریم ها بسیار ضروری است.

   انجمن تولیدکنندگان تراکتور، کمباین و ادوات و تجهیزات کشاورزی نیز علاوه بر طرح مشکلات صنعتگران این بخش به وجود مزیت های صادراتی در این حوزه پرداخت و خواستار ایجاد بسترهای حمایتی برای تو سعه این صنعت با توجه به ارتباط مستقیم این صنعت با امنیت غذایی کشور شد.

   کانون طراحی مهندسی و طراحی مونتاژ ایران نیز در این نشست با طرح مهمترین دغدغه های این بخش از وجود 200پیمانکار بزرگ در این کانون خبر داد و خواستار تعییین تکلیف لایحه نظام مهندسی صنعت شد.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 236,543,455
تعداد بازدید امروز : 10,944
تعداد بازدید دیروز : 39,364
تعداد بازدید هفته : 10,944
تعداد بازدید این ماه : 660,321
آخرین به روزرسانی : 1399/05/18 02:05

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.