• رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور:

   تولید سیگار در دو ماهه امسال به 8 میلیارد نخ سیگار رسید

   تولید سیگار در دو ماهه امسال به 8 میلیارد نخ سیگار رسید

   رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالای دخانی در مشهد مقدس گفت : در دو ماهه ابتدایی امسال تولید سیگار با رشدی 32 درصدی به 8 میلیارد نخ سیگار رسید.

   به گزارش پورتال خبری مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ؛ عطاالله معروفخانی در کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالای دخانی در مشهد مقدس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم مبارزه با پدیده شوم قاچاق که سایه بر اقتصاد کشور انداخته خواستار همکاری دستگاههای ذیربط درجهت کمک به رونق تولید داخلی شد.

   رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در این نشست دو روزه که در مشهد مقدس با حضور مدیران و مسئولان کشوری و استانی فعال در حوزه های مبارزه با قاچاق کالاهای دخانی از جمله ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، سازمان تعزیرات حکومتی ، پلیس امنیت اقتصادی ، گمرک ایران ،انجمن تولیدکنندگان ، واردکنندگان و صادرکنندگان کالاهای دخانی ، سازمان برنامه و بودجه ، سازمان حمایت از صادرکنندگان و واردکنندگان کالاهای دخانی برگزارگردید ،اظهار داشت گام های اجرایی شناسه کالا و رهگیری در تمامی شرکتهای تولید کننده و واردکننده سیگارو تنباکو عملیاتی شده است و هم اکنون تمامی شرکتها شناسه کالا را گرفته اند.

   وی افزود : هم اکنون 158 عامل توزیع استانی و 40 هزار عامل توزیع خرده فروشی در کشور در صنعت دخانیات دارای مجوز هستندو می کوشیم شاهد توزیع منطقی سیگار و مواد دخانی در سطح کشور باشیم.

   رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشوریادآور شد صنعت دخانیات از قدیمی ترین صنایع ایران است و درحال حاضر 20 واحد تولیدی سیگار فعال در کشور وجود دارد.

   معروفخانی اضافه کرد: میزان تولید سیگار در داخل کشور در سال 1393 به میزان 29 میلیارد نخ بود که این میزان تولید در سال 95 به 45 میلیارد نخ رسید و نیز به 50 میلیارد نخ در سال 96 و 48 میلیارد نخ در سال97 رسید.

   عبدالله هندیانی روز سه شنبه در "کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالای دخانی" در مشهد بر ضرورت بکارگیری "کد رهگیری کالای دخانی از تولید تا عرضه" تأکید و بیان کرد: در حوزه سلامت محور اگر قابلیت تعیین برچسب سلامت را نداشته باشیم چگونه می‌توانیم کالای اصیل را از غیراصیل تشخیص دهیم.

   وی گفت: روند کشفیات کالای دخانی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد در کشف رشد نداشته‌ایم لذا در حوزه شناسایی کالای دخانی باید دستورالعمل تهیه شده ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به صورت جدی پیگیری و اجرا شود.

   معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در کنار دستگاه‌های دولتی "انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان کالای دخانی" نیز می تواند در اجرایی شدن کد رهگیری نقشی تأثیرگذار داشته باشد. افزون بر 80 درصد سهم بازار دخانیات را همین انجمن مدیریت می‌کند لذا باید برای این کار وقت بگذارد و بخش نظارتی آن فعال شود.

   وی افزود: باید از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد نیز در این حوزه استفاده کرد. حوزه مبارزه با کالای دخانی امسال از نقاط تمرکز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز است لذا باید امسال جدیتر از سالهای پیش رشد قابل توجه و قابل قبولی را در امر اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای مؤثر در بخش قاچاق کالای دخانی شاهد باشیم.

   هندیانی به تولید سالانه 48 میلیارد نخ سیگار در ایران اشاره و بیان کرد: مصرف سالانه دخانیات در کشور 58 میلیارد نخ اما واردات سیگار صفر است لذا باید پرسید که این 10 میلیارد تفاوت از چه چرخه‌ای وارد بازار می‌شود؟

   وی به 12 تیرماه سالروز فرمان رهبری مبنی بر تشکیل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز اشاره و بیان کرد: اگر به دنبال اشتغالزایی و فرایند اقتصاد سالم هستیم همه باید با هم تلاش کنیم تا هر سازمانی سهم خود را در این عرصه بداند و وظایفش به نحو احسن را انجام دهد.

   معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در امر مبارزه با قاچاق راهی جز ایجاد فرایند شفاف در چرخه تولید تا توزیع نداریم زیرا انحرافات در دل فرایند شفاف است که خود را نشان می‌دهند. باید در اقدام مقابله‌ای مؤثر به سمت پرونده‌های اثرگذار در حوزه مبارزه با قاچاق رفت. شناسایی و برخورد با باندهای بزرگ می بایست در دستور باشد زیرا با شناسایی و توقیف چند کارتن قاچاق به نتیجه قابل قبولی نمی رسیم.

   وی گفت: امروز گام‌هایی در راستای ایجاد سامانه‌های همسو در حوزه فعالیت‌های تجاری از بدو ورود تا عرضه پیش بینی شده و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این سامانه‌ها را تا پایان سال با یکدیگر مرتبط (لینک) خواهد کرد. اعتقاد و رویکرد این ستاد نگاه جامع نگر با رویکرد غالب پیشگیرانه است. همیشه اقدامات پیشگیرانه منجر به پرداخت هزینه کمتر برای درمان است. همچنین اقدامات مقابله‌ای مؤثر و کاهش آسیب پذیری کسانی که در امر مبارزه با قاچاق فعال هستند از دیگر اصول ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 240,300,132
تعداد بازدید امروز : 44,370
تعداد بازدید دیروز : 59,885
تعداد بازدید هفته : 205,885
تعداد بازدید این ماه : 319,635
آخرین به روزرسانی : 1399/08/06 15:53

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.