• برگزاری دومین جلسه ارتباط صنعت و دانشگاه

   برگزاری دومین جلسه ارتباط صنعت و دانشگاه

   دومین جلسه ارتباط صنعت و دانشگاه در مرکز تحقیقات علوم و تکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

   به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری، دومین جلسه ی ارتباط صنعت و دانشگاه، با حضور دکتر قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت، مهندس آقاکثیری رئیس مرکز توسعه ی فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صمت، دکتر صحرائیان معاون پژوهشی، دکتر رستمیان معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر سرکار رئیس مرکز تحقیقات علوم و تکنولوژی، دکتر خانمحمدی از اساتید وزارت علوم و جمعی از اساتید دانشکده فن آوری نوین پزشکی و ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.


   در ابتدای این نشست، دکتر صحرائیان معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران پس از خیر مقدم به مهمانان با بیان اینکه حیطه علوم پزشکی جدید، بدون تکنولوژی هیچ مفهومی ندارد و در مواردی به جای پزشک هم عمل می کند با اشاره به تلاشهای پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران در حیطه بکارگیری تکنولوژی درحوزه پزشکی و ساخت تجهیزات پزشکی خواستار کمک بیشتر مجموعه صنعت به روند تولید محصولات حوزه ی پزشکی شد.
   وی افزود: در حوزه ی فناوری تولید ثروت از دانش، برای دانشگاه بسیار مهم است و لذا شعار دانشگاه ما "هر هیئت علمی یک شرکت دانش بنیان" است و برای تحقق این شعار به حمایت معنوی و کمک وزارت صنعت نیاز داریم و انتظار ما تسهیل بازاریابی محصولات مطمئنی که توسط دانشگاه تولید می شود است.


   در ادامه دکتر فریدی معاون ارتباط با صنعت دانشگاه از تولید و صادرات فیلترهای ارتقا یافته (نانو فیلتر) به کشور های کره جنوبی، چین، مالزی، و برخی کشور های آمریکایی و اروپایی خبر داد و افزود: خط تولید نانو الیاف که در دنیا فقط یک شرکت توانایی ساخت آن را دارد، با یک هزارم ضخامت تار مو درحال حاضر در این دانشگاه وجود دارد و تولید می شود.


   وی افزود: 6 مرکز رشد فعال در دانشگاه در حوزه های فناوری، سلامت، طب سنتی، صادرات با هدف بین المللی سازی محصولات مراکز رشد تاسیس شده است.
   دکتر فریدی گفت: در دفتر تکنولوژی ترانسفر، محققین ما دانش فنی را منتقل می کنند و ضمن بررسی نیازهای فناورانه بیمارستان در این دفتر آن کاستی ها را در داخل بر طرف می کنند.


   معاون ارتباط با صنعت دانشگاه اشاره کرد: طرح هدف (هسته های دانشجوی فناور) که در چهار دانشکده تشکیل شده، به دانشجویان آموزش می دهد تا فرایند انتقال دانش فنی به بازار کامل شود.


   در ادامه دکتر رستمیان گفت: ظرفیت دانشگاه های نسل سوم وجود دارد و ما برنامه هایی داریم تا به سمت آن برویم، درحال حاضر با ساخت دستگاه سونوگرافی کوچک، قدرت تشخیص بیشتر خواهد شد و دقت بالاتری در آن وجود دارد.


   وی گفت: ما نیاز های بسیاری داریم که با تشکیل دانشگاه نسل سوم و کاهش واردات و ایجاد اشتغال و تاکید بر استفاده فناوری، تشخیص زودتر و آسان تر و درمان مناسب تری خواهیم داشت.


   دکتر احمدیان رئیس دانشکده فناوری های نوین پزشکی نیز گفت: تصویب پایان نامه های محصول محور یکی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی تهران است و ایده ی استفاده از فناوری، مورد حمایت مسئولان دانشگاه می باشد. وی با اشاره به حمایت از پایان نامه های محصول محور افزود: برای دانشجویان PHD بین 30 تا 40 میلیون تومان حمایت مالی در نظر گرفته شده است.


   آقای دکتر قبادیان نیز ضمن تشکر از فرصت پیش آمده، جلسه ی حاضر را نشان از عزم دو طرف برای اجرای کارهای مشترک دانست و افزود: پیوند بین صنعت و پزشکی که پزشکی خود صنعت است بخشی از اقتصاد دنیا را تشکیل داده است.


   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: مهم است که علم تبدیل به ثروت شود و براساس انچه امروز مشاهده کرده ام دانشگاه علوم پزشکی از دانشگاه های تحت نظر وزارت علوم جلوتر است و در دانشگاه های دیگر پایان نامه هایی که بر اساس رفع نیاز کشور باشد بسیار کم است که نشان می دهد ما خیلی سراغ پیوند علم با عمل نرفته ایم.
   وی ادامه داد: هرچه رو به جلو حرکت کنیم متوجه می شویم که مزیت کشور نفت و گاز نیست بلکه منابع انسانی موجود است که خوشبختانه در این حوزه وضعیت کشور خوب است، بر اساس گزارش (Global Innovation Index) GII، در تربیت مهندس و علوم پایه بعد از آمریکا و روسیه رتبه ی سوم دنیا را داریم اما به شرطی که از نیروی متخصص به نحوی که در این پژوهشکده دیدیم استفاده شود.


   قبادیان افزود: در این راستا با کمک همکارانمان در معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت برای ارتقائ رابطه ی صنعت و دانشگاه چند طرح زیربنایی ازجمله طرح تاپ (توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) راشروع کرده ایم که در این طرح نقش اساتید و دانشجویان بیش از 50% می باشد.


   وی گفت: بحث دیگری که ما دنبال می کنیم موضوع انقلاب صنعتی چهارم است که اگر خوب انرا دنبال نکنیم بصورت یک سونامی اقتصاد کشور را تهدید خواهد کرد، تولید با کیفیت و قیمت رقابتی در این فاز یک ضرورت است و هر مجموعه ای که این دو مورد را رعایت نکند حذف خواهد شد.


   وی افزود : باید رابطه صنعت و دانشگاه ها را بصورت زیر بنایی بازسازی کنیم و پایان نامه ها را مساله محور و هدفمند کنیم. بنظرم انچه را که مقام معظم رهبری در چند سال اخیر در زمینه تغییر بحث مونتاژکاری به سمت نوآوری و ساخت داخل بر آن تاکید کرده اند، در طرح تاپ دنبال می شود.


   دکتر قبادیان گفت: هیچ محدودیتی برای همکاری با دیگر حوزه ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی تهران وجود ندارد و به راحتی میتواند این همکاری ادامه داشته باشد و در حوزه صنایع پزشکی میتوانیم مشترکا فعالیت کنیم.


   در ادامه مهندس آقاکثیری، رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته معاونت آموزش، پژوهش و فناوری، با بیان اینکه در دانشگاه های علوم پزشکی همه فعالیت های آموزشی و خدماتی در یک جا و نسبتا دقیق سیاستگذاری و اجرا شده، یعنی جذب دانشجو و تدوین دروس و خدمات ارائه شده براساس نیازهای واقعی کشور ارزیابی و ارایه شده است، در حوزه پزشکی با توسعه متوازن و خوبی روبرو هستیم، گفت: متاسفانه در دیگر رشته های دانشگاهی، جذب دانشجو متاثر از رشد جمعیت متقاضی تحصیل دانشگاهی انجام شده است و لذا چنان که باید در زمینه کیفیت آموزش های ارائه شده موفق نبوده ایم، در حالیکه بر اساس آمارهای ارائه شده در زمینه تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی، رتبه سوم دنیا را داریم و تعداد دانشگاههای ما از کشور 1/4 میلیاردی چین بیشتر است، در حوزه مهارت فارغ التحصیلان در رتبه ٩١ دنیا قرار گرفته ایم و موفق به تامین نیروی ماهر مورد نیاز کشور نشده ایم.


   وی همچنین با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و اقدام عملی برای ارتقای سطح علمی و مهارتی دانشجویان گفت: در طرح تاپ عملا ماموریت گرا شدن دانشگاهها و تعمیق ارتباط صنعت و دانشگاه دنبال می شود.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 238,707,762
تعداد بازدید امروز : 33,660
تعداد بازدید دیروز : 43,647
تعداد بازدید هفته : 77,307
تعداد بازدید این ماه : 238,156
آخرین به روزرسانی : 1399/07/06 17:10

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.