• قبله: گام مهمی برای شفافیت مسیر تجارت در ایران برداشته شد

   قبله: گام مهمی برای شفافیت مسیر تجارت در ایران برداشته شد

   جریان توزیع کالا در کشور با رونمایی از فاز دوم سامانه شرکت های پخش رصد پذیر شد.

   محمد قبله،مدیر کل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این مطلب در مراسم رونمایی از سامانه مدیریت توزیع مویرگی کالا افزود: بخش مهمی از جریان توزیع کالا را شرکت‌های پخش سراسری شکل می‌دهند و با راه‌اندازی این سامانه، این بخش به حلقه تامین و عرضه خرد متصل می‌شود تا مسیر تجارت کشور شفاف شود.

   وی در توضیح ویژگی‌های فاز اول این سامانه گفت:فاز اول این سامانه در حدود 4 سال قبل راه‌اندازی شد و در این قالب صدور مجوز و ساماندهی شرکت‌های پخش در دستور کار قرار گرفت اما با آغاز به کار فاز دوم ، مسیر حرکت کالا بنا بر اطلاعاتی که از سوی شرکت‌های پخش در این سامانه ثبت می شود، روشن تر خواهد شد.

   او در توضیح این مطلب ادامه داد: ویژگی مهم سامانه مدیریت توزیع مویرگی کالا این است که این سامانه متعلق به انجمن شرکت‌های پخش و مورد تایید دولت است. طبق مفاد قانونی تصریح شده در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اگر توزیع کالا در شبکه‌های مورد تعریف و تایید دولت اتفاق نیفتد، کالای مذکور قاچاق تلقی می‌شود و اتفاقا یکی از شبکه‌های تعریف شده در قانون نیز همین سامانه است.

   قبله تاکید کرد: به این ترتیب اگر کالایی خارج از شبکه تعریف شده توزیع شود، ظن قاچاق یا احتکار در مورد آن ایجاد خواهد شد.

   وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دغدغه‌های سیاستگذارهمواره بحث شفافیت توزیع کالا و رصدپذیری این جریان بود، تاکید کرد:در این حوزه برنامه‌های مختلفی مطرح شد اما وزیر صنعت، معدن و تجارت، حساسیت بیشتری بر این موضوع داشتند و در نتیجه برای بهبود لجستیک 11 گام ابلاغ شده که ساماندهی شرکت های پخش یکی از همین موارد است.

   وی ادامه داد: از سوی دیگر مصوبات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز ما را مکلف به رصد جریان توزیع کالا کرد تا معلوم شود شرایط حرکت کالا چیست. به این ترتیب این اقدام بر مبنای دو مورد ذکر شده یعنی تاکید وزیر و مصوبات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت گرفت.

   به گفته وی شبکه توزیع حلقه‌های مختلفی را داراست و وارد کننده یا تولید کننده، شرکت‌های پخش سراسری و سپس اصناف و فروشگاه‌ها در این شبکه قرار دارند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 245,955,177
تعداد بازدید امروز : 58,319
تعداد بازدید دیروز : 74,103
تعداد بازدید هفته : 528,501
تعداد بازدید این ماه : 224,944
آخرین به روزرسانی : 1399/11/03 14:51

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.