• سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات برای رصد و پایش دقیق تر بازار طراحی شده است/ روزانه قیمت 100 قلم کالای اساسی در سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات ثبت می شود

   رئیس سازمان حمایت تاکید کرد:

   سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات برای رصد و پایش دقیق تر بازار طراحی شده است/ روزانه قیمت 100 قلم کالای اساسی در سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات ثبت می شود

   سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات برای رصد و پایش دقیق تر بازار طراحی شده است/ روزانه قیمت 100 قلم کالای اساسی در سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات ثبت می شود

   رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در مورد سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات گفت: این سامانه با هدف پایش بازار انواع کالا و خدمات، ارائه گزارشات بهینه و پیشگیرانه به مراجع ذیصلاح به ویزه کارگروه تنظیم بازار، هدفمندی و انجام بازرسی های مستمر میدانی و همچنین اخذ اطلاعات قیمتی سطح بازار طراحی و راه اندازی شده است.

   به گزارش شاتا، عباس تابش افزود: قیمت اقلام مورد نظر به صورت روزانه توسط سازمان های صمت استان ها و یا با دستورالعمل های معین سازمان حمایت تهیه و اطلاع رسانی می شوند.
   وی اظهار داشت: یکی از ضروریات مورد تاکید رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت شفاف سازی و اطلاع رسانی قیمت انواع کالا و خدمات به صورت آنلاین به مصرف کنندگان بود که در همین قالب سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات طراحی و به صورت آزمایشی راه اندازی شده است.
   تابش ادامه داد: در گام نخست، اطلاعات 100 قلم کالای اساسی و ضروری اولویت دار موجود در سبد مصرف خانوار در این سامانه ثبت شده و با هدف اطلاع رسانی به مصرف کنندگان علاوه بر نرخ های حداقل و حداکثر موجود در سطح بازار، عرف قیمتی این اقلام نیز برای مقایسه و ایجاد شفافیت برای مصرف کنندگان در سامانه منتشر می شود.

   معاون وزیر صمت تصریح کرد: مصرف کنندگان با توجه به اطلاعات موجود در این سامانه از بازه قیمتی موجود در بازار اطلاع حاصل کرده و می توانند بیشینه قیمت مورد انتظار این اقلام را بر اساس هزینه های تولید و قیمت های مصوب مشاهده کنند.
   وی اعلام کرد: امکانی در سامانه ایجاد شده است که مصرف کنندگان در صورت مشاهده مغایرت قیمت انواع اقلام کالایی بدانجا مراجعه و شکایات خود را جهت رسیدگی ثبت و پیگیری نمایند.
   تابش در مورد قیمت عرف مورد لحاظ در این سامانه توضیح داد: قیمت عرف به عنوان حداکثر قیمت مورد انتظار یا مصوب کالا بر اساس نهاده های تولید و بررسی بهای تمام شده در سامانه ثبت شده است.
   این مسئول ادامه داد: به دلیل شرایطی از قبیل موجودی قبلی واحدهای صنفی در مواردی که کالا با افزایش قیمت مواجه شده است، عرضه بیش از تقاضای موجود در جامعه، مرتفع شدن مشکلات نقدینگی واحدهای تولیدی، کاهش درصد سود اعمالی عوامل توزیع و تخفیفات متعارف؛ امکان وجود کالایی با قیمت پایین تر از قیمت عرف نیز وجود دارد که این به منزله اشکال در سامانه تلقی نمی شود.
   رئیس سازمان حمایت خاطر نشان کرد: به مرور زمان و با هدف ایجاد بانک اطلاعاتی قیمت منسجم و در راستای افزایش رفاه مصرف کنندگان عزیز و همچنین برای جلیوگیری از سوء استفاده های احتمالی برخی عوامل تامین و توزیع؛ فهرست کالاهای مورد نظر در سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات افزایش خواهد یافت.
   تابش در پایان گفت: کالاهای وارداتی با ارز دولتی که مشمول اخذ قیمت تکلیفی از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان هستند نیز در این سامانه بارگذاری و اصلاع رسانی لازم به مردم خواهد شد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,210,194
تعداد بازدید امروز : 14,214
تعداد بازدید دیروز : 39,887
تعداد بازدید هفته : 54,101
تعداد بازدید این ماه : 691,795
آخرین به روزرسانی : 1399/03/18 09:41

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.