• فضای تشدید تحریم ها سرعت پیشرفت بندر چابهار را تشدید کرده است / ضرورت اجرای نهضت انبار سازی در بندر چابهار / چابهار می تواند یکی از قطب های تولید فولاد باشد / لزوم راه اندازی زیرساختهای تجاری در کنار فولاد چابهار

   قائم مقام وزیر صمت در همایش فولاد در چابهار:

   فضای تشدید تحریم ها سرعت پیشرفت بندر چابهار را تشدید کرده است / ضرورت اجرای نهضت انبار سازی در بندر چابهار / چابهار می تواند یکی از قطب های تولید فولاد باشد / لزوم راه اندازی زیرساختهای تجاری در کنار فولاد چابهار

   فضای تشدید تحریم ها سرعت پیشرفت بندر چابهار را تشدید کرده است / ضرورت اجرای نهضت انبار سازی در بندر چابهار / چابهار می تواند یکی از قطب های تولید فولاد باشد / لزوم راه اندازی زیرساختهای تجاری در کنار فولاد چابهار

   قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اینکه در چابهار همایش فولاد تعریف شده و امروز همایش فولاد برگزار میشود، نشانه توجه به آمایش تجاری و توسعه متوازن کشور است و آمایش صنعتی و تجاری سرزمینی توام در این حوزه مورد توجه است‌ و چابهار می تواند یکی از قطب های تولید و صادرات فولاد باشد.

   به گزارش شاتا، حسین مدرس خیابانی در همایش فولاد در محل دائمی نمایشگاه های منطقه آزاد چابهار، بیان کرد: در کمتر از یک ماه برای بار دوم است که به چابهار می آیم و یک تغییر محسوس و حرکت روبه جلویی را در بهره برداری از بندر شاهد هستیم.

   چابهار، گوهری در جنوب شرقی کشور با امکاناتی منحصر به فرد است

   او با یادآوری شرایط تحریم و فشارهای بین المللی بر کشورمان، تصریح کرد: این تحریم ها پتانسیل های نهفته کشور را به یادمان آورد و چابهار، گوهری در جنوب شرقی کشور با امکاناتی منحصر به فرد در سواحل و حوزه بندری به و استانی پهناور( سیستان و بلوچستان) یکی از این پتانسیل ها است.

   قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه طول این استان یک هزار و یکصد کیلومتر است، اضافه کرد: مساحت این استان به اندازه پنج کشور اروپایی است و رنگین کمانی از معادن و تنوع اقلیمی را دارد که تمام تلاشمان را باید انجام دهیم تا این گردهمایی ها کانون توجه سرمایه گذاران و کارآفرینان برای توسعه چابهار بشود.

   ضرورت توسعه زیرساختهای تجاری برای توسعه صنعتی و معدنی و اقتصادی کشور

   مدرس خیابانی توسعه زیرساختهای تجاری را برای توسعه زیرساختهای صنعتی و معدنی و اقتصادی مهم دانست و افزود: بندر به عنوان مهم ترین زیرساخت تجاری در کانون این توجه قرار دارد و پیشران توسعه تولید و رونق تولید توجه به توسعه زیرساختهای تجارت به عنوان پشیران اقتصاد است‌.

   فرصت تحریم سرعت توسعه و پیشرفت منطقه چابهار را بیشتر می کندتحریم یک آزادراه برای توسعه و جهش اقتصادی است

   او با اعلام اینکه فرصت تحریم سرعت توسعه و پیشرفت منطقه چابهار را بیشتر می کند، در انتقاد از عنوان همایش که راه های برون رفت از بن بست تحریم نوشته شده گفت: تحریم نه تنها بن بست نیست بلکه بن بست شکن و یک آزادراه برای توسعه و جهش اقتصادی و تولیدی و پیشرفت است.

   قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در بخش تولید به دلیل همین نوسانات ارزی واردات بشدت کنترل شده و از طرفی واردات حدود ۱۶۰۰ قلم کالا را به خاطر حمایت از ساخت داخل ممنوع کردیم و این بدان مفهوم است که تولید کننده داخلی بدون تهدید و سایه کالای خارجی نسبت به تولید کالای خود اقدام کند.

   الزام و ضرورت مدیریت منابع نفتی و ارزی، فرصت طلایی را برای واحدهای تولیدی داخلی مهیا کرده است

   مدرس خیابانی با یاداوری اینکه در گذشته فرصت ارتقای کیفی به تولیدکننده داده نشده است، گفت:اگر کالایی که در داخل ساخته می شد دارای ایراد بود به دلیل اینکه پول نفت را بدون محدودیت داشتیم سریع نمونه خارجی اش را وارد می کردیم، اما امروز به دلیل اضطرار و اجباری که در بحث مدیریت منابع نفتی و ارزی داریم، فرصت طلایی برای واحدهای تولیدی داخلی مهیا شده است.

   او در این باره ادامه داد: سیاست های ارزی و فاصله ارز و ریال قابلیت صادراتی را برای خیلی از کالاها به وجود آورده است که رونق تولید در این فضا شکل می گیرد.

   توسعه متوازن در کشور یک ضرورت است

   قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به برخی پیامهای برگزاری همایش فولاد در چابهار بیان کرد: به دنبال توسعه متوازن کشور هستیم و آمایش سرزمینی در این حوزه مورد توجه است‌.

   چابهار می تواند یکی از قطب های تولید فولاد باشد

   مدرس خیابانی ادامه داد: حضور واحد اسفنجی ۱.۶ میلیون تنی در چابهار نوید بخش آن است که بتوانیم منطقه آزاد چابهار را به عنوان یکی از قطب های بزرگ فولاد کشور با توجه به نزدیکی به بازارهای اسیای شرقی و وجود آب که برای واحدهای فولادی مورد نیاز است، مطرح کنیم.
   ضرورت تامین منابع ارزی وریالی برای تکمیل این طرح و تکمیل زنجیره فولاد در این منطقه است

   او با اعلام اینکه ۲.۲ میلیون تن ماهانه تولید فولاد در کشور داریم، افزود: ۱.۲ میلیون تن از این فولاد تولیدی مصرف می شود و حدود ۱ تا ۱.۲ میلیون تن در ماه نیز باید صادرات بشود.

   صادرات علاوه بر ارزآوری، وظیفه استفاده از ظرفیت خالی بنگاه های تولیدی کشور را نیز دارد بر عهده می گیرد

   قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی یادآوری کرد: صادرات علاوه بر اینکه وظیفه ارزاوری و توسعه تجاری را بر عهده دارد، وظیفه استفاده از ظرفیت خالی بنگاه های تولیدی کشور را نیز دارد بر عهده می گیرد.

   صادرکنندگان، خط شکنان این جبهه و جنگ اقتصادی هستند

   مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه باید بتوانیم دروازه های صادراتی را باز کنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب همواره فرموده اند که تولیدکنندگان ما رزمندگان این جنگ اقتصادی هستند، پس قطعا صادرکنندگان ما نیز خط شکنان این جبهه و جنگ اقتصادی هستند که باید بازارهای بیرونی و صادراتی را بشکنند و کالاهای ایرانی را عرضه کنند.

   او ادامه داد: چابهار به عنوان یکی از قطب های بزرگ اقتصادی و بندری که فوق العاده ظرفیتهای خوبی از لحاظ دسترسی و اقلیم دارد، می تواند نقش مهمی در این حوزه ایفا کند.

   لزوم راه انداری زیرساختهای ریلی و حمل ونقل و کشتیرانی در کنار فولاد چابهار

   قائم مقام وزیر صمت در ادامه اظهار امیدواری کرد که در کنار راه اندازی واحد فولادی موضوع زیرساختها مانند خط ریل راه آهن که برای حمل و نقل بسیار مهم است، نیز راه اندازی شود تا کانون تولید فولاد کشور در چابهار راه بیفتد و زنجیره فولاد در محدوده چابهار اتفاق بیفتد.

   مدرس خیابانی با اعلام اینکه تلاش می کنیم بسمت صادرات محصول نهایی فولاد برویم، گفت: با وضع عوارض صادراتی روی سنگ آهن مدیریت صادرات سنگ آهن را به توسعه صادرات شمش تبدیل کردیم و در این حوزه به دنبال ایجاد ارزش افزوده بیشتر نیز هستیم.

   چابهار در حال تبدیل شدن به یکی از بنادر مهم تجاری کشور است

   او در بخش دیگری از سخنان خود، با یادآوری اینکه چابهار در حال تبدیل شدن به یکی از بنادر مهم تجاری کشور است، گفت: این بندر در کنار دو بندر مهم شهید رجایی و امام خمینی مقصد بارگیری و تخلیه در حوزه صادرات و واردات کالاهای اساسی خواهد بود.

   تکلیف کردیم که بخش عمده ای از کالاهای اساس از طریق چابهار تخلیه شود

   قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی بیان کرد: برنامه ریزی کردیم که بخش عمده ای از کالاهای اساسی شرکتهای دولتی از طریق چابهار تخلیه شوند و امروز بخش خصوصی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده است.

   ضرورت اجرای نهضت انبار سازی در بندر چابهار

   مدرس خیابانی با تاکید بر ضرورت اجرای نهضت انبار سازی در بندر چابهار، تصریح کرد: استاندار باید در این زمینه ورود کند چون اگر ترافیک تخلیه و بارگیری کشتی ها اتفاق بیفتند، به این موضوع نیاز داریم.

   ظرفیت بهره برداری بندر چابهار را به ۵۵۰ درصد برسانیم

   او با اعلام اینکه فاز اول بندر چابهار ۸.۵ میلیون تن است، گفت: فقط ۱۰ درصد از ظرفیت بندر چابهار استفاده می شود و باید هدف گذاری کنیم که در سال ۹۸ این ظرفیت را به تن با ۵۰ درصد ظرفیت اسکله بندر چابهار برسانیم.

   قائم مقام وزیر صمت افزود: ناوگان حمل و نقل و مراکز سیلو و مخازن روغن باید راه اندازی شود و به تبع این مخازن، کارخانجات روغن کشی و فرآوری روغن و بسته بندی شکل بگیرد.

   اعلام آمادگی شرکت بازرگانی دولتی برای تامین فضا ووخوراک مخازن روغن تا پنج سال برای فعالیت بخش خصوصی در چابهار

   مدرس خیابانی با اعلام دولت فضا و بستر را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم می کند؛ اضافه کرد: شرکت بازرگانی دولتی آمادگی دارد که تا پنج سال خوراک مخازن روغن را برای فعالیت بخش خصوصی در این منطقه فراهم کند.

   او رونق مراکز کشتارگاهی و بسته بندی گوشت را از دیگر برنامه ها برای توسعه چابهار دانست و افزود: تقویت و راه اندازی مراکز فرآوری برنج و چای نیز از دیگر برنامه ها است.

   قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی بیان کرد: برنامه های اکتشافی نیز در حوزه معدن در این استان وجود دارد که با تکمیل آنها بستر توسعه فراهم خواهد شد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,066,099
تعداد بازدید امروز : 9,763
تعداد بازدید دیروز : 45,485
تعداد بازدید هفته : 178,553
تعداد بازدید این ماه : 547,700
آخرین به روزرسانی : 1399/03/14 07:14

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.