• اعطای تسهیلات بانکی به خریداران فرش ایرانی

   به منظور رونق بازار فروش فرش انجام می شود :

   اعطای تسهیلات بانکی به خریداران فرش ایرانی

   اعطای تسهیلات بانکی به خریداران فرش ایرانی

   مرکز ملی فرش ایران در نظر دارد به منظور تشویق مردم به خرید فرش ایرانی با کمک بانک کشاورزی و صندوق کار آفرین امید تسهیلات بدون بهره ای را به آنها اعطا کند.

   به گزارش شاتا، فرشته دست پاک، رییس مرکز ملی فرش ایران در نشست خبری امروز (یکشنبه 3 آذر ) در وزارت صنعت، معدن و تجارت، در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه همشهری مبنی بر اینکه این مرکز چه اقدامی برای افزایش توان خرید فرش ایرانی انجام داده است با اعلام این خبر گفت: به دنبال آن هستیم تا این تسهیلات در قالب کارتهای اعتباری به خریداران فرش ایرانی داده شود و علاوه بر بانک کشاورزی و صندوق کار آفرین، بانک صنعت و معدن نیز برای حمایت از این طرح اعلام آمادگی کرده است.

   وی با اشاره به اینکه افزایش فروش تولیدات فرش ایرانی از دو راه توسعه صادرات و رونق بازار داخلی صورت می گیرد، افزود: هدف از اجرای طرح گفته شده ارتقای قدرت خرید مصرف کنندگان داخلی است و از سوی دیگر برای توسعه صادرات به 15 کشور هدف نیز اقدام های سازنده ای انجام شده است.

   وی در ادامه خاطر نشان کرد: طرحی با عنوان حمایت و رونق فروش فرش داخلی به 18 استان ارایه کردیم و استاندارهای به عنوان رییس کارگروه استانی موظف شده اند تا با برنامه ریزی مناسب این طرح را در سطح استانها عملی کنند.

   رییس مرکز ملی فرش ایران در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه خراسان مبنی بر اعلام آمار صادرات فرش ایرانی به کشور های دیگر و دستاوردهای برگزاری نمایشگاه های بین المللی فرش ایران گفت: تا قبل از تحریم ها، 30 درصد از فرش ایران به آمریکا ، 12 درصد به آلمان و ژاپن صادر می شد اما به دلیل اعمال تحریم ها در حال حاضر بیشترین میزان صادرات فرش ایران به ژاپن است.

   وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این بخشی از فروش فرش های ایرانی مانند قبل توسط بازرگانان داخلی به شرکای سنتی آنها در کشور های عربی و اروپایی و دیگر کشور ها است .

   دست پاک در ادامه با ابراز خرسندی از برگزاری آخرین نمایشگاه بین المللی فرش در سالجاری بیان کرد: علی رغم شرایط بد اقتصادی برپایی 800 غرفه به لحاظ کمیت بسیار ارزشمند است و امیدواریم تا فرش ایرانی به عنوان کالای سرمایه ای بتواند مجددا جایگاه خود را به دست آورد.

   تحریم ها در فروش فرش دستباف تاثیر نگذاشته است

   رییس مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه تحریم ها در صادرات فرش ایران تاثیر گذار بوده است ، گفت: هر چند صادرات 30 درصدی به آمریکا به دلیل تحریم ها لغو شده است اما خوشبختانه در حوزه فروش فرش دستباف تاثیر چندانی نداشته است، زیرا بسیاری از بازرگانان ایرانی همچنان کالاهای خود را به شرکای سنتی خود می فروشند.

   ضرورت نوسازی صنایع در حوزه فرش

   وی با اشاره به اینکه در بخش تولید مواد اولیه فرش نیز در داخل کمبود وجود ندارد ، افزود : در حال حاضر بخشی از مواد اولیه از جمله ابریشم از چین و پشم از نیوزلند و استرالیا وارد می شود که در صورت نوسازی صنایع مربوط به این مواد اولیه در این حوزه نیز دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت.

   وی بیان کرد: آمار گمرک نشان می‌دهد ۸۰ درصد تولیدات فرش دستباف صادر و ۲۰ درصد تولیدات، صرف بازار داخلی می شود.

   رییس مرکز ملی فرش ایران در ادامه گفت: پس از حذف آمریکا به عنوان بزرگترین وارد کننده فرش ایران به دلیل تحریم ها ، 15 کشور دیگر را به عنوان جایگزین برای صادرات فرش ایرانی در نظر گرفته ایم .

   وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری گفت : همچنین به منظور توسعه صادرات فرش به کشورهای هدف هیاتهای تجاری به کشورهای ذکر شده اعزام شده است و در نظر داریم با برگزاری نمایشگاه های متعدد باعث رونق و توسعه صادرات فرش ایرانی شویم.

   وی در ادامه با اشاره به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت در باره مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات فرش گفت : بنا بر این دستور، مدت زمان بازگشت ارز از هفت ماه به ۱۲ ماه افزایش یافته است.

   وزارت صمت از طرح ها و پایان نامه ها دانشجویی در زمینه فرش حمایت می کند

   وی در ادامه خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های زیادی در حال مطالعه در زمینه فرش هستند اما برای عملیاتی کردن تحقیق‌ها تاکنون اقدامی انجام نشده بود، امروزه وزارت صنعت از طرح‌ها و پایان نامه‌های دانشجویی در زمینه فرش دستباف حمایت می‌کند.

   دست پاک در پایان به نقش رسانه ها در رونق بازار فرش دستباف ایرانی اشاره کرد و افزود: حمایت رسانه ها در رونق بازار فرش دستباف ایرانی مفید و ضروری است .

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,374,195
تعداد بازدید امروز : 24,358
تعداد بازدید دیروز : 37,670
تعداد بازدید هفته : 170,162
تعداد بازدید این ماه : 569,998
آخرین به روزرسانی : 1399/04/18 15:17

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.