• افزایش 74 درصدی مبادلات تجاری ایران و آذربایجان در سال گذشته میلادی

   معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در دیدار با وزیر صمت ایران؛

   افزایش 74 درصدی مبادلات تجاری ایران و آذربایجان در سال گذشته میلادی

   افزایش 74 درصدی مبادلات تجاری ایران و آذربایجان در سال گذشته میلادی

   معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های دو کشور، گفت: از سال ۲۰۱۴ تا کنون حجم مبادلات تجاری بین دو طرف بیش از 3 برابر شده است و این رقم در سال ۲۰۱۸ رشد ۷۴ درصدی را نشان می دهد.


   به گزارش شاتا شاهین مصطفی یف افزود: در سایه اراده سیاسی رهبران دو کشور روابط اقتصادی فی‌مابین نیز تقویت شده و در چندسال اخیر با افزایش قابل ملاحظه ای مواجه بوده است.

   وی ادامه داد: سفر حاضر با دستور آقای الهام علی‌یف رئیس جمهور کشور آذربایجان در قالب هیات بلندپایه تجاری و اقتصادی انجام شده و تلاش داریم تمامی توافقات قبلی را بیش اپیش در فاز عملیاتی شدن قرار دهیم.

   مصطفی یف خاطر نشان کرد: روابط دو کشور ایران و آذربایجان در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، حوزه انرژی و سایر موارد در سطح منطقه مثال‌زدنی است.

   وی تصریح کرد: در مجموع روابط اقتصادی ایران با جمهوری آذربایجان حدود ۵۰ درصد از تجارت ایران با کشورهای قفقاز جنوبی را شامل می شود.

   معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان گفت: از سال ۲۰۱۴ حجم مبادلات تجاری میان ایران و آذربایجان بیش از 3 برابر شده و این افزایش در سال ۲۰۱۸ بالغ بر 74 درصد و همچنین در ۱۰ ماهه سال جاری بیش از ۳۱ درصد بوده است.

   مصطفی یف افزود: زمینه بسیار خوبی برای حضور شرکت های ایرانی برای سرمایه گذاری در جمهوری آذربایجان وجود دارد و سال گذشته ۱۵۴۱ شرکت ایرانی در آذربایجان سرمایه گذاری کرده اند که رشد ۵۰ درصدی را نشان می دهد.

   وی اعلام کرد: همکاری مشترک در حوزه خودروسازی، ساخت اتوبوس و همچنین کامیونت، تولید انواع قطعات خودرو، ساخت تریلرهای کامیون و همچنین راه اندازی شرکت داروسازی مشترک و شرکت فرآوری انواع میوه، در دستور کار دو طرف بوده که در بسیاری از موارد اقدامات عملیاتی آغاز شده و در حال انجام است.

   معاون نخست وزیر آذربایجان تاکید کرد: ظرفیت های بسیار بزرگ و گسترده برای افزایش همکاری ها وجود دارد که ما به دنبال تقویت آنها هستیم.

   مصطفی یف خاطر نشان کرد: احداث منطقه صنعتی آزاد مشترک و همچنین برقراری تجارت ترجیحی فیمابین می‌تواند به تسهیل روابط اقتصادی و تجاری و همچنین صنعتی دو کشور بیش از پیش کمک نماید.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 242,482,258
تعداد بازدید امروز : 38,784
تعداد بازدید دیروز : 55,745
تعداد بازدید هفته : 381,287
تعداد بازدید این ماه : 781,364
آخرین به روزرسانی : 1399/09/14 11:21

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.