• معاون دانشگاه صنایع و معادن؛

   درصد اندکی از پایان نامه های دانشگاهی پاسخگوی نیازهای جامعه است

   درصد اندکی از پایان نامه های دانشگاهی پاسخگوی نیازهای جامعه است

   امینی با اشاره به اینکه باید انرژی علمی دانشگاه ها در جهت رفع نیازهای روز کشور صرف شود گفت، متاسفانه هنر استفاده از دانش متخصصان تربیت شده در دانشگاه های خود را در کف جامعه نداشتیم.

   به گزارش واحد خبر معاونت، امینی مشاور اجرایی معاونت آموزش، پژوهش و فناوری و معاون دانشگاه صنایع و معادن در سمیناربررسی نقش دانشگاه درتحقق اهداف انقلاب صنعتی چهارم در شیراز و درحضور جمعی ازفعالان اقتصادی واصحاب رسانه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری ، «بر اساس آمار بین المللی، ما ۱۰۰ دانشمند برتر دنیا داریم که این ۱۰۰ تا از اساتید دانشگاه های ما جز ۱ درصد دانشمندان برتر دنیا هستند . این اساتید که توانسته اند جز ۱ درصد دانشمندان برتر دنیا از نظر تراز علمی قرار بگیرند آیا نمیتوانند مشکلات صنعت و مشکلات اجتماعی و اقتصادی ما را حل کنند؟ » گفت: باید با تغییر نگرش نخبگان و گسترش و تعمیق ارتباط جامعه دانشگاهی با صنعتگران و تولید کنندگان، خروجی حاصل شود که برای طرفین قابل ارزش گذاری و ارزیابی باشد.
   وی با اشاره به موضوع انقلاب صنعتی چهارم بعنوان یکی از مهم ترین چالش های پیش روی کشورو لزوم پیوستن به آن و آمادگی برای غرق نشدن در سونامی مربوط به این انقلاب گفت: در اقتصاد آینده همه چیزی به اینترنت و دیجیتال متصل شده و فضای دیجیتال مارکتینگ حاکم خواهد شد . وپیش بینی میشود که در ۱۰ سال آینده بسیاری از مشاغل که امروزه در دنیا بعنوان شغل شناخته شده اند دیگر وجود نخواهند داشت پس در اینده کارخانجات هوشمند، ساختمان های هوشمند وکالت و پزشکی هوشمند هستند که حرف برای گفتن دارند. در آینده نه چندان دورموبایل شما پزشک عمومی شما و وکیل شما است و لذا هر شغلی که در آینده با اینترنت سرکار نداشته باشد باید به روی توسعه و پیشرفت خود خط بکشد.
   امینی با بیان اینکه متأسفانه ما در انقلاب های صنعتی پیشین نتوانستیم از فرصتهای پیش آمده به واسطه این انقلاب در رشد و توسعه خود و همچنین اثرگذاری در اقتصاد جهانی بهره لازم را ببریم و به یک مصرف کننده نهایی دانش و تکنولوژی تبدیل شدیم گفت : چنانچه کماکان در غفلت استفاده از فرصت ها و ظرفیت های پیش آمده به واسطه این انقلاب بمانیم درحالیکه بسیاری از اقتصادهای پیشرفته و یا در حال توسعه در مسیر انقلاب صنعتی چهارم گام های جدی و عملی اثرگذار برداشته اند، عملا از چرخه رقابت جهانی دور خواهیم شد.
   وی در خصوص دانشگاه های مورد نیاز برای گذار به انقلاب صنعتی چهارم گفت: دانشگاه های نسل چهارم، امروزه دانشگاه های مسئولیت پذیر هستند. در کشورهای توسعه یافته ۸۰ درصد آموزش های عالی ، آموزش هایی است که منجر به اشتغال میشود . آموزش هایی است که نیاز کف جامعه است و بازار هدف آن دانشجویانی است که جویای کار هستند وفقط ۲۰ درصد آن آموزشها تئوریک است، ولی ما متاسفانه عکس آن هستیم و بیش از ۹۰ درصد آموزش هایمان تئوری و کمتر از ۱۰ درصد آن اموزشهای مهارتی و مسئله محور است و تا به امروز ما به جای تربیت کارآفرین در جامعه سراغ تربیت کارمند رفته ایم و اکثر فارغ التحصیل ما دنبال شغل کارمندی هستند و اگر کارآفرینی هم بوده آنقدر گرفتاردست اندازهای دستگاه های اجرایی شده اند که کارآفرینی از ذهن آنها پریده است و آن را به یک کارمند تبدیل کرده است.

   معاون دانشگاه صنایع و معادن ادامه داد: بر اساس آمار وزارت علوم ۱۲۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری داریم که پایان نامه و رساله های خود را بر اساس مطالعات کتابخانه ای تنظیم میکنند و فارغ التحصیل میشوند ولی از این تعدادپایان نامه ۱ دهم درصد آن هم به درد نیاز جامعه نمیخورد.

   وی با اشاره به طرح توانمندسازی تولید وتوسعه اشتغال پایدار(تاپ) به عنوان اقدام موثر وزارت صنعت معدن تجارت برای بهبود اوضاع ارتباط صنعت با دانشگاه ودر راستای اهداف انقلاب صنعتی چهارم گفت: هدف این طرح هدایت پژوهش های کاربردی کشور به سمت حل مشکلات صمت است ودر این طرح طرفین عرضه و تقاضا وجود دارد، یعنی این طرح بستری را فراهم می کند که هم صنایع و معادن وهم تجار محترم نیاز خود را در آنجا به رویت استادان، دانشجویان دوره های ارشد ودکتری و سربازان تاپ قرار دهند و از طرفی هم بستری فراهم می شود که نیروهای نخبه ما تحقیقاتشان را بر اساس نیاز صنعت، معدن و بازرگانی کشور انجام دهند.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 235,375,719
تعداد بازدید امروز : 25,882
تعداد بازدید دیروز : 37,670
تعداد بازدید هفته : 171,686
تعداد بازدید این ماه : 571,522
آخرین به روزرسانی : 1399/04/18 15:58

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.