• تولید خودرو را در کشور به روزانه بیش از 4 هزار دستگاه رسانده‌ایم/ بیش از 300 میلیون دلار داخلی سازی قطعات خودرو انجام داده ایم/ خودروهای کف پارکینک را به زیر 10 هزار دستگاه رسانده ایم

   وزیر صمت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی :

   تولید خودرو را در کشور به روزانه بیش از 4 هزار دستگاه رسانده‌ایم/ بیش از 300 میلیون دلار داخلی سازی قطعات خودرو انجام داده ایم/ خودروهای کف پارکینک را به زیر 10 هزار دستگاه رسانده ایم

   تولید خودرو را در کشور به روزانه بیش از 4 هزار دستگاه رسانده‌ایم/ بیش از 300 میلیون دلار داخلی سازی قطعات خودرو انجام داده ایم/ خودروهای کف پارکینک را به زیر 10 هزار دستگاه رسانده ایم

   وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مهمترین وظیفه من و دولت این بود که صنعت خودروسازی را به حالت عادی برگردانیم که این مهم را با جدیت در دستور کار و اولویت قرار دادم و به نتایج خوبی هم رسیدیم.

   به گزارش شاتا، رضا رحمانی که برای پاسخ به سئوالات خودرویی سه نماینده مجلس شورای اسلامی به صحن علنی مجلس شورای اسلامی رفته بود، در خصوص سئوال امیر خجسته «نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی» مبنی بر علت عدم توجه به افزایش قیمت خودرو و وجود قیمت‌های کاذب در بازار خودرو، بیان کرد: صنعت خودرو و قطعه سازی آن برای اقتصاد و صنعت کشور مهم است و این صنعت در سال گذشته یکی از نقاط بحرانی صنعت کشور بوده است و از زمانی که من به عنوان وزیر صمت منصوب شدم اقدامات گسترده ای را در این حوزه برنامه ریزی و انجام داده ام.

   اشتغال بیش از 600 هزار نفر به صورت مستقیم در صنعت خودرو

   وی با اشاره به گستردگی این صنعت در سراسر کشور و اشتغال بیش از 600 هزار نفر به صورت مستقیم در بخش‌های مختلف آن، تصریح کرد: آن زمان که بنده مسئولیت وزارت را بر عهده گرفتم تولید در حوزه خودرو در شرف نابودی بود ( به آمار تولید در ماه‌های مهر، آبان و آذر سال گذشته نگاه بیندازید)، در آن دوره تولید به یک سوم آمار تولید امروز رسیده بود، اکثر تولیدات آن دوره به علت ناقص بودن و عدم تکمیل شدن به کف پارکینگ ها می رفت.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت بدهی خودروسازان به ویژه دو خودروساز بزرگ(ایران خودرو و سایپا) را از جمله مشکلات دیگر آن دوره نام برد و افزود: این دو خودروساز در آن مقطع 20 هزار میلیارد تومان فقط یه قطعه سازان بدهکار بوده اند.

   رحمانی ادامه داد: موضوع بعدی پیش فروش خودروها بود که شرکتهای خودروساز حدود یک میلیون دستگاه خودرو با تعهد تحویل پیش فروش کرده بودند و حدود 24 هزار میلیارد تومان از بابت این پیش فروش پول از مردم گرفته بودند.

   برگرداندن شرایط بحرانی صنعت خودرو به حالت عادی و درمان آن را در دستور کار قرار دادم

   وی با اشاره به شرایط و گستردگی مشکلات در آن مقطع گفت: اما مهمترین وظیفه من و دولت در این خصوص این بود که صنعت خودروسازی را از این بحران بیرون بیاوریم و برای درمان کردن به حالت عادی برگردانیم که این مهم را در دستور کار و اولویت قرار دادم.

   تولید خودرو را در کشور به روزانه بیش از 4 هزار دستگاه رسانده‌ایم

   وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه بیان کرد: با انجام برنامه ریزی ها و اقدامات مقتضی تولید خودرو که به روزانه یک هزار و 300 دستگاه رسیده بود را در کشور به روزانه 4 هزار دستگاه رساندیم و حتی از رقم تولید 4 هزار دستگاه نیز عبور کردیم و تعهدات خودروسازان با این تولید به نحو محسوسی کاهش یافته است .

   رحمانی با اشاره به بازدیدها و جلسات و بررسی‌های میدانی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از وضعیت خودرو کشور نیز گفت: یکی از مهمترین مسایل ما در این حوزه موضوع سرمایه گذاری است،برای افزایش کیفیت و به روز رسانی محصولات باید سرمایه گذاری انجام دهیم.

   به سرمایه گذاری در صنعت خودرو برای کاهش قیمتها توجه کردیم

   وی سرمایه گذاری را یک برنامه بلند مدت در صنعت خودرو دانست و تصریح کرد: ما همزمان با انجام تعهدات، توجه به تعمیق و ساخت داخل و اصلاح ساختارها ، موضوع سرمایه گذاری را هم به صورت جدی در برنامه کاری خود قرار دادیم.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اینکه بیش از 10 سال است که سرمایه گذاری اساسی در صنعت خودرو نشده است، گفت: یکی از راه های کاهش قیمت خودروها همین سرمایه گذاری است، نظام بانکی اعتقادی به خودروسازی موجود نداشت که این موضوع را نیز حل کردیم.

   نیاز به سالیانه حداقل 3 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت خودرو/روی پلتفرم‌های مشترک کار می‌کنیم

   رحمانی با اعلام اینکه سالیانه حداقل 3 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت خودرو نیاز داریم، اضافه کرد: شرکت های معتبر دنیا بر روی پلتفرم های مشترک کار می کنند، با انجام پلتفرم‌های مشترک هزینه ها سرشکن می شود(کاهش می یابد) که این کار را نیز شروع کردیم. البته 40 هزار میلیارد تومان سالیانه خودروسازان سرمایه در گردش نیاز دارند و فقط 4 هزار میلیارد تومان سال قبل به آنها تزریق شد که گفتیم این رقم را برای قطعه سازی و حقوق کارگران برنامه ریزی کردند.

   وی با اشاره به برنامه واگذاری خودروسازان نیز، بیان کرد: در این مسیر واگذاری اموال غیر تولیدی، واگذاری شرکت‌های غیر مولد و غیرتولیدی و سرانجام واگذاری خود سهام خودروسازان را در برنامه داریم.

   خودروسازان به انجام تعهدات با همان قیمت اولیه منعقد شده در قراردادها موظف شدند

   وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین، گفت: پارسال هر روز شاهد تجمعات خودرویی بودیم که برای حل و فصل آنها نیز تصمیمات درست و مقتضی اتخاذ شد، عمده مشکلات مربوط به انجام تعهدات بود که شرکت‌های خودرویی را به انجام تعهدات به همان قیمت اولیه منعقد شده در قراردادها موظف و مکلف کردیم.

   افزایش 3 برابری تولید خودرو نسبت به آذرماه سال گذشته

   رحمانی با اشاره به برنامه های اصلاحی در صنعت خودرو، گفت: این برنامه‌ها با قدرت شروع شده است، با کمیسیون اصل 90، مرکز پژوهش های مجلس و کمیسیون صنایع و معادن به جمع بندی های خوبی رسیدیم و تولید با این برنامه ها نسبت به آذرماه سال گذشته نزدیک به 3 برابر شده است.

   بیش از 300 میلیون دلار داخلی سازی قطعات خودرو انجام داده ایم

   وی همچنین در خصوص برنامه های داخلی سازی در این صنعت، گفت: 400 میلیون دلار برای ساخت داخل قطعات برنامه داریم که اکنون 300 میلیون دلار آن را انجام داده ایم و از این رقم عبور کردیم و تا آخر سال این برنامه محقق خواهد شد.

   خودروهای کف پارکینک را به زیر 10 هزار دستگاه رسانده ایم

   وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص کاهش خودروهای کف پارکینگ نیز، افزود: نزدیک به 300 هزار خودرو کف پارکینگ داشته ایم که یا قطعات مورد نیاز آن‌ها را ساخت داخل کردیم و یا در مواردی قطعات مورد نیاز را وارد کردیم که این رقم اکنون به زیر 10 هزار خودرو رسانده ایم.

   رحمانی ادامه داد: بسته اصلاحی صنعت خودرو در حال پیگیری است و امیدواریم مجلس شورای اسلامی در این حوزه به ما کم کند.

   امسال برنامه تولید 960 هزار دستگاه خودرو داریم

   وی همچنین در خصوص سئوالات مشترک دو نماینده زن مجلس شورای اسلامی؛ فاطمه حسینی « نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و پردیس» و سیده حمیده زرآبادی «نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز» مبنی بر اجحاف در حق مشتریان و گرفتن وجه اضافی برای تحویل خودرو توسط خودروسازان و نحوه قراردادهای پیش فروش منعقد شده که توسط سیده فاطمه حسینی قرائت شد، گفت: حدود یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار نفر مصرف واقعی سالیانه خودرو در بازار کشور است که این تولید در سال‌های اخیر زیر یک میلیون دستگاه بوده و پارسال تولید 900 هزار دستگاه را رد کردیم و امسال برنامه تولید 960 هزار دستگاه داریم و سال بعد این رقم را به یک میلیون می خواهیم برسانیم.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: اقدامات متنوعی در بخش تقاضا و نظارت بر عرضه داشتیم، محدودیت‌هایی به وجود آوردیم تا قیمت‌ها افزایش پیدا نکند.

   در مقابل حقوق مردم وظایفی داریم

   رحمانی با تأکید بر اینکه در مقابل حقوق مردم وظایفی داریم، افزود: خودروسازان از روز اول به بهانه هایی از جمله افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مواد اولیه و.. می خواستند که قیمت خودروهای تحویل داده شده را برخلاف قراردادهای اولیه افزایش دهند که با لحاظ کردن حقوق مردم نگذاشتیم از قیمت نوشته شده در قراردادها تخلف کنند و خودروها را با همان قیمت قرارداد اولیه ارایه دادند.

   در جهت کنترل تقاضا، سال گذشته قید کد ملی را برای ثبت نام خودرو اضافه کردیم

   وی با بیان اینکه ثبت نام سامانه ای و با قیدهایی انجام می شود، تصریح کرد: در سال گذشته قید کد ملی را اضافه کردیم و قیدهایی دیگر از جمله اینکه کسانی که در 18 ماه قبل خودرو ثبت نام نکرده بودند می توانند ثبت نام جدید انجام دهند، را اضافه کردیم که این شرایط برای کنترل تقاضا در بازار بوده است و اگر تخلفی در این حوزه مشاهده شد مردم عزیز برای رسیدگی و پیگیری گزارش بدهند.

   سالانه 3 هزار میلیارد تومان برای تولید خودروهای جدید سرمایه گذاری نیاز داریم

   وزیر صنعت، معدن و تجارت خروج خودروهای قدیمی را یکی دیگر از برنامه‌های خود دانست و اضافه کرد: چند مدل پراید و پژو 405 را گفتیم که با زمان بندی از رده خارج کنند و با انجام تعهدات قبلی به مشتریانی که ثبت نام کرده بودند این خودروها را از رده تولید خارج می کنیم و سالانه البته 3 هزار میلیارد تومان نیاز به سرمایه گذاری برای تولید خودروهای جدید داریم.

   رحمانی در ادامه سخنان خود در خصوص ساخت داخل هم گفت: هر کجا ساخت داخل انجام دادیم قیمتها زیر یک دوم قیمت قطعه وارداتی شد و مطمئناً این روند روی قیمت تمام شده خودروها و کاهش قیمت در آینده موثر است و استقبال خوبی هم شد که از طرفی با این برنامه تیراژ هم بالا می رود.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه تصریح کرد: همزمان با اجرای این برنامه ها، البته مبارزه با فساد و سلامت سیستمی را هم با جدیت دنبال می کنیم.

   رحمانی ادامه داد: مردم ساخت داخل را لمس کردند و برنامه‌های اصلاحی در حوزه خودرو را هم لمس می‌کنند.

   گفتنی است که نمایندگان از پاسخ های وزیر صمت در صحن علنی مجلس نیز قانع شدند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 231,344,425
تعداد بازدید امروز : 45,022
تعداد بازدید دیروز : 44,623
تعداد بازدید هفته : 45,022
تعداد بازدید این ماه : 578,379
آخرین به روزرسانی : 1399/01/09 23:08

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.