• یک میلیارد و یکصد و 65 میلیون یورو کاهش ارزبری ماحصل 9 میز ساخت داخل

   توجه به ساخت داخل ثمر داد ؛ 

   یک میلیارد و یکصد و 65 میلیون یورو کاهش ارزبری ماحصل 9 میز ساخت داخل

   یک میلیارد و یکصد و 65 میلیون یورو کاهش ارزبری ماحصل 9 میز ساخت داخل

   طی یک قرن اخیر، استراتژی های صنعتی مسیر توسعه اقتصادی کشورها را هموار کرده است. مهم ترین دلیل رشد اقتصادی و بهبود استانداردهای زندگی بسیاری از کشورها توسعه صنعتی آنها بوده است. وجود بخش صنعت (ساخت)به عنوان یکی از مراحل اساسی در توسعه ملی، افزایش درآمدها و تامین ماشین آلات، ابزار و مواد مورد نیاز برای ایجاد زیرساخت های مدرن و مسکن اهمیت این بخش را آشکار می سازد.

   به گزارش شاتا، چند سالی می شود که رونق تولید و اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سرلوحه فعالیت های اقتصادی قرار گرفته است.

   هم زمان با نامگذاری سال 98 به نام سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، سیاست اجرای نهضت ساخت داخل از سوی وزارت صمت و 《رضا رحمانی》 با هدف حمایت از کالا و تولید ایرانی انجام شد. بر اساس اعلان عمومی شعار نهضت ساخت داخل و با هدف کاهش وابستگی ارزی و به تبع آن مقابله هوشمندانه با تحریم‌های ظالمانه، برنامه توسعه و تعمیق ساخت داخل در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

   وزارت صنعت، معدن و تجارت 7 برنامه راهبردی در سال 98 در دستور کار قرار داده‌ است که توسعه تولید و تعمیق ساخت داخلی، محوری ترین برنامه آن است و از آن تحت عنوان نهضت ساخت داخل یاد می شود که در این چند ماه شاهد اتفاقات مهمی در تحقق این سیاست جهادی بوده اییم.

   نهضت ساخت داخل با هدف دستیابی به استقلال و خوداتکایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری، بستر سازی برای تقویت و توسعه درون زائی و برون گرایی در بخش های تولیدی، مدیریت واردات و هدایت به سمت نیازهای اساسی کشور، فعالسازی و بکارگیری ظرفیت های کشور در بخش های پژوهشی، طراحی، مدیریت پروژه و تولیدی پی گیری می شود.

   برای دستیابی به این اهداف 9 میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو، موتورسیکلت، پتروشیمی، مخابرات، مس و فولاد تاکنون در کشور برگزار شده است .

   همزمان با برگزاری میزهای ساخت داخل، در جهت بهم‌رسانی نیازمندی ها و توانمندی ها، نمایشگاه های ساخت داخل نیز برگزار شده است که از آن جمله می توان به نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید در تهران، گیلان، فارس و همچنین نمایشگاه تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت ریلی، نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در آذربایجان شرقی اشاره کرد.

   ۹ میز ساخت داخل تا چه حد ارزبری داشته است؟
   در 9 میز برگزار شده تخصصی در صنایع مختلف تاکنون در مجموع یک میلیارد و یکصد و 65 میلیون یورو کاهش ارزبری اتفاق افتاده است که از این رقم 275 میلیون یورو سهم خودرو، موتور سیکلت، 118 میلیون یورو مخابرات، برق و الکترونیک، 680 میلیون یورو صنعت فولاد و مس، 92 میلیون یورو هم سهم تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی بوده است.

   در این 9 میز بیش از 200 قطعه و تجهیزات تولید خواهد شد که سهم خودرو و موتورسیکلت 99 قطعه،پتروشیمی 16، برق و الکترونیک 54، مس 18 و صنعت فولاد 5 محصول و یک خط تولید خواهد بود.

   چه میزهایی برگزار خواهد شد ؟
   بر اساس برنامه های پیش بینی شده و براساس اهداف نهضت ساخت داخل تا پایان سال قرار است 7 میز ساخت داخل دیگر برگزار شود که از آن جمله می توان به برگزاری 2 میز ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی، میز ساخت داخل در صنعت تجهیزات پتروشیمی در پروژه شرکت سلمان فارسی، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت تاسیسات، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و ریلی و همچنین میز تعمیق ساخت داخل در صنعت فولاد و فلزات اساسی اشاره کرد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 234,209,954
تعداد بازدید امروز : 13,974
تعداد بازدید دیروز : 39,887
تعداد بازدید هفته : 53,861
تعداد بازدید این ماه : 691,555
آخرین به روزرسانی : 1399/03/18 09:41

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.