• سخنگوی ستاد تنظیم بازار:

   فرمول تعیین قیمت شمش فولادی تغییر می‌کند / شرایط صادرات اسلب تغییر کرد

   فرمول تعیین قیمت شمش فولادی تغییر می‌کند / شرایط صادرات اسلب تغییر کرد

   سخنگوی ستاد تنظیم بازار و مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار، گفت: فرمول قیمت‌گذاری شمش فولادی با هدف عرضه حداکثری شمش در بورس کالا و همچنین کاهش قیمت، تدوین می‌شود.

   محمدرضا کلامی افزود: نرخ پایه اعلامی برای شمش فولادی یعنی "بیلت و بلوم" از سوی معاونت امور معادن و صنایع معدنی به بورس، طبق فرمول جاری حدود 3150 تومان است و حداکثر نرخ نهایی معامله شده در بورس نیز بیش از 4400 تومان است، این وضعیت موجب عدم عرضه مکفی شمش و بروز رقابت غیرمتعارف و افزایش تقاضا در بورس شده است.

   وی در توضیح این مطلب ادامه داد: این در حالی است که قیمت پایه شمش فولادی بر اساس فرمول پیشنهادی حدود 3850 تومان و در صورت اعمال حداکثری سقف رقابت مجاز، پایین تر از نرخ‌های معاملاتی پایانی فعلی خواهد بود که البته موجب عرضه حداکثری و جلوگیری از بازارسازی و بروز رانت برای حلقه های بعدی خواهد شد لذا تصمیم بر آن شد معاونت امور معادن و صنایع معدنی فرمول پیشنهادی برای قیمت گذاری را با لحاظ این نکته که عرضه حداکثری اتفاق بیفتد، ارائه دهد.

   به گفته مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار مجموعه سیاستگذاری‌ها با هدف کاهش قیمت صورت می‌گیرد.

   این مقام مسئول تاکید کرد: این اقدام پس از بررسی نیازسنجی و امکان سنجی مربوطه در خصوص میزان عرضه و تقاضای "اسلب" در صنایع بالادستی و پایین دستی و تعیین ضوابط عرضه در بورس کالا یا خارج از بورس کالا به گونه‌ای که موجب سفته‌بازی نگردد و به تولید کنندگان ورق یا زنجیره بعدی لوله و پروفیل تحویل گردد، صورت می‌گیرد و پیش بینی شده استفرمول پیشنهادی در کمیته تخصصی فولاد نیز به تصویب برسد.

   کلامی در خصوص وضعیت صادرات این کالا نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: بر این اساس صادرات اسلب از این تاریخ فقط در صورت تامین نیازهای داخلی (داخل یا خارج از بورس کالا) به گونه‌ای که کمبودی در تولید و عرضه انواع ورق مطابق با نیاز داخلی به مصرف کننده نهایی یا تامین کننده زنجیره بروز ننماید، منوط به مجوز معاونت امور معادن و صنایع خواهد بود.به گفته وی گمرک نیز موظف است از صادرات اسلب بدون مجوز معاونت فوق الذکر جلوگیری نماید.

   وی در خصوص میزان تولید اسلب و ورق گرم در سال گذشته گفت: میزان تولید اسلب در سال گذشته برابر با 10.5 تن و میزان تولید ورق گرم برابر با 8 میلیون تن است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در 9 ماه گذشته از سال حدود هشت میلیون تن اسلب تولید شده است که از این رقم 1.5 میلیون تن صادر شده است. به این ترتیب 6.2 میلیون تن ورق گرم در 9 ماه امسال نیز تولید شده است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 238,620,298
تعداد بازدید امروز : 24,069
تعداد بازدید دیروز : 39,032
تعداد بازدید هفته : 276,674
تعداد بازدید این ماه : 150,692
آخرین به روزرسانی : 1399/07/04 12:20

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.