• معاون محترم امورمعادن و صنایع معدنی در نشست شورای معادن استان فارس:

   مدیران فارس در خصوص سرمایه گذاران غیربومی در حوزه معادن هوشیار باشند

   مدیران فارس در خصوص سرمایه گذاران غیربومی در حوزه معادن هوشیار باشند

   اسماعیلی با اشاره به اینکه مدیران استان فارس در خصوص سرمایه گذاران غیربومی در حوزه معادن و صنایع معدنی هوشیار باشند، گفت: صنایع غیرفلزی فراموش شده اند.

   آقای دکتر اسماعیلی در روز پنج شنبه ۱ خرداد در نشست شورای معادن استان فارس با اشاره به اینکه مدیران استان فارس در خصوص سرمایه گذاران غیربومی در حوزه معادن و صنایع معدنی هوشیار باشند، گفت: تا به امروز هیچ پرونده ای نیست که در کارگروه شورای معدن مطرح طرح شده باشد و در شورای عالی در خصوص آن تصمیم گیری نشده باشد و این در حالی است که حداکثر تا ۱۵ خرداد کلیه پرونده هایی که منتظر رای شورای معادن بودند از شورا عبور خواهند کرد و نتیجه آن اعلام خواهد شد.


   معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این نکته که یکی از دلایلی که در گذشته حجم بسیار انبوهی از پرونده ها جمع آوری می‌شد عدم اختیارات لازم به هر استان بوده است، گفت: مقرر شد تا واگذاری مسئولیت ها و اختیارات و وظایف بیشتر از شورای عالی معادن به شورای معدن استان و اختیارات معاونت ها و روسای کل به سازمان صمت استان ها داده شد که در اولین قدم واردات ماشین آلات براساس ماده «۱۰۰» آیین نامه اجرایی بود که کل اختیارات براساس شیوه نامه ابلاغ شده به استان ها داده شد.


   وی همچنین به یکپارچه کردن بخشنامه و آئین نامه ها و دستورالعمل هایی که از مرکز به استان ها ابلاغ می شد، اشاره کرد و افزود: با تشکیل کمیته ای با عضویت چهار مدیرکل و مدیران حقوقی کلیه بخشنامه های بخش اکتشافات، بخش صنایع معدنی در حال رصد و پیگیری می باشند و تا ۱۵ خرداد کلیه موارد زائد بخشنامه ها حذف و ابلاغ خواهد شد.


   هوشمندسازی در وزارت صمت یکی دیگر از موضوعاتی بود که معاون وزیر صنعت به آن اشاره کرد و افزود: این اقدام یکی از اصلی ترین کارها در این وزارت خانه است و باتوجه به اینکه در معاونت معدنی فاصله بسیار زیادی تا هوشمندسازی امور وجود دارد در تسریع امور نیازمند توسعه این امر می باشیم و اگر بخواهیم در سال جهش تولید پیشرفت لازم را داشته باشیم باید هوشمندسازی امور و تقاضاها در دستور کار باشد؛ چرا که بدنبال این هستیم که ارباب رجوع با افراد کاری نداشته باشد و این در حالی است که ممیزی کردن بوسیله کارشناس نقطه ای وسوسه انگیز است که می تواند مشکلاتی را ایجاد کند و امید است تا استان فارس در این زمینه پیشرو باشد.


   اسماعیلی با تاکید بر این نکته که مدیران استان فارس در خصوص سرمایه گذاران غیربومی باید هوشیار باشند، گفت: فرآوری سنگ های تزئینی برای کشور بسیار با اهمیت است و باتوجه به اینکه بهترین معادن سنگ های تزئینی دنیا در استان فارس در ۲ شهرستان نی ریز و خرم بید وجود دارد واما این سنگ‌ها به شکل خام به خارج صادر می‌شود و در آنجا پس از فرآوری با ارزش افزوده بسیار بالا به فروش می‌رسد که چنین اتفاقی قابل قبول نیست و جای دفاع برای این موضوع وجود ندارد و این موضوع مدنظر نیست که بخواهیم از روند صادرات این سنگ ها جلوگیری کنیم.


   وی با اشاره به اینکه به میزان چهار میلیارد تن سنگ تزیینی داریم و بدنبال این موضوع هستیم تا با دعوت از سرمایه گذاران بر روی فرآوری سنگ های تزئینی سرمایه گذاری لازم انجام شود و صنایع غیرفلزی فراموش شده اند، افزود: هر نوع امکانات و مجوزی که از ناحیه وزارت صمت لازم باشد به این سرمایه گذاران ارائه خواهد شد.


   اسماعیلی همچنین با بیان اینکه استان فارس باتوجه به قرار گیری روی نوار زاگرس و دارا بودن سنگ های رسوبی و آهکی می باشد و باید پژوهش های زمین شناسی در این زمینه انجام شود که این جنس سنگ ها در چه زمینه ای کاربرد دارد، گفت: صنایع معادن غیرفلزی در استان فارس می تواند نمونه شود چرا که امروز بیش از هزاران کاربرد برای معادن گچ و آهک وجود دارد اما این مقوله در کشور به کلی فراموش شده است و صنایع غیرفلزی تحت الشعاع جدی صنایع فلزی قرار گرفته است و به فراموشی سپرده شده است.

   همچنین عنایت الله رحیمی استاندار فارس هم در این نشست با اشاره به اینکه نباید سیاست گذاری های محلی ومنطقه ای منجر به عدم بهره برداری از ظرفیت های استانی گردد گفت: صنایع مادر تخصصی در استان فارس نیازمند خوراک معدنی هستند و این در حالی است که در استان فارس با مشکل تأمین خوراک صنایع معدنی مواجهه هستیم.

   عالی‌ترین مقام دولت در استان فارس متذکر شد: یکی از راهکارهایی که در استان فارس می‌تواند زمینه از بین رفتن مشکل تأمین خوراک صنایع مادر تخصصی را برطرف نماید فعال شدن معادنی است که پیش‌تر فعالیت آنان متوقف شده بود که با راه اندازی این معادن نه تنها نیاز استان در راستای تأمین خوراک صنایع معدنی برطرف خواهد شد بلکه زمینه برای ایجاد ارزش افزوده در تولیدات صنایع معدنی در فارس نیز فراهم می‌گردد.

   عنایت الله رحیمی اضافه کرد: سیاست گذاری ها در راستایی باید باشد که از ظرفیت‌های موجود در استان‌ها به خصوص استان فارس به عنوان یکی از استان‌های شاخص در تولیدات مواد معدنی بیشترین بهره برداری صورت بگیرد و نباید سیاست گذاری ها به گونه‌ای باشد که زمینه عدم تحرک در فضای تولیدات معدنی را پیش روی فعالیت معدن کاران استان قرار دهد.

   استاندار فارس با اشاره به نحوه برنامه‌ریزی در مسیر توسعه اظهار کرد: در استان فارس نگاه غالب بر سیاست گذاری ها بر این اساس است که مسائل اجتماعی با نگاه علمی و تجربی مورد واکاوی قرار گیرد و این مهم به عنوان اصلی اساسی می‌تواند زمینه رشد و شکوفایی را فراهم سازد این در حالی است که بخش خصوصی یکی از ارکان توسعه دهنده فعالیت‌های نظام است و می‌تواند نقش بی بدیلی در توسعه داشته باشد.

   او اضافه کرد: استفاده از ظرفیت مشاوره‌ای بخش خصوصی در استان فارس نه تنها منجر به شناخت دقیق مشکلات به صورت موردی شده است بلکه با استفاده از ظرفیت مشاوره این بخش شاهد هستیم که همدلی میان بخش خصوصی و دولتی در راستای توسعه استان ایجاد شده و هدف مشترک بخش خصوصی و دولت همکاری و همیاری در راستای توسعه استان است.

   رحیمی در خصوص بخش معدن نیز تصریح کرد: بهره بردار و مجری طرح‌های معدنی در استان باید بخش خصوصی باشد لذا بخش‌های دولتی و خصولتی تنها باید ناظران فعالیت بخش خصوصی و ارائه دهنده سیاست‌های کلی بهره برداری از بخش معادن باشند.

   استاندار فارس با ابراز امیدواری در خصوص اجرای تعهدات ایمیدرو به استان بیان کرد: ایمیدرو در استان فارس در بخش معدن تعهداتی به استان داده است که باید در راستای محقق کردن تعهدات خود نسبت به اجرایی کردن این تعهدات اقدامات لازم را انجام دهد.

   برخورداری فارس از سه و چهار دهم میلیارد تن ذخیره معدنی
   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هم،در این نشست، با اشاه به صدور ۲۵۲ مجوز معدنی در سال ۹۸ گفت: ذخایر قطعی معدنی این استان در مدت زمان یاد شده افزون بر ۹۵۹ میلیون تن افزایش یافته و به سه و چهار دهم میلیارد تن رسیده که ۲ و نیم میلیون تن نیز به ظرفیت استخراج مواد معدنی استان خواهد افزود.
   حمید رضا ایزدی بیان داشت: همچنین سال گذشته، ۷۳ پروانه اکتشاف و گواهی کشف با هزینه عملیاتی بیش از ۸۴ میلیارد ریال در بخش معدن استان فارس صادر شد.
   او افزود: سال ۹۸ نیز ۴۷ پروانه بهره‌برداری در حوزه معدن با سرمایه‌گذاری ۶۹۰ میلیارد ریال در این استان صادر شد که با صدور این تعداد پروانه بهره‌برداری، زمینه اشتغال ۳۳۷ نفر به شکل مستقیم فراهم شده است.
   وی اظهار داشت: استان فارس با استخراج سالانه ۵۱ میلیون تن انواع مواد معدنی، یک استان مستعد از نظر منابع معدنی از قبیل سنگ مرمریت و چینی، خاک نسوز و صنعتی، گچ ساختمانی، ماده معدنی دولومیت، سیلیس، آهک، نمک، منگنز، آهن و مس است.
   ایزدی، تعداد معادن دارای پروانه بهره‌برداری در فارس را ۶۴۸ معدن برشمرد و افزود: حدود سه و چهار دهم میلیارد تن ذخیره قطعی این معادن است.
   به گفته وی، مقاصد صادراتی موادمعدنی استان فارس شامل کشورهای، چین (سنگ‌های تزیینی)، عراق (سیمان کلینکر) و کشورهای قطر، عمان، کنیا، کره جنوبی و ویتنام است.
   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ادامه داد:از سال ۹۸ طرح مطالعاتی - پژوهشی بخش معدن با عنوان استراتژی توسعه معدن و صنایع معدنی استان با همکاری دانشگاه شیراز در دست تهیه قرار گرفت و در بخش اکتشاف نیز در پهنه اکتشاف شمال و شمال شرق استان شامل شهرستان‌های بوانات، اقلید، خرم‌بید، آباده، سرچهان و بخش‌هایی از ارسنجان، پهنه ماده معدنی دولومیت در شهرستان‌های جنوبی و جنوب غرب استان، مطالعات اکتشافی در شهرستان‌های ممسنی و رستم، پهنه‌های چهارگانه منطقه قطرویه نی‌ریز مطالعات در حال انجام است.

   https://t.me/mine_mimt

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 236,543,309
تعداد بازدید امروز : 10,798
تعداد بازدید دیروز : 39,364
تعداد بازدید هفته : 10,798
تعداد بازدید این ماه : 660,175
آخرین به روزرسانی : 1399/05/18 02:05

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.