• نشست هم اندیشی سرپرست محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعضای هیات عامل، معاونان و مدیران ایمیدرو و مدیران شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی

   نشست هم اندیشی سرپرست محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعضای هیات عامل، معاونان و مدیران ایمیدرو و مدیران شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی

   علیرغم همه محدودیت‌ها، توسعه کشور متوقف نمی‌شود/ افتتاح 200 طرح صنعتی و معدنی به ارزش 170 هزار میلیارد تومان

   دکتر حسین مدرس خیابانی در "نشست هم اندیشی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعضای هیات عامل، معاونان و مدیران ایمیدرو و مدیران شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی گفت: گزارش‌های مختلف از ایجاد و توسعه طرح‌های مختلف در بخش‌های صنعتی و معدنی کشور، این پیام روشن را منتقل می‌کند که با وجود شرایط سخت اقتصادی، از توسعه کشور نیز غافل نشده‌ایم که این موضوع، خبر خوشی برای مردم است.

   سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی مناسب به مردم از آخرین دستاوردهای تولیدی کشور در بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی افزود: راه‎‌اندازی و اجرای پروژه‌ها در بخش‌های مختلف به خوبی نشان می‌دهد که کشور در یک تراز مساوی با دنیا، از مدیریت قابل قبولی برخوردار است؛ این در شرایطی است که وقتی همزمان با تحریم‌ها، حکمرانی در ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا مورد قضاوت قرار می‌گیرد، ممکن است برخی ضعف‌های مدیریتی بزرگنمایی شود؛ اما در شرایط یکسان میان کشورهای دنیا همچون شیوع ویروس کرونا که به عنوان یک پدیده فراگیر، کل جهان را در بر گرفته است، حکمرانی جمهوری اسلامی ایران کاملا یک کارنامه قابل قبول را ارایه می‌دهد.

   مدرس خیابانی ادامه داد: هم اکنون ایران با ویروس تحریم، کاهش قیمت نفت و کرونا مبارزه می‌کند، اما در همین شرایط سخت، یک پیام روشن مخابره می‌شود و آن اینکه توسعه کشور در حال انجام است و پیگیری‌های مدیران اجرایی کشور در بخش صنعت و معدن، منجر به عدم توقف در عرصه امور توسعه‌ای شده است.

   راه‌اندازی پویش«تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر» با افتتاح 200طرح به ارزش 170هزار میلیارد تومان

   وی با بیان اینکه نکته بارز این موفقیت، افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های است که از این پس در قالب پویش «تولید ملی، اشتغال پایدار و صادرات مستمر» به دست رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران بهره‌برداری می‌رسند؛ به نحوی که 200 پروژه با سرمایه‌گذاری 170 هزار میلیارد تومان تا سال 1400 افتتاح خواهند شد که وجه غالب آن، پروژه‌های ارزآور معدن و صنایع معدنی است.

   مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه حرکت رو به جلو کشور باید ادامه یابد، خواستار گسترش ارتباطات بین سازمانی دستگاههای مرتبط با حوزه معدن و صنایع معدنی برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای شد و اظهار داشت: مجموعه معاونت معدنی وزارت صمت، ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به همراه معاونت آموزش و پژوهش باید در قالب یک کمیته مشترک، به صورت هفتگی و منظم، جلساتی را برای پیشبرد اهداف و راهبردهای کلان این وزارتخانه در بخش معدن و صنایع معدنی برگزار نمایند.

   سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: امروز کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز به صادرات و درآمدهای ارزی دارد و با توجه به اینکه از نیمه دوم سال 98، اداره کشور با ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی صورت گرفته، سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که برای اداره کشور، نقطه اتکای تامین نیازهای ارزی بر روی صادرات غیرنفتی در بخش‌های مختلف باشد که بر این اساس، زنجیره‌های تولید فولاد و مس می‌توانند نقش آفرین باشند.

   ضرورت مراقبت از بازارهای صادراتی معدن و صنایع معدنی

   وی به درآمد 9 میلیارد دلاری ارزی ناشی از صادرات معدن و صنایع معدنی اشاره و خاطرنشان کرد: مراقبت از بازارهای صادراتی صنایع معدنی، ماموریت جدی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در کنار آن، باید بازار داخلی نیز به دقت رصد شود؛ به خصوص اینکه امسال صادرات، بر اجرای سیاست‌های مرتبط با بازار تقدم دارد و سیاست‌های که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به گونه‌‌ای تنظیم شود که در جهت تقویت صادرات کشور باشد.

   مدرس خیابانی ادامه داد: امروز بیشترین نیاز کشور تامین ارز است تا بتوان بخش‌ عمده‌ای از نیازهای ارزی برای تامین مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات را تامین کرد؛ به همین دلیل نقش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در این مسیر بسیار بارز و تعیین‌کننده خواهد بود.

   زنجیره‌های مختلف ارزش در صنایع معدنی سهامدار یکدیگر شوند

   وی اظهار داشت: یکی از سیاست‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت آن است که زنجیره‌های مختلف ارزش در فولاد، سهام یکدیگر را در اختیار داشته و منافع مجزایی نداشته باشند که بر این اساس باید شرایطی را فراهم کرد که منافع صادراتی همه اجزای زنجیره تولید فولاد به صورت همزمان تامین شوند.

   سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دستی یکی از اصول مورد تاکید وزارت صنعت است که باید از سوی تولیدکنندگان فولاد مورد توجه واقع شود؛ به این معنا که همانقدر که زنجیره تامین مواد اولیه برای کارخانجات فولادی حائز اهمیت به شمار می‌رود، تامین ورق‌های فولادی مورد نیاز صنایع پایین دستی نیز مهم است؛ پس باید تامین مواد اولیه صنایع پایین دستی به موازات تامین مواد اولیه صنایع بالادستی حائز اهمیت به شمار رود.

   مدرس خیابانی به ایمیدرو ماموریت داد تا به صورت جدی‌تر، برنامه‌های عملیاتی و اجرایی در حوزه ساخت داخلی را طراحی و پیاده سازی نماید؛ چراکه یکی از راهبردهای اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ساخت داخل است و با توجه به نامگذاری سال جاری، جهش تولید یکی از مسائل محوری کشور است.

   وی اظهار داشت: با توجه به رکودی که در بازار حاکم است، مازاد تولیدی که در قالب طرح‌های مرتبط با جهش تولید، روانه بازار می‌شود جذب نخواهند شد و بنابراین باید برای بازارهای صادراتی آنها فکر جدی کرد؛ ضمن اینکه اگر بازارهای صادراتی از رونق مناسبی برخوردار باشند، جهش تولید نیز از مسیر آن اتفاق خواهد افتاد.

   تدوام توسعه کشور در گرو نقش آفرینی بخش‌خصوصی

   مدرس خیابانی یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران در شرایط کنونی را اشتغال دانست و خاطرنشان کرد: تولید، صادرات و کنترل واردات باید منجر به ایجاد اشتغال شود که به همین دلیل، باید جذب سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در طرح‌ها و پروژه‌های توسعه‌ای کشور صورت گیرد تا بتوان علاوه بر تولید و ارزآوری، زمینه را برای افزایش اشتغال فراهم کرد.

   وی افزود: امروز بدون حضور و نقش آفرینی بخش‌خصوصی در اقتصاد کشور، توسعه کشور قابلیت تداوم نخواهد داشت؛ به خصوص اینکه هم اکنون 2500 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که هدایت آن به بخش مولد کشور می‌تواند در حوزه تولید، صادرات و ارزآوری موثر باشد.

   مدرس خیابانی با تاکید بر ضرورت واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه خودروسازان، ایدرو و ایمیدرو خاطرنشان کرد: در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله می‎‌توان بخش مدیریتی و حاکمیتی این شرکتها را نزد خود نگاه داشت؛ اما در مجموع باید در واگذاری‌ها دقت بسیاری صورت گیرد تا حضور بخش‌ واقعی اقتصاد ایران در این عرصه پررنگ تر شود.

   ایران به جرگه صادرکنندگان آلومینیوم می‌پیوندد

   وی اظهار داشت: امسال کشور به جرگه صادرکنندگان آلومینیوم ملحق خواهد شد و علاوه بر فولاد و مس که سال گذشته 9 میلیارد دلار صادرات داشته و امسال نیز از رشد ارزآوری برخوردار خواهند شد، صنعت آلومینیوم نیز به کمک ارزآوری کشور خواهد آمد.

   سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تکالیف رئیس جمهور در حوزه معدن و صنایع معدنی خاطرنشان کرد: راه اندازی معادن غیرفعال، تدوین شاخص کارآمدی معادن و نیز پایش نسبت معادن غیرفعال و به معادن فعال باید در دستور کار قرار گیرد.

   وی افزود: اگر برچسب اقتصاد تک محصولی باید به کشور زده می‌شود، بهتر است که این برچسب به جای نفت، به اقتصاد مبتنی بر معدن و صنایع معدنی تعلق گیرد و این بخش، نقش تعیین کننده در اداره اقتصاد کشور به لحاظ تامین منابع ارزی داشته باشد.

   همچنین در این نشست خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار داشت: در سال گذشته، 3.2 میلیارد دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی تکمیل و بیشتر آنها افتتاح شد و افتتاح تعدادی از طرح ها به دلیل مساله کرونا به تعویق افتاد.

   سرمایه گذاری 3500 میلیارد تومان ایمیدرو و بخش خصوصی

   رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به سرمایه گذاری 3500 میلیارد تومان این سازمان و بخش خصوصی در سال 98 گفت: از این میزان، 1700 میلیارد تومان مربوط به سرمایه گذاری جذب شده از بخش خصوصی بود.
   وی افزود: بودجه ایمیدرو در ابتدای سال گذشته، 750 میلیارد تومان بود که این رقم را تا پایان سال گذشته، به 1800 میلیارد تومان (بیش از 2 برابر) افزایش دادیم.

   رشد 160 درصدی بخش اکتشاف

   غریب پور با اشاره به رشد 160 درصدی بخش اکتشاف ایمیدرو تصریح کرد: تا پایان نیمه نخست سال 97، ایمیدرو 250 هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی انجام داده بود اما از نیمه دوم 97 تا پایان سال 98، معادل 400 هزار کیلومتر مربع به پهنه های اکتشافی افزوده شد.

   وی ادامه داد: با این میزان فعالیت، وسعت اکتشافات ایمیدرو به 650 هزار کیلومتر مربع رسید. به گفته وی، کار اکتشافات اولیه این پهنه ها در سال گذشته به اتمام رسید.

   واگذاری 57 هزار کیلومتر مربع پهنه به بخش خصوصی

   رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: اتفاق کم نظیر انجام شده در سال گذشته با حمایت وزارتخانه، واگذاری حدود 57 هزار کیلومتر مربع از پهنه ها برای اکتشاف به کنسرسیوم بخش خصوصی با مدیریت شرکت معادن و فلزات بود. وی افزود: این اقدام، شرایط را برای حضور بخش خصوصی در حوزه پرریسک اکتشاف در مراحل شناسایی و پی جویی و به ویژه در مراحل اکتشافات تکمیلی فراهم کرد.

   وضعیت مطلوب ذخایر استراتژیک

   غریب پور با اشاره به تحریم های 4 باره صنایع فلزی از نوامبر 2018، بیان داشت: به رغم این شرایط اما با اقدامات انجام شده در سال گذشته، ذخایر استراتژیک صنایع آلومینیوم و فولاد (پودر آلومینیوم و الکترود گرافیتی) تامین شد و اکنون در وضعیت بسیار مطلوبی هستند.
   وی ادامه داد: برنامه صادرات امسال در بخش معدن و صنایع معدنی، 50 هزار میلیارد تومان است.

   رشد تولید در سال 98

   رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به رشد محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 98 گفت: در بخش کنسانتره سنگ آهن 4 درصد، آهن اسفنجی 7 درصد، شمش 5 درصد و محصولات فولادی 6 درصد رشد داشتیم. وی تصریح کرد: خوشبختانه با وجود همه مشکلات، در سال جاری نیز رشد تولید داشتیم. وی ادامه داد: در بخش صادرات، به رغم موانع بین المللی در سال گذشته، رشد 100 درصدی صادرات مس و 27 درصدی صادرات فولاد داشتیم.

   به گفته غریب پور، در سال 98، 146 معدن کوچک مقیاس فعال شد و برنامه امسال نیز، فعال سازی 200 معدن است.

   افزایش سرمایه صندوق بیمه معدن

   غریب پور با اشاره به افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: میزان سرمایه این صندوق از 150 میلیارد تومان به 350 میلیارد تومان در سال گذشته رسید و امسال نیز این رقم به 500 میلیارد تومان افزایش می یابد.

   وی افزود: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در سال های 97 و 98، حدود 90 درصد عملکرد سال های قبل بیمه صادر کرده است. به این معنا که طی سال های گذشته، 1260 میلیارد تومان بیمه نامه صادر کرده اما تنها طی 2 سال گذشته، 590 میلیارد تومان بیمه نامه صادر شده است.

   گام های موثر برای بومی سازی

   رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه بومی سازی، اذعان کرد: این سازمان با همکاری شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی، در زمینه بومی سازی گام های موثری برداشته است. برای این منظور، در حال تاسیس مرکز توسعه شتاب دهنده معدن و صنایع معدنی هستیم. وی ادامه داد: با دانشگاه های تهران، شریف، پلی تکنیک و جهاد دانشگاهی برای دستیابی به اهداف بومی سازی، ارتباط تنگاتنگی داریم.

   ایجاد بیش از 40 هزار میلیارد تومان عمق در بازار سرمایه

   غریب پور با بیان اینکه این سازمان برای شرکت های وابسته بیش از 40 هزار میلیارد تومان در شرایط رشد شتابان بورس در بازار سرمایه، عمق ایجاد کرده است، گفت: طی سال گذشته، برای شرکت های فولاد مبارکه 10 هزار میلیارد تومان، ملی صنایع مس 2300 میلیارد تومان، گل گهر ۱۲۰۰ میلیارد تومان و چادرملو 2150 میلیارد تومان افزایش سرمایه دادیم.

   وی ادامه داد: در ابتدای امسال نیز، برای گل گهر 5200 میلیارد تومان افزایش سرمایه دادیم. همچنین، برای مس و فولاد مبارکه به تفکیک 10 هزار میلیارد تومان آماده افزایش سرمایه هستیم.

   افزایش بیش از 2 برابری بودجه زیربناها

   رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش زیربناهای بخش معدن و صنایع معدنی گفت: میزان بودجه زیربناها را در سال 97، 5 برابر و در سال 98، بیش از 2 برابر افزایش دادیم. به طوری که از 15 میلیارد تومان سال 97 به بیش از 150 میلیارد تومان رساندیم. وی افزود: سیاست ما در ایمیدرو این است که کار اکتشافی و زیربناها را توسعه دهیم و زمینه را برای حضور بخش خصوصی فراهم کنیم.

   پرداخت یکجای 4400 میلیارد تومان دیون دولت

   غریب پور با بیان اینکه اعتقاد ما در ایمیدرو، پرداخت بدهی به دولت در شرایط نیاز مالی است، گفت: دیون دولت از سال 89 به 4400 میلیارد تومان رسیده بود که سال گذشته، یکجا پرداخت کردیم.

   وی افزود: گرچه 4700 میلیارد تومان بابت واگذاری ها از سازمان خصوصی سازی طلب داریم، اما در سال قبل طلب خود را با بدهی تهاتر نکردیم. غریب پور در پایان از همه کسانی که زمینه این توفقیات را فراهم آوردند تقدیر کرد.

   http://https//t.me/mine_mimt

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 245,434,992
تعداد بازدید امروز : 8,294
تعداد بازدید دیروز : 59,000
تعداد بازدید هفته : 8,294
تعداد بازدید این ماه : 1,380,459
آخرین به روزرسانی : 1399/10/27 00:56

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.