• معاون محترم امورمعادن و صنایع معدنی :

   صدور مجوز صادرات سنگ آهن با آنالیز و اولویت سنگ های کم عیار/ شرکت‌های فولادی سنگ آهن اکتشاف کنند

   صدور مجوز صادرات سنگ آهن با آنالیز و اولویت سنگ های کم عیار/ شرکت‌های فولادی سنگ آهن اکتشاف کنند

   معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در مورد اطلاعیه وزارت صمت در خصوص صدور مجوز موردی صادرات سنگ آهن، گندله و کنسانتره گفت: صادرات سنگ آهن شامل سنگ های کم عیار و غیر قابل استفاده است و برای صدور مجوز صادرات سنگ آهن، بر اساس آنالیز و عیار سنگ مجوز صادر می‌شود.

   داریوش اسماعیلی در این برنامه تلویزیونی با بیان اینکه رتبه دهم تولید فولاد در دنیا را داریم و در سال 1404 به رتبه هشتم خواهیم رسید، افزود: 12 سال پیش بیش از 20 میلیون تن سنگ آهن خام صادر می کردیم اما با قوانین خوب مجلس و تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر جلوگیری از خام فروشی از وارد کننده فولاد تبدیل به تولید کننده این محصول شده ایم و در سال گذشته 27.2 میلیون تن شمش فولاد تولید کردیم.

   وی اضافه کرد: هدف گذاری وزارت صمت برای سال 1404 ایجاد ظرفیت تولید 55 میلیون تن شمش فولاد است که اگر این محقق شود به سالانه 160 میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم.

   اسماعیلی افزود: با توجه به ذخیره 2.8 میلیارد تنی سنگ آهن کشور نیاز به اکتشافات جدیدی در زمینه سنگ آهن داریم زیرا با رسیدن به ظرفیت 55 میلیون تن شمش فولاد در سال، ذخیره کنونی سنگ آهن 12 تا 13 سال این صنعت را تأمین می کند.

   وی گفت: در سال گذشته 90 میلیون تن سنگ آهن تولید و از این حجم 6 میلیون تن را صادر کردیم که بیشتر در 6 ماهه نخست سال 98 بود.

   معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت افزود: البته به دلیل افزایش قیمت ارز و مقرون به صرفه بودن صادرات، اسفند گذشته میزان صادرات سنگ آهن افزایش یافت.

   اسماعیلی گفت: کل صادرات سنگ آهن امسال 560 هزار تن بوده که دو سوم آن سنگ های کم عیار و غیر قابل استفاده در کشور است.

   وی افزود: کسانی که می خواهند سنگ آهن صادر کنند باید آنالیز محصولشان را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه دهند و ما بر اساس آنالیز و عیار سنگ آهن تصمیم می گیریم.

   اسماعیلی گفت: بیشتر معادن سنگ آهن کشور در اختیار بخش خصوصی است و این بخش مشتری های خود را پیدا می کند.

   وی با بیان اینکه همه معادن معدنی کشور محصولات خود را فقط باید از طریق مزایده بفروشند، افزود: به عنوان نمونه مجموعه ایمیدرو با تولید سالانه 60 میلیون تن سنگ معدنی باید محصولات خود را به مزایده بگذارد.

   معاون امور معادن و صنایع وزارت صمت گفت: دولت تا چه زمانی سنگ آهن دارد یا مالک آن است که واحد خاصی درخواست مکرر داشته باشد که به من کمک کنید و خارج از مزایده و چارچوب سنگ آهن به ما دهید.

   اسماعیلی افزود: شرکت های ذوب آهن باید در عرصه اکتشاف نیز فعال شوند و اگر ذوب آهن، فولاد مبارکه و فولاد خوزستان بخواهند منابع پایداری داشته باشند باید به تقویت ابتدای زنجیره کمک کنند.

   وی گفت: امروز قیمت سنگ آهن در کشور کمتر از 7 درصد قیمت تمام شده شمش فولاد را به خود اختصاص می دهد.

   اسماعیلی افزود: در سال 98 و 99 تعداد قابل توجهی از واحدهای گندله سازی وارد مدار شده و یا می شوند، اما واحدهای کنسانتره نمی توانند به میزان نیاز گندله سازان، کنسانتره تولید کنند.

   وی گفت: اگر امسال همه کنسانتره تولیدی را در اختیار واحدهای گندله سازی قرار دهیم، باز کمبود داریم.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 245,435,172
تعداد بازدید امروز : 8,474
تعداد بازدید دیروز : 59,000
تعداد بازدید هفته : 8,474
تعداد بازدید این ماه : 1,380,459
آخرین به روزرسانی : 1399/10/27 00:56

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.