•  
  • تازه ها و رویدادها
   افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی انواع کفپوش، موکت و فرش ماشینی و صنایع وابسته / رونمایی از اولین و بزرگترین فرش پرچم اباعبدالله الحسین (ع)

   افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین المللی انواع کفپوش، موکت و فرش ماشینی و صنایع وابسته / رونمایی از اولین و بزرگترین فرش پرچم اباعبدالله الحسین (ع)

   یازدهمین نمایشگاه بین المللی انواع کفپوش، موکت و فرش ماشینی و صنایع وابسته با حضور مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی ، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاههای بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران افتتاح گردید.

   سامانه توان ایران سامانه‌ای برای بهم‌رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی‌/ تلاش برای پیاده سازی نهضت ساخت داخل با محوریت خود اتکایی در تولید کالاهای حساس

   سرپرست معاونت امور صنایع خبرداد:

   سامانه توان ایران سامانه‌ای برای بهم‌رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی‌/ تلاش برای پیاده سازی نهضت ساخت داخل با محوریت خود اتکایی در تولید کالاهای حساس

   سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت از تشکیل میزدوم تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و نخستین میز صنعت برق و الکترونیک درآینده ای نزدیک خبرداد و گفت: در راستای توسعه تولید ملی سامانه‌ای به نام توان ایران با محوریت بهم رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی طراحی و به صورت آزمایشی رونمایی شده است.
   مهدی صادقی نیارکی در حاشیه دومین نشست شورای مدیران معاونت امور صنایع وزارت صمت گفت: تلاش برای پیاده سازی عملی نهضت ساخت داخل با محوریت خود اتکایی در تولید کالاهای حساس، ضروری و راهبردی از مهمترین سیاست های معاونت امور صنایع در سال جاری است.
   وی هدف از پیاده سازی این نهضت را کاهش آسیب پذیری و افزایش استحکام و توسعه و تعمیق ساخت داخل در صنایع مزیت دار اعلام کرد.
   سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت در ادامه به ابلاغ قانون حداکثر استفاده از توان تولید ملی و رونمایی از سامانه توان ایران اشاره وخاطرنشان کرد:این سامانه در راستای اجرای این قانون و بهم رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی، معدنی و... در کشور ایجاد و بستر را برای توسعه تولید ایرانی دارای مشابه خارجی فراهم خواهد کرد.
   سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت با نگاهی به برخی از مواد این قانون خاطر نشان کرد:آیین نامه اجرایی این قانون با محوریت مرکز توسعه ساخت داخل در حال پیگیری است و با همکاری سایر نهادها ، پیش نویس این آیین نامه آماده خواهد شد.
   صادقی نیارکی در بخش دیگری از سخنانش به تشکیل میز دوم تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو پرداخت و تصریح کرد: این میز تخصصی نیز به زودی با محوریت تشکل های تخصصی در صنعت قطعه سازی کشور برگزار خواهد شد.
   وی در پایان با اشاره به موضوعات مطروحه در نشست شورای مدیران معاونت امور صنایع گفت: در این نشست مهمترین اقدامات انجام شده در صنایع مختلف و اولویت های وزارت صنعت در توسعه ساخت داخل با هدف کاهش ارزبری و مدیریت واردات مورد بررسی قرار گرفت.
   گفتنی است، در این نشست ضمن بررسی مهمترین اقدامات انجام شده در دفاتر تخصصی موضوعات نظیر، تبیین وضعیت اجرای سامانه توان ایران و بهم رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی ، رتبه بندی صنایع کل کشور ، برگزاری میزهای تخصصی ، تحلیل وضعیت شاخص بهای کالاها در بورس ، بررسی وضعیت صنعت نساجی ، ماشین سازی ، خودرو ، لوازم خانگی ، برق الکترونیک و... پرداخته شد.

   ایجاد مکانیزم قانونی برای ارزشگذاری دارایی های نامشهود/ لزوم تهیه پیش نویس قانونی برای هم افزایی و ادغام بنگاه ها از سوی نهادهای بخش خصوصی

   سرپرست معاونت امور صنایع در دیدار با خانه صنعت ، معدن وتجارت ایران تاکیدکرد:

   ایجاد مکانیزم قانونی برای ارزشگذاری دارایی های نامشهود/ لزوم تهیه پیش نویس قانونی برای هم افزایی و ادغام بنگاه ها از سوی نهادهای بخش خصوصی

   سرپرست معاونت امور صنایع با تاکید برلزوم تهیه قانونی برای ادغام بنگاه ها و برنامه ریزی برای شناسای روش های نوین در این زمینه گفت: با ایجاد مکانیزمی در کشور‌ باید ارزشگذاری دارایی های نامشهود قانونی وعملی شود.

   تحقق توسعه اقتصادی کشور از مسیر تولید بخش خصوصی توانمند/ تشکیل شورای هم اندیشی خبرگان صنعت

   سرپرست معاونت امور صنایع اعلام کرد:

   تحقق توسعه اقتصادی کشور از مسیر تولید بخش خصوصی توانمند/ تشکیل شورای هم اندیشی خبرگان صنعت

   نشست مشترک سرپرست معاونت امور صنایع با نمایندگانی از اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن وکشاوزی و خانه صنعت ، معدن وتجارت ایران وکانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی با هدف تبیین سیاست های راهبردی بهبود وضعیت تولید برگزار شد.

   تسریع در تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان صنعت لاستیک

   بررسی چالش های تولید‌کنندگان صنعت لاستیک با حضور سرپرست جدیدمعاونت امور صنایع

   تسریع در تامین ارز مورد نیاز تولیدکنندگان صنعت لاستیک

   سرپرست‌ معاونت امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت با تاکید برتسریع درتخصیص ارز مورد نیاز صنعتگران گفت: باتوجه به راهبردی بودن صنعت لاستیک ، تامین ارز مورد نیاز این صنعت جهت تامین مواد اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است و همکاری بانک مرکزی درتسریع در تخصیص ارز مورد نیاز این صنعت ضروری است.

   پیش بینی افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت تولید ریسندگی سیستم پنبه‌ای کشور

   پیش بینی افزایش ۲۵ درصدی ظرفیت تولید ریسندگی سیستم پنبه‌ای کشور

   مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت معدن و تجارت در مراسم افتتاح واحد تولیدی ریسندگی سیستم پنبه‌ای در سمنان گفت: امروز شرکت ریسندگی درین ریس سمنان با ماشین آلات و تکنولوژی به روز ، با ظرفیت تولید سالیانه ۷۵۰۰ تن نخ پنبه ای رسماً آغاز بکار نمود و به توانمندی کشور در این حوزه اضافه گردید.
   وی از افزایش ۴۰ هزار تنی ظرفیت این واحدها، تا پایان سال‌جاری خبر داد و گفت: درحال حاضر ظرفیت واحد‌های موجود کشور در این حوزه حدود ۲۴۰ هزارتن در سال می باشد. که پیش بینی می گردد این رقم در پایان سال جاری به ۲۹۰ هزارتن افزایش یابد.
   افسانه محرابی همچنین با اشاره به سرمایه گذاری صورت گرفته در این واحد و سایر واحد‌های ریسندگی اظهار داشت؛ با ورود تکنولوژی‌های جدید در این حوزه همراه با افزایش کمی تولید نخ ، شاهد رشد کیفی نیز خواهیم بود.
   مدیرکل صنایع نساجی پوشاک و سلولزی وزارت صنعت معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت تامین پنبه مورد نیاز صنایع نساجی، تسهیل در امر تامین مواد اولیه این صنعت را از اولویتهای وزارتخانه اعلام کرد و گفت صنایع ریسندگی کشور هم اکنون سالیانه به حدود ۱۲۰ هزارتن پنبه نیاز دارند که بخش مهمی از آن از طریق واردات تامین می گردد.
   در خاتمه ایشان ابراز امیدواری نمودند با افزایش توانمندی تولید در زنجیره کالای نهایی، با خلق ارزش افزوده بیشتر و کاهش وابستگی به تامین مواد و کالای واسطه، شاهد رشد و پیشرفت این صنعت در کشور باشیم.

   تشکیل شورای هم اندیشی با خبرگان صنعت / اعلام 10 محور مهم برنامه ها و اقدامات معاونت صنایع

   صادق نیارکی در مراسم معارفه خود خبرداد:

   تشکیل شورای هم اندیشی با خبرگان صنعت / اعلام 10 محور مهم برنامه ها و اقدامات معاونت صنایع

   سرپرست جدید معاونت امور صنایع از تشکیل شورای هم اندیشی با خبرگان صنعت و تعامل اثر بخش و هم افزا با تمامی دستگاه ها و ارگان های حاکمیت در جهت تداوم تولیدات صنعتی خبرداد
   به گزارش شاتا، مراسم تودیع و معارفه معاون جدید امور صنایع صبح امروز با حضور قائم مقام وزیر صنعت در امور مجلس و معاون حقوقی،مجلس و استان ها و مدیرکل دفتر وزارتی ، ریس مرکز حراست وزارت صمت و مدیران کل ستادی معاونت امور صنایع وزارت صنعت ،معدن وتجارت، برگزار شد.
   مهدی صادقی نیارکی، در مراسم معارفه خود با اعلام برنامه ها و اقدامات معاونت امورصنایع صنایع به رصد و پایش مستمر وضعیت تولید کالاهای منتخب صنعتی با هدف حفظ وضع موجود تولیدات صنعتی و تلاش برای بهره گیری کامل از ظرفیت های نصب شده به عنوان یکی از 10 الویت این معاونت اشاره کرد.
   او ادامه داد: ایجاد رونق تولید از طریق مدیریت واردات با محوریت پیشنهاد اصلاح و بازنگری در حقوق ورودی کالاهای ساخت داخل و تلاش برای کاهش چالش های پیش رو ی تولیداز دیگر الویت های معاونت صنایع است.
   نیارکی پیگری تامین منابع مالی مورد نیاز صنعت کشور از طریق تعامل با بانک مرکزی و بانک های عامل به منظور حفظ وضع موجود تولیدات صنعتی را به عنوان محور چهارم برنامه های خود در معاونت صنایع اعلام کرد.
   او با اشاره به تلاش برای پیاده سازی عملی نهضت ساخت داخل با محوریت خود اتکایی در تولید کالاهای حساس، ضروری و راهبردی با هدف کاهش آسیب پذیری و افزایش استحکام وتوسعه تعمیق ساخت داخل در صنایع مزیت دار را به عنوان محور ششم گفت: تعامل اثر بخشی، موثر و هم افزا با کلیه ارکان حاکمیت به منظور ارتقا وضع موجود در تولیدات صنعتی کشور و تداوم تولید کالاهای صنعتی از جمله برنامه های مهم در این معاونت است.
   سرپرست معاونت‌ امور صنایع وزارت صمت به جلب مشارکت کلیه تشکل های اقتصادی، فعالین، کارآفرینان و صنعتگران، مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان به منظورتحقق عملی شعار رونق تولید به عنوان دیگر برنامه هایش در معاونت صنایع یاد کرد.
   نیارکی با اشاره به جلب مشارکت کلیه سازمان ها و ارکان وزارت به منظور حمایت و صیانت از تولید ملی و تلاش برای رشد صادرات کالاهای صنعتی گفت: این برنامه با هدف تحقق اصل درون زایی و برون گرایی سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و تامین منابع ارزی مورد نیاز کشور انجام می گیرد.
   سرپرست معاونت امور صنایع گفت: پی گیری به منظور بهسازی خطوط و تجهیزات واحد های صنعتی با الویت کالاهای راهبردی و صادرات محور محور دهم برنامه ها و اقدامات معاونت صنایع خواهد بود.
   صادقی نیارکی تشکیل شورای هم اندیشی با خبرگان صنعت و بهره مندی از نظرات نخبگان وصاحبنظران و همچنین نشست های پایش با حضور وزیر محترم صنعت را از سیاست های راهبردی این بخش اعلام کرد.

   ابراز امیدواری سرپرست معاونت صنایع در برداشتن گامهای موثر در مسیر تولید ملی

   ابراز امیدواری سرپرست معاونت صنایع در برداشتن گامهای موثر در مسیر تولید ملی

   سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت،معدن و تجارت در پیامی ابراز امیدواری کرد که گام های موثر در حمایت و صیانت از تولید ملی برداشته شود.
   در این پیام آمده است:

   کار آفرینان، صنعتگران و فعالین اقتصادی
   سلام علیکم
   از ابراز لطف و محبتی که به طرق مختلف از زمان انتصاب در مسئولیت جدید به این خدمتگذار صنعت و تولید کشور مبذول داشتید صمیمانه سپاسگذاری می نماینم.
   رجا واثق دارم با استعانت از خداوند متعال در این برهه حساس و در سال رونق تولید گام های موثری در حمایت و صیانت از تولید ملی برداشته شود.
   معاضدت ، همراهی و همکاری فعالین اقتصادی ، صنعتگران و کار آفرینان در تحقق این راهبرد مهم موجب امتنان می باشد.

   با تجدید احترام
   مهدی صادقی نیارکی
   سرپرست معاونت امور صنایع
   وزارت صنعت، معدن و تجارت
   ۹۸/۶/۸

   سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت منصوب شد

   با حکم وزیر صنعت، معدن وتجارت

   سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت منصوب شد

   مهدی صادقی نیارکی در حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت با حفظ سمت به عنوان سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت منصوب شد.
   ، رضا رحمانی در این حکم آورده است:

   انتظار می رود با استفاده از تخصص و تجارب ارزشمندتان در راستای سیاست ها و برنامه های دولت تدبیر و امید، موجبات پیشرفت امور را فراهم نمایید.

   گفتنی است صادقی نیارکی در حال حاضر مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز هست که این حکم جدید را به عنوان سرپرست معاونت امور صنایع وزارتخانه با حفظ سمت گرفته است.

   کاهش آثار و تبعات ذینفع واحد و رفع محدودیت های بانکی واحدهای تولیدی مشمول ماده 20

   دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خبرداد :

   کاهش آثار و تبعات ذینفع واحد و رفع محدودیت های بانکی واحدهای تولیدی مشمول ماده 20

   دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از پذیرش بانک مرکزی در رفع محدودیت های بانکی اعمال شده علیه واحد های تولیدی مشمول ماده 20 قانون رفع موانع تولید خبرداد.
   به گزارش شاتا، زالی در گردهمایی معاونین امور صنایع سازمان های صنعت و معدن و تجارت استانها گفت: در هشتاد و چهارمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که با حضور نمایندگان تام الاختیار بانک مرکزی برگزار شد .
   پس از بحث و تبادل نظر صورت گرفته و با توجه به مصوبات شورای گفتگو، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، به منظور پیشگیری از بروز اختلال در روند تولید و اشتغال و تبعات اجتماعی و کارگری ناشی از آن در بالغ بر هفتصد واحد صنعتی مشمول ماده 20 قانون رفع موانع تولید و مقررشد، کلیه اقدامات حقوقی و اجرایی علیه این واحدها تا اصلاح مجدد آیین نامه اجرایی این ماده قانونی مسکوت بماند.
   او ادامه داد: محدودیت های بانکی اعمال شده در این خصوص مرتفع شود که با تعامل صورت گرفته با بانک مرکزی و توشیح صورت جلسه توسط نمایندگان این بانک، محدودیت های بانکی برای این واحدها بر طرف خواهد شد.
   میثم زالی همچنین از مصوبه اخیر ستاد در خصوص تعریف ذینفع واحد در سیستم بانکی خبر داد و افزود: با توجه به آثار و تبعات ذینفع واحد برای واحدهای تولیدی، و با هدف متقابل استمرار فعالیت واحدهای مشمول و وصول مطالبات سیستم بانکی مقررشد در صورتی که واحد تولیدی دارای وثائق کافی نزد بانکهای عامل بوده و وثائق به تنهایی پاسخگوی بدهی همان واحد باشد یا در صورت عدم داشتن وثیقه کافی، واحد های ذینفع با ارائه وثائق و تضامین و برنامه های مشخص مالی، باز پرداخت بدهی شرکت بدهکار را برعهده بگیرنداز محدودیت های ذینفع واحد مستثنی خواهند شد که البته این تصمیم به عنوان مصوبه به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار منعکس خواهد شد که امیدواریم در سال رونق تولید، شاهد تصویب و ابلاغ آن در سیستم بانکی باشیم.
   وی به مصوبه دیگری از مصوبات ستاد اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت قانونی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و عضویت 12 عضو کابینه و نمایندگان بخش خصوصی در این ستاد مقرر شد با هدف ایجاد هم افزایی و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و سیستم بانکی در تدوین و ابلاغ آیین نامه ها، بخشامه ها و دستوالعمل های مرتبط با حوزه تولید، کلیه تصمیمات قبل از تصویب نهایی، نظر ستاد نیز اخذ شده تا شاهد وحدت رویه در تصمیم گیری های مرتبط با این حوزه در کشور باشیم.
   زالی با اشاره به دستوالعمل صادره توسط رییس محترم ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از کارگروه های استانی درخواست کرد: تا حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی اعم از کوچک، متوسط و بزرگ در جلسات کارگروه ها به ریاست استانداران صورت گرفته و از ارجاع آنها به تهران خودداری کنند. وی همچنین افزود: با توجه به لزوم سرعت بخشی به حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی طی نامه ای به استانداران سراسر کشور اعلام شده در صورتی که به دلیل استقرار دفتر مرکزی، یک واحد تولیدی از تتسهیلات بانکی یا خدمات دستگاه های اجرایی در تهران بهره مند بوده اند با هماهنگی اداره امور شعب بانک عامل با شعبه ذیربط و یا رده سازمان ذیربط در تهران اقدام لازم برای حل و فصل مشکلات واحدهای مشمول صورت پذیرد تا انباشت و تراکم پرونده در دبیرخانه ستاد صورت نپذیرد.
   زالی متذکر شد: قطعا اختیارات ویژه استانداران راهگشای حل و فصل مشکلات تمامی واحدهای تولیدی در کارگروه های استانی خواهد بود و از تمامی استانداران درخواست می شود به منظور افزایش ضمانت اجرایی مصوبات، شخصا حداقل هفته ای یکبار ریاست و هدایت جلسات کارگروه را عهده دار باشند.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 246,224,857
تعداد بازدید امروز : 68,421
تعداد بازدید دیروز : 82,050
تعداد بازدید هفته : 243,456
تعداد بازدید این ماه : 494,624
آخرین به روزرسانی : 1399/11/06 18:15

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.