•  
  • تازه ها و رویدادها
    تاکنون 70هزار نیازخارجی در کشورشناسایی شده است

   معاون امور صنایع درنشست هم اندیشی توسعه ساخت داخل اعلام‌کرد:

   تاکنون 70هزار نیازخارجی در کشورشناسایی شده است

   معاون امور صنایع وزارت صنعت،معدن وتجارت ازشناسایی70هزار نیاز صنعتی،معدنی و... در کشور خبرداد و گفت: نیازهای خارجی اکثر دستگاههای اصلی اجرایی احصاء و داخلی سازی آنها با محوریت دفاتر تخصصی در دستور کار قرار گرفته است.
   فرشاد مقیمی در سلسله نشست های هم اندیشی توسعه ساخت داخل که با حضور نمایندگانی از وزارت کشور و مدیران کل وزارت صنعت ،معدن وتجارت برگزار شد، گفت: با توجه به استمرار محدودیت های بین‌المللی در کشور و ضرورت تحقق نهضت ساخت داخل با همکاری سایر دستگاه‌ها و نهادها ،اجرای «برنامه توسعه ساخت داخل» ‌به صورت جهادی در دستور‌کار قرار‌گرفت و نقش ارکان وزارت متبوع و حتی دستگاههای ذیربط در این نهضت مقدس مشخص شد.
   معاون وزیر صنعت ،معدن وتجارت با اشاره به ابلاغ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور توسط رییس‌جمهوری تصریح‌کرد: این قانون، به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای توسعه ساخت داخل به شمار می رود و تحقق آن عزم همه ارکان نظام را می طلبد.
   مقیمی راه اندازی «نهضت توسعه ساخت داخل» رادر راستای اجرای این قانون ملی توصیف‌کرد و گفت: ممنوعیت خرید خارجی کالاها توسط سازمانهای مشمول قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و تبدیل آن به خرید کالاهای داخلی از جمله موضوعاتی است که مورد پیگیری قرار گرفته است و طی این مدت توانستیم از خرید کالای مشابه خارجی محصولاتی نظیرپمپ های کرایوژنیک، کیسه خون، پست برق، تهیه مطبوع موبایل فرودگاهی، سیستم های آتش خاموش‌کن نیروگاهی، جرثقیل های ترانس تینر و ... با توجه به تولید داخلی جلوگیری نماییم.
   وی جمع آوری فهرست توانمندی های تولیدی و خدماتی با هماهنگی تشکل ها و انجمن های صنفی و به روزرسانی مستمر فهرست یادشده را از دیگر اقدامات در جهت حمایت از توسعه ساخت داخل برشمرد و گفت: نیازهای خارجی اکثر دستگاههای اصلی اجرایی شناسایی و به منظور بررسی داخلی سازی آنها توسط دفاتر تخصصی در حال بررسی است

   افزایش ۷ درصدی تولید انواع کاغذ در سال ٩٨/وزارت ارشاد باید سیاست های ارزی خود را برای کاغذ تحریر متعادل کند

   معاون امور صنایع وزارت صمت در گفت و گو با شاتا عنوان کرد؛

   افزایش ۷ درصدی تولید انواع کاغذ در سال ٩٨/وزارت ارشاد باید سیاست های ارزی خود را برای کاغذ تحریر متعادل کند

   معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به سیاستهای نا مناسب در ارائه ارز ۴٢٠٠ به واردکنندگان کاغذ تحریر و نوشت افزار گفت: ما در حوزه تولید کاغذ تحریر و روزنامه ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشور داریم ولی به دلیل برخی سیاست های که اتخاذ شده این ظرفیت‌ها مغفول مانده است.
   فرشاد مقیمی در حاشیه بازدید از دومین نمایشگاه کاغذ و مقوا ،صنایع و تجهیزات وابسته به آن در نمایشگاه بین المللی در گفتگو با خبرنگار شاتا با اعلام این خبر و با اشاره به افزایش ۷ درصدی تولید انواع کاغذ و مقوا در ۴ ماهه سال ٩٨ بیان کرد: موضوعات مربوط به تنظیم بازار کاغذ چاپ تحریر و روزنامه بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و در این راستا مجموعه سیاست‌های وزارت صنعت به وزارت ارشاد اعلام شده است و ما اعتقاد داریم تا این سیاست ها اجرا نشود، صنعت کاغذ تحریر در کشور با مشکل روبرو خواهد بود.

   وی ادامه داد: درخواست ما همواره از وزارت ارشاد این بوده است که بحث سیاستی خود را در زمینه ارز، بازنگری و آن را متعادل کند چرا که ارائه ارز ۴۲۰۰ برای توسعه تولید در صنعت کاغذ تحریر روش مناسبی نیست.
   مقیمی بیان کرد: ما در حوزه تولید کاغذ تحریر ظرفیت‌های خوبی در کشور داریم که متاسفانه با اتخاذ سیاست‌های غلط نه تنها آنها از کارایی افتاده اند و ببلکه به رغم وجود پتانسیل های لازم به تولید سایر انواع کاغذ گرایش پیدا کرده اند.

   معاون امور صنایع در ادامه با اشاره به امضاء تفاهم نامه سال گذشته میان اتحادیه تولید کنندگان و وارد کنندگان کاغذ بهداشتی تیشو، لاینر، فلوتینگ و کاغذ بسته بندی گفت: با همراهی و سیاست اتخاذ شده توانستیم، قیمت کاغذهای این بخش را از ۳۰ هزار تومان به ۱۲ هزار تومان کاهش دهیم.

   او به حضور شرکت های دانش بنیان در صنعت کاغذ اشاره کرد و افزود: تولید تجهیزات وابسته به این صنعت در کشور باعث کاهش ارزبری شده است.

   مقیمی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به سرانه مصرف کاغذ در کشور توضیح داد: سرانه مصرف کاغذ در کشور ما ۲۳ کیلوگرم است اما در دنیا این رقم به ۵۸ کیلوگرم می رسد و علت آن این است که در صنایع بسته بندی ما به سمت استفاده از کاغذ و غیره رفته ایم چرا که این صنعت قابل بازیافت است و آلودگی محیط زیستی را همانند صنعت پتروشیمی و پلیمری ندارد.

   او با اشاره به ظرفیت خوبی که در زمینه توسعه کاغذهای تیشو لاینر، فلوتینگ وکاغذ بسته‌بندی در کشور ایجاد شده است، گفت: ظرفیت اسمی در کشور برای کاغذهای لاینر و فلوتینگ یک میلیون و ۵۰۰هزارتن است این در حالی است که ما توانسته ایم ۷۷۰ هزار تن تولید و ضمن تامین نیاز داخل همچنین ۱۷۶ هزار تن هم صادرات داشته باشیم.

   وی افزود: ظرفیت تولید کاغذ تیشو در کشور۲۸۰ هزار تن است که از این میزان ۱۵۴ هزار تن تولید و ۱۰ هزار تن هم صادرات داشته‌ایم در صورتی که این مقادیر در سال‌های گذشته بسیار پایین تر بوده است و با سیاست‌های اتخاذی از جمله تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش توانست ایم این ارقام را افزایش دهیم .

   وی در ادامه با اشاره به ظرفیت بالغ بر یک میلیون تنی ورق و جعبه کارتون در کشور بیان کرد: در این زمینه بیش از ۶۰۰ هزار تن تولید و حدود ۶۰ هزار تن هم درسال گذشته صادرات داشته ایم.

   معاون امور صنایع وزارت صنعت در ادامه با اشاره به میزان تولید انواع کاغذ بسته بندی درسال جاری گفت: تولید انواع کاغذ و مقوا در ۴ ماهه سال ۹۸ حدود ۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

   مقیمی همچنین از برگزاری نشستی بعد از اتمام دومین نمایشگاه کاغذ مقوا و تجهیزات وابسته به آن با اتحادیه تولید کنندگان و وارد کنندگان کاغذ های تیشو، فلوتینگ، لاینر خبر داد و گفت:در این نشست با سیاست‌های اتخاذی واردات را به گونه‌ای تنظیم خواهیم کرد که به تولیدان لطمه‌ای نزند.

   یادآور می شود، دومین نمایشگاه کاغذ، مقوا، تجهیزات و صنایع وابسته از ١۵ تا ١٨ مرداد ماه با حضور ۵۵ شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می شود.
   فرشاد مقیمی به همراه مدیران کل دفتر نساجی و سلولزی از این نمایشگاه بازدید کرد وبا فعالان این صنعت به گفت و گو نشست.

    معاون امور صنایع خبرداد:تشکیل اتاق فکر تولید با حضورصاحبنظران عرصه صنعت

   معاون امور صنایع خبرداد:تشکیل اتاق فکر تولید با حضورصاحبنظران عرصه صنعت

   معاون امور صنایع وزارت صنعت،معدن وتجارت از برگزاری سلسله نشست های اتاق فکر تولید با حضور صاحبنظران عرصه صنعت خبرداد و گفت:مهمترین سیاست های حمایتی از صنایع با تکیه بر بهره مندی نقطه نظرات تخصصی صاحبنظران عرصه صنعت اتخاذ می شود.
   فرشاد مقیمی در حاشیه برگزاری اتاق فکر تولید که با حضور برخی از وزرا و معاونان سابق وزیرصنعت و صاحبنظرانی از عرصه بخش خصوصی برگزارشد، گفت:راهکارها و چالش های رونق تولید در کشور با محوریت حمایت و صیانت از تولید ملی در اتاق فکر مورد بررسی قرار می گیرد وسیاست های احصاء شده با تکیه بر خرد جمعی صاحبنظران جهت طرح در مراجع تصمیم ساز با حضور وزیر محترم صنعت ،معدن وتجارت ارائه خواهدشد.
   معاون امور صنایع وزارت صنعت،معدن وتجارت تصریح کرد: سیاست های کلان اقتصادی و صنعتی نظیر اصلاح سیاست های تجاری و ارزی، ریسک سرمایه گذاری در کشور، بازنگری درحقوق ورودی ، افزایش هزینه تمام شده تولید، مدیریت ارزی دربخش صنعت و... از جمله موضوعاتی است که دراین سلسله نشست ها مطرح و راهکارهای اجرایی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
   مقیمی بهره مندی ازتجربیات صاحبنظران عرصه صنعت و اقتصاد را در رفع موانع و چالش های پیش روی تولید ضروری برشمرد و گفت: محدودیت های بین المللی همواره اقتصاد و صنعت ما را نشانه رفته است وما با بهره مندی از تجربیات دهه های گذشته می توانیم با قدرت بیشتری از تحریم های فعلی عبور نماییم.
   گفتنی است، « اتاق فکر تولید» به میزبانی معاونت امور صنایع با حضور صاحبنظرانی از عرصه تولید و صنعت برگزار شد ، در این نشست به صورت تخصصی به موضوع اصلاح سیاست های تعرفه ای با محوریت حفظ تولید و اشتغال صنعتی و رفع چالش های این بخش پرداخته شد و راهکارهای پیشنهادی نیز جهت کاهش آسیب های احتمالی به صنعت کشور مورد بررسی قرار گرفت.   معاون امور صنایع در استان فارس/بررسی آخرین وضعیت شرکت کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران (ITI)

   معاون امور صنایع در استان فارس/بررسی آخرین وضعیت شرکت کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران (ITI)

   معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت که برای بررسی آخرین وضعیت شرکت کارخانه صنایع مخابرات راه دور ایران(ITI) و اتخاذ تصمیمات لازم و نیز تعیین تکلیف واحد تولیدی به شیراز سفر کرده بود با اشاره به اینکه راه اندازی واحد های صنعتی راکد و دارای مشکل از سوی وزارتخانه صمت امسال برای کل کشور هدف گذاری شده است گفت: شناسایی این واحدها توسط مدیران ودست اندرکاران شرکت شهرک های صنعتی و سازمان های صمت استان ها انجام می‌شود.

   نهضت ساخت داخل بدون هر گونه وقفه ادامه خواهد یافت/ تعطیلی هیچ واحد تولیدی قابل توجیه نخواهد بود

   معاون امور صنایع در بازدید از پتروشیمی تبریز:

   نهضت ساخت داخل بدون هر گونه وقفه ادامه خواهد یافت/ تعطیلی هیچ واحد تولیدی قابل توجیه نخواهد بود

   معاون امور صنایع وزارت صمت تصریح کرد که نهضت ساخت داخل بدون هر گونه وقفه ادامه خواهد یافت و تعطیلی هیچ واحد تولیدی قابل توجیه نخواهد بود.
   به گزارش شاتا، فرشاد مقیمی در بازدید از پتروشیمی تبریز بیان کرد: وزارت صمت آماده هرگونه همکاری و همراهی با تولید کنندگان برای بالا بردن توان تولید و صادرات کشور می باشد.
   او همچنین خدمت به تولید کنندگان را وظیفه اصلی خود دانست و افزود: در هر گوشه از کشورمان نیاز به مساعدت باشد در هیچ خدمتی دریغ نخواهیم ورزید.
   معاون امور صنایع وزارت صمت با تاکید بر ضرورت داخلی سازی، گفت: نهضت ساخت تولید داخل جز وظایف اصلی برنامه های سال ۹۸ وزارت صمت است و این نهضت بدون هر گونه وقفه ادامه خواهد یافت و تعطیلی هیچ واحد تولیدی قابل توجیه نخواهد بود.
   گفتنی است، فرشاد مقیمی «معاون وزیر صمت در امور صنایع» و هیات همراه از پتروشیمی تبریز بازدید و از نزدیک در جریان روند تولید در این واحد قرار گرفتند. در این بازدید مدیران این واحد به ارایه برنامه های توسعه ای شرکت پرداختند.
   همچنین معاون امور صنایع وزارت صمت و هیات همراه به منظور ارزیابی از نحوه فعالیت واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی بیلوردی شهرستان هریس اذربایجانشرقی از چندین واحد تولیدی بازدید به عمل آوردند.
   مقیمی در این بازدید نیز تصریح کرد: در هر کجای ایران اسلامی به ویژه در مناطق محروم خدمت رسانی و حل مشکلات مردم جزو رسالت وزارت صمت می باشد و درهای اتاق های وزارت به روی مردم عزیز در هر زمان لازم باز است.

   پایش‌ وضعیت تولید و صادرات ماشین ها و ادوات کشاورزی

   پایش‌ وضعیت تولید و صادرات ماشین ها و ادوات کشاورزی

   درنشست تخصصی پایش وضعیت تولید و صادرات ماشین ها و ادوات کشاورزی اعلام شد: در سال گذشتهحدود16180 تراکتور توسط تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی در کشور تولید شده است.

   ارزش داخلی سازی قطعات مواد اولیه، کمتر از ساقط کردن پهباد نیست/کاهش 85 میلیون یورو ارزبری، در پی بومی سازی 35 قطعه خودروسازان

   معاون امور صنایع در استان کرمان

   ارزش داخلی سازی قطعات مواد اولیه، کمتر از ساقط کردن پهباد نیست/کاهش 85 میلیون یورو ارزبری، در پی بومی سازی 35 قطعه خودروسازان

   معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: باید صنعتگران در زمینه تامین و تدارک مواد اولیه و تجهیزات از ظرفیت های داخلی استفاده کنند که ارزش این اقدام، در مقابله با دشمن کمتر از ساقط کردن پهباد آمریکایی نیست.

   به گزارش شاتا فرشاد مقیمی" امروز سوم مردادماه در همایش بزرگداشت صنعت و معدن در کرمان با اشاره به اینکه یکی از مسائل اصلی در تولید، سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم وضعیت تولید را در سطح سال 96 حفظ کنیم، به دو تا سه برابر تسهیلات پرداختی سال ۹۶ برای تامین سرمایه در گردش نیاز داریم .
   وی افزود: حتی رشد 41 درصدی تسهیلات اعطایی در دو ماهه اول سالجاری با توجه به افزایش ۳۰۰درصدی نیاز صنایع به سرمایه، رقم قابل ملاحظه ای نیست و پاسخگوی فضا و نیاز تولیدی کشور نمی باشد.
   معاون وزیرصنعت ، معدن وتجارت افزود: برآورد تسهیلات موردنیاز ارزی و ریالی را به بانک مرکزی ارائه کرده ایم اما مشکلاتی در این فضا وجود دارد و ما پیگیر حل این مشکلات هستیم.

   مقیمی با اشاره به اهمیت صنایعی که در نوک پیکان تحریم ها قرار گرفته اند، تصریح کرد: بخش قابل توجهی از مسائلی که گلایه فعالان اقتصادی استان کرمان بود، مرتفع شده است.

   معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: سیاست ما بر جلوگیری از واردات کالاهایی است که تولید آن در کشور وجود دارد و به عنوان مثال بعد از سفر قبلی به کرمان، جلوی واردات رینگ آلومینیومی، با توجه به تولید این محصول در کشور گرفته شده و تامین ارز ثبت سفارش های گذشته نیز با محوریت مدیریت ارزی و حمایت از تولید داخلی صورت گرفته است.

   مقیمی یکی از مهم ترین موضوعاتی که در کشور با جدیت دنبال می شود را جلوگیری از واردات کالاهای دارای تولید داخل برشمرد وافزود: در همین راستا همه ناهمواری ها و فشارها را تحمل خواهیم کرد.
   به گفته وی از سوی دیگر باید کالاهای داخلی رابرای عموم جامعه به نمایش گذاشت تا مردم با آنها آشنا شوند که در همین راستا اولین و بزرگ ترین نمایشگاه صنعتی کشور که نیازمندی ها را به نمایش گذاشت، در تهران برگزار شد.
   معاون وزیر صنعت برنامه ریزی جهت برگزاری این گونه نمایشگاه ها در استان های سراسر کشور را از برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت بر شمرد وتصریح کرد: در این نمایشگاه نیازهای 210 واحد صنعتی کشور به نمایش گذاشته شد و یکی از اتفاقات مهم این نمایشگاه، برقراری رابطه بین نیاز و توانمندی ها بود و اگر بخواهیم مسائل را درست حل کنیم، می بایست در ابتدا مسئله را به خوبی شناسایی کنیم.

   معاون امور صنایع وزارت صمت اظهار کرد: در صنعت قطعه سازی 35 قطعه که در این کشور نیاز به یک ریال سرمایه گذاری نداشت، شناسایی و قرارداد بین تامین کننده و متقاضی منعقد شد که همین مسئله 85 میلیون یورو کاهش ارزبری را به دنبال داشت.

   وی بیان کرد: باید صنعتگران در زمینه تامین و تدارک مواد اولیه و تجهیزات از ظرفیت های داخلی استفاده کنند که ارزش فعالیت این مجموعه در مقابله با دشمن کمتر از ساقط کردن پهپاد آمریکایی نیست.

   مقیمی با اشاره به آرامش به وجود آمده در بازار پتروشیمی در زمینه فعالیت وزارت صمت گفت: در حوزه مواد اولیه این الگو را که امروز در برخی محصولات پتروشیمی به صورت پایلوت اجرا کردیم، در همه محصولاتی که در بورس عرضه می شود، تعمیم خواهیم داد تا تولیدگران با آرامش به مواد اولیه داخلی دست پیدا کنند.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش موفقیت نهضت ساخت داخل را مستلزم نهضت همکاری ملی عنوان کرد و گفت: وزارت صمت به تنهایی مجری نهضت ساخت داخل نیست، بلکه بانک ها، ادارات مالیاتی، بیمه ها و سایر نهادها و دستگاه هاو... باید دست به دست هم داده و نهضت ساخت داخل را با همدلی و نهضت همکاری ملی با محوریت شکوفایی اقتصادی پیش ببریم .

   مقیمی در پایان با بیان اینکه حدود 40 مورد از موانع تولید احصاء شده و در شورای هماهنگی اقتصادی دولت در حال طی مسیر است ،تصریح کرد: یکی از مواردی که در ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید دنبال می کنیم، شناسایی و ارائه راهکار است که باید حتما در کنار مشکلات راهکارهای رونق تولید نیز ارائه گردد.

   پایش ‌وضعیت تولید و‌صادرات کاغذ و مقوا با حضور معاون امور‌صنایع/ فعالیت 6 هزار و400واحدصنعتی در صنایع سلولزی

   پایش ‌وضعیت تولید و‌صادرات کاغذ و مقوا با حضور معاون امور‌صنایع/ فعالیت 6 هزار و400واحدصنعتی در صنایع سلولزی

   درنشست تخصصی پایش وضعیت تولید و صادرات کاغذ و مقوا اعلام شد: 6هزار و 400واحد صنعتی در سراسر‌کشور در صنایع سلولزی فعالیت می‌کنند که این تعداد 7 درصد‌کل صنعت ، 4/8 درصد از اشتغال صنعتی و5 درصد از ارزش افزوده کل صنعت را در بر‌گرفته است.

   امضای ۷۴۰ میلیارد تومان قرارداد میان تامین کنندگان خودرو های پر تیراژ با قطعه سازان/ آمادگی ۳۲ قطعه ساز برای تولید ۳۵ قطعه راهبردی وارداتی

   معاون امور صنایع وزارت صمت در نخستین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو :

   امضای ۷۴۰ میلیارد تومان قرارداد میان تامین کنندگان خودرو های پر تیراژ با قطعه سازان/ آمادگی ۳۲ قطعه ساز برای تولید ۳۵ قطعه راهبردی وارداتی

   معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: ۷۴۰ میلیارد تومان قرارداد میان تامین کنندگان خودرو های پر تیراژ با قطعه سازان منعقد شده است.

   معاون امور صنایع درنشست تخصصی پایش صنعت دارو/ سهم 97 درصدی محصولات دارویی ایرانی از بازار مصرف

   معاون امور صنایع درنشست تخصصی پایش صنعت دارو/ سهم 97 درصدی محصولات دارویی ایرانی از بازار مصرف

   درنشست تخصصی پایش صنعت دارو با تاکید بر تعمیق و توسعه ساخت داخل در این صنعت اعلام شد: 97 درصد از میزان نیاز کشور با تولیدات ایرانی تامین می شود.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 246,222,841
تعداد بازدید امروز : 66,405
تعداد بازدید دیروز : 82,050
تعداد بازدید هفته : 241,440
تعداد بازدید این ماه : 492,608
آخرین به روزرسانی : 1399/11/06 17:46

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.