• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   5/3 میلیارد تومان صرف اکتشافات معدنی در استان همدان شد

   5/3 میلیارد تومان صرف اکتشافات معدنی در استان همدان شد

   35 میلیاد و 435 میلیون ریال پارسال برای کشف 41 معدن جدید در نقاط مختلف استان همدان سرمایه گذاری شد.
   سید محمد باقر میرابوالفتحی رئیس سازمان صنایع و معادن همدان در گفت و گو با ایرنا افزود این معادن از نظر سرمایه گذاری نسبت به سال 80 بیش از 211 درصد و از لحاظ تعداد نیز از 141 درصد رشد برخوردار شده اند.
   وی اضافه کرد این معادن شامل سنگ گابرو فلدسپات، گرانیت خاکستری، هرن فلس، آهک صنعتی، سیلیس، لاشه ساختمانی و آهکی، شن و ماسه کوهی است وی افزود: با راه اندازی این معادن زمینه اشتغال، 371 نفر در استان فراهم شد.
   وی گفت: از این معادن سالانه یک میلیون و 559 هزار تن مواد معدنی تولید و استخراج می شود. وی اضافه کرد اکنون 155 معدن با سرمایه گذاری 97 میلیارد و 251 میلیون ریال و اشتغالزایی یک هزار و 254 نفر در این استان فعال است.
   به گفته وی، از این معادن سالانه حدود دو میلیون و 578 هزارو 293 تن مواد معدنی استخراج و تولید می شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   141 هزار تن سنگ گرانیت و میکا در آذربایجان غربی تولید شد

   141 هزار تن سنگ گرانیت و میکا در آذربایجان غربی تولید شد

   استان آذربایجان غربی پارسال با تولید 141 هزار و 500 تن سنگ گرانیت و میکا بیشترین تولید این محصولات را در کشور به خود اختصاص داده است.
   اکبر طاهری، معاون معدنی سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی در گفت و گو با ایرنا، ارزش این محصولات را 900 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود از این میزان 140 هزار تن را گرانیت و یک هزار و 500 تن را میکا تشکیل می دهد که از 26 معدن گرانیت و یک معدن میکا را در این استان استحصال شده است.
   وی گفت هم اکنون 140 معدن در این استان وجود دارد که از این تعداد 115 معدن فعال است و 27 نوع ماده معدنی از آنها استحصال می شود.
   درمعادن آذربایجان غربی هم اکنون 3 هزار و 500 نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   550 هزار تن زغال سنگ از معادن شاهرود استخراج شد

   550 هزار تن زغال سنگ از معادن شاهرود استخراج شد

   550 هزار تن زغال سنگ پارسال از معادن زیر پوشش این شرکت استخراج شده است.
   علی صدیقی فر مدیر عامل شرکت زغال سنگ البرز شرقی شاهرود به ایرنا گفت این میزان نسبت به سال پیش از آن 17 درصد رشد داشته است. وی افزود پس از شست و شوی زغال سنگ تولیدی در کارخانه زغالشویی این شرکت، 350 هزار تن کنسانتره بدست آمده که این میزان نیز در مقایسه با سال80، 11 درصد رشد نشان می دهد. وی اضافه کرد 340 هزار تن از کنسانتره استحصال شده برای مصرف در کوره بلند ذوب آهن به اصفهان ارسال شده است. به گفته وی این شرکت دارای سه منطقه فعال معدنی در حوزه استانهای سمنان و گلستان با نامهای طزره ، قشلاق و اولنگ است که ذخایر قطعی آنها در مجموع 17 میلیون تن می باشد.
   مدیر عامل شرکت البرز شرقی با بیان اینکه این شرکت در زمینه تولید زغال سنگ پس از زغال سنگ کرمان، دومین مقام تولید در کشور را دارد، گفت این شرکت با پیشگامی در واگذاری معادن به بخش خصوصی، در خصوص کاهش قیمت تمام شده محصول و افزایش کمیت تولیدات از موفق ترین شرکت های زغالی کشور بوده است.صدیقی فر افزود اکنون پنج هزار و 200 نفر در این شرکت مشغول به کار هستند که 2000 نفر آنان در بخش دولتی، یک هزار و 200 نفر در بخش پیمانکاری و 2 هزار نفر نیز در بخش خصوصی شاغل هستند.

   مرجع: سایت معادن ایران

   وزیر صنایع و معادن: پارسال 770 میلیون دلار محصولات معدنی صادر کردیم

   وزیر صنایع و معادن: پارسال 770 میلیون دلار محصولات معدنی صادر کردیم

   اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن با بیان گزارشی از وضعیت معادن در کشور گفت در سال 1360 حدود 35 میلیون تن مواد معدنی در کشور استخراج شد که این رقم در سال 81 به 130 میلیون تن رسید.
   جهانگیری افزود تولیدات فوق نه تنها باعث خود کفایی در بخش صنایع معدنی شده است بلکه باعث ایجاد رونق اقتصادی در بخش صنایع معدنی و فلزات آهنی و غیر آهنی شده است. وزیر صنایع و معادن اضافه کرد در سال گذشته در بخش های یاد شده 770 میلیون دلار صادرات داشته ایم.
   به گفته جهانگیری در ارزش افزوده بخش معدن نرخ رشد سالانه 5/5 درصد پیش بینی شده بود که این رشد در سال 80 حدود 6/9 درصد و در سال 81 حدود 8/11 درصد بوده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   امسال 42 هزار تن مس در کشور تولید می شود

   امسال 42 هزار تن مس در کشور تولید می شود

   با مصرف حدود 28 هزار تن ماده اولیه تولید مس کشور در سال 82 به 42 هزار تن خواهد رسید. برای این مقدار تولید، حدود 10 هزار تن شمش روی و 6 هزار تن ضایعات مس و برنج مورد نیاز است.
   وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 7 هزار تن شمش روی و 5 هزار تن ضایعات مس و برنج از بازارهای داخلی خریداری شده است، اظهار داشت در سال گذشته حدود 20 هزار تن ماده اولیه تولید مس از معادن مس سرچشمه خریداری شد.

   مرجع: سایت معادن ایران

   بازدید رئیس جمهوری از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

   بازدید رئیس جمهوری از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

   رئیس جمهوری جایگاه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی را در پیشرفت و توسعه کشور مهم خواند و بر لزوم تعمیق و گسترش ارتباطات علمی این سازمان با مجامع معتبر علمی خارجی تاکید کرد.
   سید محمد خاتمی روز گذشته پس از بازدید از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در جمع رییس و کارکنان این سازمان گفت برای تقویت بنیه اقتصادی کشور باید از دستاوردهای علمی و تحقیقاتی این سازمان به صورت بهینه استفاده کرد.
   خاتمی با اشاره به ارتباط میان دو حوزه صنعت و معدن کشور با پژوهش های زمین شناسی خاطر نشان کرد صنعت و معدن از مهمترین منابع کشور برای رسیدن به درآمد و تولید بیشتر است از این رو سازمان زمین شناسی نیز نقش مهمی در افزایش درآمد کشور دارد. وی ذخایر طبیعی و معادن موجود در کشور را از جمله مزیت های نسبی کشور برای سرمایه گذاری دانست و گفت سرمایه گذاری در امور معدنی باید بیش از پیش گسترش یابد.
   رییس جمهوری خاطر نشان کرد ایران مساحتی حدود یک صدم مساحت کل جهان را داراست و چنانچه یک صدم امکانات معدنی دنیا در ایران باشد, به طور مستقیم می توانیم میلیاردها دلار، بهره برداری کنیم.
   خاتمی در بخش دیگری از سخنانش، گسترش و تلاش برای ارتقای علم زمین شناسی را ضروری خواند و گفت شناخت قابلیت ها و خصوصیات است. وی گفت با وجود اینکه علم زمین شناسی در ایران نوپا است امادر نتیجه تلاش های فرزندان این مرزوبوم به موفقیت های قابل توجهی دست یافته ایم.
   رییس جمهوری به تلاش های دولت برای اکتشاف در حوزه شناسی اشاره کرد افزود طبق برنامه 5 ساله سوم می بایست 20 منطقه مناسب جغرافیایی در حوزه زمین شناسی مورد اکتشاف قرار گیرد که تاکنون ( ظرف سه سال برنامه) سه پنجم آن تحقق یافته است.

   مرجع: سایت معادن ایران

   نشست وزیر صنایع و معادن با مدیران شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در مورخه 31/1/82 در محل ساختمان شماره 1 وزارت صنایع و معادنspx46.

   نشست وزیر صنایع و معادن با مدیران شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در مورخه 31/1/82 در محل ساختمان شماره 1 وزارت صنایع و معادنspx46.

   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن؛ مهندس جهانگیری در این جلسه طی سخنانی با اشاره به نقش نهادهای توسعهای مانند سازمان گسترش نوسازی صنایع کشور و سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی به آنان توصیه کرد که بنگاهها را به سرعت به بخش خصوصی واگذار کنند.
   وی گفت: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران یک سری بنگاه دارد که باید در چهارچوب اصول بنگاهداری مورد حمایت قرار گیرد.
   وی با تاکید بر هدف اصلی بنگاهها که سودآوری میباشد یاد آوری کرد: موفقیت سازمان در گرو واگذاری واحدهاست که طی سال گذشته در زمینه خصوصی سازی و اصلاح ساختارها کارهای خوبی انجام گرفته است و افزود: لازمه توسعه بخش معدن کشور، شکل‌گیری نهادهایی است که باید تشکیل شود.
   مهندس جهانگیری گفت: باید به نقطهای برسیم که گواهی اکتشاف و پروانه بهره‌برداری معادن در داخل کشور ارزش گذاری شده و خرید و فروش شود.
   وی اضافه کرد: اولویت اصلی سازمان، سرمایه‌گذاری در رشته‌هایی مثل فولاد، مس و فلزات پایه و کمیابی است که بخش خصوصی کمتر در آنها وارد می‌شود همچنین در استانهایی که کمتر توسعه پیدا کرده، نقش توسعه‌ای باید جدی گرفته شود و در برنامه پنج ساله سوم سعی شود با بانک صنعت و معدن به نوعی ارتباط برقرار گردد.
   در این نشست پالیزدار ـ مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ضمن ارائه گزارش عملکرد این شرکت اظهار داشت: در راستای اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و در پی ادغام وزارتین صنایع و معادن و فلزات و همچنین تشکیل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، شرکت تهیه و تولید معدنی ایران به عنوان یکی از شرکتهای اصیلی سازمان پس از تغییر اساسنامه شرکت و تهیه و تولید مواد اولیه فولاد ایران، همراه با واگذاری کلیه فعالیتهای تحت پوشش شرکت سهامی کل معادن سابق و طرحهای توسعه اکتشافی و معدنی فولاد تشکیل شده است.
   وی گفت: هدف نهایی این شرکت اصلاح ساختار اساسی واحدهای موجود میباشد که به صورت یک بنگاه اقتصادی در آمده تا به مرور زمان آنان را به بخش خصوصی واگذار نماید و ازمحل منابع آنها واحدهای جدید اکتشافی معدنی و صنایع معدنی استراتژیک را نمونه سازی مینماید.
   وی یادآور شد که این شرکت در زمینه توسعه اکتشافات معدنی و تجهیز و بهره‌برداری معادن جدید فعالیت میکند که از این طریق بتواند مواد اولیه ضروری مورد مصرف صنایع معدنی کشور و خصوصاً صنایع فولاد سازی را تامین و همچنین به افزایش صادرات مواد معدنی با ارزش افزوده بالاتر کمک نماید.
   وی گفت: یکی از راهبردهای کوتاه مدت شرکت افزایش امور اکتشافی از 10 هزار متر به 100 هزار متر در سال میباشد که دراین راستا شرکت مهندس اکتشاف و حفاری مواد معدنی با مشارکت بخش خصوصی (60درصد) تشکیل گردیده و در حال تجهیز و خرید ماشین آلات حفاری میباشد.
   پالیزدار گفت: مواد معدنی تولید شده واحدهای تحت پوشش این شرکت در سال 1381 برابر 5/17 میلیون تن به ارزش 302 میلیون دلار میباشد که از لحاظ وزنی بیش از 14 درصد و از لحاظ ارزش بیش از 30 درصد ارزش تولیدات مواد معدنی کشور میباشد.

   khatami stresses role of mines organization in increasing national income

   khatami stresses role of mines organization in increasing national income

   tehran -- president mohammad khatami here on saturday underlined the need for wider cooperation between the geology and mine exploration organization and international scientific bodies.
   he made the remark while talking to the head and personnel of the organization following a two-hour inspection tour of the center.
   the iranian president urged full use of the scientific and research achievements of the organization toward full exploitation of the country's economic potentials.
   since the industry and mines sector is a major sources of income, effective management of the geology and mine exploration organization will contribute much toward increasing the national income, he added.
   president khatami further called for more investments in the mines and minerals sector, said irna.
   although geology is a new field in iran, iranian geologists have already achieved much in this field, he pointed out.
   turning to the country's vulnerability to natural disasters, notably floods and earthquakes, he said increasing the nation's knowledge in geology may help prevent problems arising from the occurrence of natural disasters.
   before khatami delivered his speech, the minister of industries and mines gave a brief survey of the state of the country's mines and natural resources.
   a total of 130 million tons of minerals and other substances were exploited from the country's mines in the previous iranian year ended march 20, 2003), he said, adding that the increase in mineral production was due to the greater self-sufficiency of the mineral industries and the increase in mineral exports.

   پارسال 212 هزار تن مواد معدنی ازمعادن استان گلستان استخراج شد

   پارسال 212 هزار تن مواد معدنی ازمعادن استان گلستان استخراج شد

   212 هزار تن موادمعدنی در سال گذشته از معادن گلستان استخراج شد که نسبت به میزان مواد معدنی استخراج شده سال 80، بالغ بر 47 درصد رشد داشته است.
   منصور قلیچ لی مدیر کل صنایع و معادن استان گلستان در گفت و گو با ایرنا افزود ازاین میزان 195 هزار و 890 تن زغال سنگ، 10 هزار و 887 تن صدف کوهی، چهار هزار و 833 تن سنگ لاشه آهکی و 390 تن سنگ نسوز بود. وی میزان تولید مواد معدنی استخراج شده در سال 80 را 144 هزار تن اعلام کرد.
   وی ادامه داد این میزان مواد معدنی تولید شده از 19 معدن فعال گلستان استخراج شد. به گفته وی اکنون در استان گلستان پنج معدن زغال سنگ، سه معدن سنگ لاشه، 10 معدن صدف کوهی و یک معدن سنگ نسوز وجود دارد. وی گفت در سال گذشته 11 میلیارد و 342 میلیون ریال در بخش معدن این استان سرمایه گذاری شد. قلیچ لی تصریح کرد اکنون یک هزارو 414 نفر بصورت مستقیم در معادن این استان اشتغال دارند. وی با اشاره به انجام امور زیر بنایی در معادن استان افزود: با توجه به اینکه معادن استان در مناطق محروم قرار دارد از سال 79 تا 81 حدود 18 کیلومتر جاده با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و 640 میلیون ریال زیر سازی و آسفالت شد. به گفته وی هزینه احداث این میزان جاده از منابع ملی و استانی تامین شده است.
   وی گفت: امسال برای طرح جاده سازی معادن صدف در دست اقدام مبلغ 249 میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
   مدیر کل صنایع و معادن گلستان یادآور شد: در بخش اکتشاف و ذخیره مواد معدنی ، سال گذشته سه فقره پروانه اکتشاف و چهار فقره گواهی کشف صادر شد. به گفته وی این امر باعث اثبات ذخیره ای برابر 5/2 میلیون تن ذخیره معدنی شده که برای اثبات این ذخیره حدود 47 میلیون ریال هزینه شد. وی گفت: همچنین طرح اکتشاف مواد اولیه کارخانه سیمان شهرستان کلاله در دست اجرا است. وی افزود برای این پروژه هزینه ای بالغ بر 136 میلیون ریال پیش بینی شده که امید است با احداث این کارخانه مواد اولیه و سیمان منطقه تامین شود.

   مرجع: سایت معادن ایران

   فولاد میبد 30 هزار تن سنگ آهن برای راه اندازی خریداری کرد

   فولاد میبد 30 هزار تن سنگ آهن برای راه اندازی خریداری کرد

   قائم مقام مدیر عامل کارخانه کوره بلند فولاد میبد از خرید و حمل 30 هزار تن سنگ آهن برای مصرف این واحد تولیدی که آماده راه اندازی آزمایشی است خبرداد.
   علی صادقی در گفت و گو با ایرنا مصرف سالانه سنگ آهن مورد نیاز را 600 هزار تن ذکر کرد که از معادن چغارت بافق در استان یزد تامین می شود.
   وی تاکید کرد با راه اندازی خط تولید این واحد در آینده نزدیک برای نخستین مرتبه، شاهد تولید چدن ایرانی و عرضه آن به بازار مصرف خواهیم بود.
   وی راه اندازی خط تولید کارخانه را منوط به تامین 60 هزار تن زغال کک از خارج کشور ذکر کرد واظهار داشت مذاکرات لازم با طرفهای خارجی انجام شد که پس از تامین اعتبار، به کشور حمل خواهد شد.
   وی کک متالوژی با دانه بندی 25 تا 60 میلیمتر مورد نیاز این کارخانه را در سال 200 هزار تن ذکر کرد. وی اضافه کرد سالانه 2/1 میلیون تن مواد اولیه از طریق کامیون به محل کارخانه حمل می شود که در صورت 10 کیلومتر ریل گذاری، این واحد به خط آهن سراسری کشور متصل می شود. صادقی، میزان تولید سالانه کوره بلند فولاد میبد را 300 هزار تن انواع چدن فولاد سازی و ریخته گری بر اساس استانداردهای جهانی برای صنایع متالوژی و 100 هزار تن سرباره کلوخه ذکر کرد. وی میزان مصرف گاز روزانه این واحد را 5/2 میلیون متر مکعب گاز ذکر کرد. کارخانه فولاد میبد از 20 کارگاه و قسمت های مختلف از جمله کارگاه هوای دم و فناوری، خنک کننده، چدن ریزی، کوره بلند، نوار نقاله ها، کارگاه تعمیرات نسوز و غیره تشکیل شده است که کار ساخت آنها به اتمام رسید. این واحد از نظر طراحی ساخت و اجرا در کشور نخستین واحد است که توسط متخصصان داخلی احداث شده که پس از راه اندازی زمینه اشتغال 500 نفر را فراهم خواهد کرد.
   برای احداث این واحد 2/3 میلیون دلار ارز و 270 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

   مرجع: سایت معادن ایران

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 221,361,001
تعداد بازدید امروز : 10,865
تعداد بازدید دیروز : 23,430
تعداد بازدید هفته : 216,903
تعداد بازدید این ماه : 216,903
آخرین به روزرسانی : 10:16  1398/04/06

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.