• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   سیمان کردستان به شمال عراق صادر می‌شود

   سیمان کردستان به شمال عراق صادر می‌شود

   مدیر کارخانه سیمان کردستان گفت: صدور سیمان از این کارخانه به مناطق کردنشین شمال عراق از اوایل هفته آینده آغاز خواهد شد.
   «علی اصغر گرشاسبی» در گفت و گو با «ایرنا» افزود: ماهانه حدود 70 هزار تن سیمان خاکستری در کارخانه سیمان بیجار تولید میشود که 10 هزار تن از آن به عراق صادر خواهد شد.
   وی، قیمت سیمان صادراتی را هر تن 5/45 دلار ذکر کرد و گفت: با این حساب ماهانه 455 هزار دلار ارز جذب می‌شود.
   وی افزود: در سه ماه نخست سال گذشته نیز سیمان این کارخانه به حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شد که بدلیل نیاز بازار داخل کشور، به طور موقت متوقف شد.
   گرشاسبی اظهار داشت: تامین سیمان کردستان و استانهای سهمیه که از سوی وزارت صنایع مشخص شده‌اند، در اولویت کاری کارخانه قرار دارد و مازاد آن به خارج صادر می‌شود.
   وی افزود: برغم این که سهم استان کردستان از کارخانه بیجار ماهانه 30 هزار تن تعیین شده، ولی به خاطر تامین نیاز استان در چهار ماه اخیر هر ماه 42 هزار تن سیمان در داخل استان توزیع شد.

   هماهنگی میان نهادها و آرمانها لازمه توسعه صنعت است

   هماهنگی میان نهادها و آرمانها لازمه توسعه صنعت است

   دکتر محمدقلی یوسفی در گفتوگو با روزنامه دنیای اقتصاد گفت :استراتژی توسعه صنعتی فاقد ویژگیهای یک برنامه استراتژیک است او افزود :برای این که استراتژی توسعه صنعتی به صورت دستوری پیاده شود از یک طرف لازم است هماهنگی میان نهادها و آرمانها برقرار شود و از طرف دیگر یک وزارتخانه مستقلا بدون توجه به سیاستهای کلان کشور استراتژی تدوین نکند
   او افزود: استراتژی به‌معنای داشتن خط مشی مشخص برای رسیدن به هدف معین است، اما آنچه مربوط به صنعت است هم از بعد کلان باید مورد بررسی قرارگیرد و هم از بعد خرد.
   وی با بیان این نکته که استراتژی توسعه صنعتی ارائه شده فاقد ویژگیهای یک برنامه استراتژیک است گفت: روح کلی این استراتژی فاقد برنامه‌ریزی و هدف است، چنانکه در خود مقدمه اشاره شده است که ما قصدمان این نیست که نقشه مسیر را بدهیم بلکه قرار است به صورت قطبنما جهت حرکت را مشخص کنیم.
   این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در استراتژی توسعه صنعتی ارائه شده نکته جدیدی به چشم نمی‌خورد بلکه وضعیت صنعت را همانگونه که در نظر تعداد خاصی از مقامات و مسئولین است به شکل گسترده‌تری توصیف کرده است.
   وی افزود: در این استراتژی آمده است که با توجه به تحولات بین‌المللی رویکرد و برنامه‌ریزی برای کشور بسیار نگران کننده است و این بدین معنی است که با تدوین و تصویب این استراتژی تغییری در ساختار اقتصاد و صنعت کشور رخ نمیدهد و کموبیش حرکت و تولید همانند گذشته با انواع و اقسام مشکلات ادامه دارد. یوسفی با اشاره به این نکته که تدوین این استراتژی تنها نسخهنویسی محض بوده است گفت: اصولا برای تدوین استراتژی باید یک وحدت رویه میان دولتمردان وجود داشته باشد. این در حالی است که میان دولتمردان کشور هیچگونه هماهنگی در خصوص اجرای پروژههای مختلف دیده نمیشود. به بیان دیگر هر سازمان حرف خودش را می‌زند و می‌خواهد آن را به کرسی بنشاند.
   این کارشناس اظهار داشت: مسئولین و برنامه‌ریزان کشور اذعان دارند که در طول 8 برنامه گذشته (5 برنامه قبل از انقلاب و 3 برنامه بعد از انقلاب) هیچگونه استراتژی مشخصی وجود نداشته است. بنابراین لزومی ندارد که از این پس برنامه‌ریزی با اهداف کوتاهمدت، میان مدت و بلندمدت تعیین شود. چنین نکاتی ما را به این نتیجه میرساند که برای تدوین استراتژی ابتدا باید برای مسئولین، مقامات و کارشناسان بسترسازی فرهنگی کرد و بعد میلیاردها تومان برای تدوین آن هزینه کرد.

   انتصاب مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی سمنان

   انتصاب مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی سمنان

   مدیرعامل جدید شهرکهای صنعتی سمنان منصوب شد.
   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، مهندس اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن و رئیس مجمع عمومی شرکت شهرکهای صنعتی ایران به پیشنهاد مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران، با صدور حکمی، مجتبی شریعتی را به سمت رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی سمنان منصوب کرد.

   در چهار ماه ابتدای سال 8/9 میلیون تن سیمان تولید شد

   در چهار ماه ابتدای سال 8/9 میلیون تن سیمان تولید شد

   آمار تولید چهار ماه کارخانجات سیمان کشور برای بهره‌برداری روز گذشته منتشر شد.
   به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، طی 4 ماه اول امسال کارخانجات سیمان کشور 9 میلیون و 465 هزار و 650 تن کلینکر و 9 میلیون و 814 هزار و 119 تن سیمان تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 8 و 9/7 درصد رشد داشته است.
   دفتر صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن، راندمان تولید کارخانه‌های سیمان کشور را به میزان 6/103 درصد اعلام کرد.
   این گزارش حاکیست در این مدت به میزان 9 میلیون و 845 هزار و 382 تن سیمان تحویل خریداران شده، که نسبت به دوره مشابه سال قبل 1/7 درصد رشد داشته است.

   تولید خودروهای سواری در 4 ماه نخست امسال 53 درصد افزایش داشت

   تولید خودروهای سواری در 4 ماه نخست امسال 53 درصد افزایش داشت

   تولید انواع خودروی سواری ساخت داخل در 4 ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 53 درصد افزایش یافت.
   به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد تا پایان تیرماه جاری 191 هزار و 869 دستگاه انواع خودروی سواری در کشور تولید شد که این رقم در مدت زمان مذکور در سال 1381 حدود 125 هزار و 464 دستگاه بود.
   بیشترین افزایش تولید، متعلق به سمند است که در چهار ماه اول سال 82 با 561 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال قبل تولید آن به 16028 دستگاه رسید.
   همچنین دوو ماتیز کرمان خودرو در چهار ماه اول سال جاری با 100 درصد کاهش تولید در مقایسه با مدت مشابه سال 81 به 7 دستگاه رسید که بیشترین کاهش تولید را به خود اختصاص داد.
   به گزارش خبرنگار ما در مدت یاد شده 16 هزار و 190 دستگاه پژو آردی توسط ایران خودرو تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 442 درصد افزایش تولید داشت.
   همچنین شرکت سایپا در مدت زمان مذکور با 100 درصد افزایش، تولید زانتیا را به 1216 دستگاه رساند.
   بنا به این گزارش شرکت فوقالذکر در چهار ماه اول سال جاری 72 درصد بیش از 4 ماه سال گذشته خودروهای نسیم و صبا تولید کرد.
   گروه بهمن نیز در 4 ماه اول سال جاری 934 دستگاه مزدا تولید کرد که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 54 درصد افزایش تولید داشت.
   این گزارش حاکی است تولید سپند پارسخودرو نیز 52 درصد افزایش در مقایسه با 4 ماه اول سال 81 به 4798 دستگاه رسید.
   از میان محصولات ایران خودرو پژو 206 و پارس در 4 ماه اول سال جاری به ترتیب 25 و 38 درصد افزایش یافت، به طوری که در این مدت 14856 دستگاه پژو 206و 7421 دستگاه پژو پارس تولید شد.
   گزارش خبرنگار ما حاکی است تولید خودروی ماکسیما نیز در 4 ماه اول سال جاری با 14 درصد افزایش به 719 دستگاه رسید.
   تولید دوو سییلو نیز در 4 ماه اول سال 82 حدود 70 درصد در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل کاهش یافت و از 5581 دستگاه به 1233 دستگاه رسید. بنابر این گزارش کمترین افزایش تولید در 4 ماه اول سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل متعلق به پیکان بود که با 12 درصد افزایش به 49500 دستگاه رسید.
   بنا به گزارش مذکور در 4 ماه اول سال جاری 15227 دستگاه وانت تولید شد که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 35 درصد افزایش یافت.
   در میان خودروهای گروه وانت بیشترین افزایش تولید متعلق به وانت نیسان زامیاد بود که با 77 درصد افزایش تولید آن 10244 دستگاه در 4 ماه اول سال جاری رسید.
   همچنین وانت مزدا 2000 گروه بهمن با 43 درصد کاهش در 4 ماه سال قبل از 1511 به 868 دستگاه در مدت زمان مذکور، بیشترین کاهش را به خود اختصاص داد.
   گفتنی است وانت مزدا دوکابین گروه بهمن با 63 درصد افزایش تولید نسبت به 4 ماه اول سال گذشته به 428 دستگاه رسید.

   کارخانه های احداث شده در مکان های غیرمجاز تعطیل می شوند

   کارخانه های احداث شده در مکان های غیرمجاز تعطیل می شوند

   رئیس سازمان صنایع و معادن استان تهران اعلام کرد: احداث کارخانه در نقاطی غیر از مکان هایی که مجوز آن صادر شده، غیرقانونی است و این واحدها در یک فرصت سه ماهه تعطیل و پلمپ خواهند شد.
   به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع و معادن استان تهران، «مختار قانون» در بازدید از چند واحد تولیدی در شهرک صنعتی عباس آباد، افزود: این گروه از کارخانه ها برابر ضوابط تنها مجاز به احداث کارخانه در اعلامیه محل تأسیس خود هستند.
   وی، با تأکید بر ابطال مجوز واحدهای متخلف، افزود: به تازگی مشاهده شده که کارخانه ای که مجوز تأسیس در اشتهارد داشته، نسبت به راه اندازی یک واحد صنعتی در کرج اقدام کرده که برابر با ضوابط قانونی با خاطی برخورد شد.
   رئیس سازمان صنایع و معادن استان تهران، ایجاد کارگاه های جایگزین صنایع انتقالی به شهرک های صنعتی را غیرقانونی دانست و گفت: صاحبان صنایع انتقالی به شهرک های صنعتی موظفند تغییر محل واحد خود را به استانداری، صنایع و معادن، شهرداری و ساماندهی مشاغل مزاحم تهران اطلاع دهند.

   تولید فولادهای ضدزنگ در ذوب آهن اصفهان به زودی آغاز می شود

   تولید فولادهای ضدزنگ در ذوب آهن اصفهان به زودی آغاز می شود

   با تولید فولادهای ضدزنگ در مجتمع فولاد سبا کشور از واردات این نوع محصولات فولادی بی نیاز می شود.
   مهندس بهرام سبحانی، معاون طرح و توسعه ذوب آهن اصفهان در گفتگویی به تشریح ویژگی های منحصر به فرد طرح سبا و تحول عظیم تکنولوژی تولید فولاد در ذوب آهن اصفهان پرداخت و گفت: ذوب آهن اصفهان تنها کارخانه و مجتمع صنعتی در دنیا است که دو نوع محصول فولادی (ورق مقاطع ساختمانی) با دو فرآیند تولید (کوره بلند و کوره قوس الکتریکی) را با مدیریتی واحد و در یک محیط جغرافیایی تولید می نماید.
   وی گفت: تکنولوژی تولید فولاد به روش کوره بلند و نورد مقاطع طویل (تیرآهن، میلگرد و...) در مقایسه با تولید فولاد به روش کوره قوس الکتریکی و تولید محصولات تخت (انواع ورق و...) کاملا از نظر دانش فنی و تجهیزات متفاوت است و این تحول بزرگی است که ذوب آهن اصفهان توانسته است با 30 سال تجربه تولید مقاطع طویل فولادی، امروز به دانش فنی تولید فولادهای تخت دست یابد.
   وی ویژگی های خاص و منحصر به فرد طرح سبا را یادآور شد و گفت: در روش های متداول دنیا ریخته گری اسلب (تختال) با ضخامت 200 تا 250میلیمتر صورت می گیرد در حالی که در مجتمع فولاد سبا شمش با ضخامت 45 یا 50 میلیمتر ریخته گری می شود بنابراین هزینه های سرمایه گذاری و جاری در نورد اسلب نازک در مقایسه با روش های متداول بسیار کاهش پیدا می کند.
   مهندس سبحانی یکی دیگر از ویژگی های مهم مجتمع فولاد سبا را تولید فولادهای ضدزنگ (ورق های استیلی) ذکر کرد و گفت: طرح سبا علاوه بر اینکه فولادهای معمولی و کیفی را تولید می نماید می تواند حدود 50 هزار تن فولادهای ضدزنگ را نیز تولید نماید.
   وی گفت: سبا اولین واحد صنعتی در کشور است که ورق فولادی ضدزنگ تولید می کند و با تولید این نوع محصول در این مجتمع، نیاز کشور به ورق های ضدزنگ و استیلی تامین می شود.
   لازم به ذکر است که مجتمع فولاد سبا با ظرفیت 700هزار تن محصول فولادی ورق طراحی و اجرا شده است و قادر است ورق های فولادی نورد گرم را از ضخامت 5/1 تا 5/12 میلیمتر و با عرض 800 تا 1500 میلیمتر و ورق های ضدزنگ را در ضخامت 4 تا 8 میلیمتر و عرض 800 تا 1500 میلیمتر براساس سفارش درخواستی مشتری تولید می نماید.

   سیاستگذاری برای صنایع کوچک به وزارت صنایع و معادن واگذار شد

   سیاستگذاری برای صنایع کوچک به وزارت صنایع و معادن واگذار شد

   براساس تصویب شورای عالی اداری، وزارت صنایع و معادن موظف شد وظایف، سیاستگذاری و تنظیم مقررات مربوط به حمایتهای لازم از صنایع کوچک را برعهده بگیرد.
   به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامهریزی کشور، این وظایف پیش از این برعهده سازمان صنایع کوچک ایران بوده و براساس این تصمیم، تشکیلات وزارت صنایع متناسب با انتقال وظایف مذکور حداکثر تا پایان شهریور ماه سال جاری اصلاح میشود.
   شورای عالی اداری همچنین وظایف و فعالیتهای اجرایی-حمایتی سازمان صنایع کوچک ایران را به شرکت شهرکهای صنعتی ایران منتقل کرد و عنوان این شرکت را به سازمان صنایع کوچک و شهرهای صنعتی ایران تغییر داد. این سازمان که به صورت شرکت دولتی اداره میشود وظیفه دارد با انجام اقدامات لازم و با مشارکت تشکلهای غیردولتی موجبات توسعه صنایع کوچک را در بخش غیردولتی فراهم کند.
   کلیه مسئولیتها، اختیارات، نیروی انسانی، اعتبارات، بدهی، داراییها و اموال این شرکت با تشخیص وزیر صنایع و معادن به وزارتخانه یا سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران واگذار خواهد شد.
   در این تصویب نامه، وزارت صنایع و معادن موظف شده است به منظور کاهش تصدی دولت، افزایش سطح اشتغال، بهبود روشهای تولید، کاهش ضایعات و ارتقای مهارت کارکنان، توسعه کارآفرینی و کمک به سیاستهای توسعه منطقه‌ای، ظرف مدت 3 ماه اساسنامه شرکت شهرکهای صنعتی ایران را مورد بازنگری قرار داده و پس از تایید سازمان مدیریت و برنامهریزی کشور به عنوان اساسنامه سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران به تصویب هیأت وزیران برساند.

   12 معدن جدید در استان خراسان کشف شد

   12 معدن جدید در استان خراسان کشف شد

   رئیس اداره اکتشافات معدنی سازمان صنایع و معادن خراسان گفت: در سه ماه اول سال جاری 12 معدن در استان کشف شد.
   <ابولقاسم باقری> در گفتوگو با ایرنا ظرفیت ذخیره مواد معدنی این معادن را هشت میلیون و 111 هزار تن اعلام کرد و افزود: برای کشف این معادن هشت میلیون و 100 هزار ریال اعتبار صرف شده است.
   او معادن کشف شده را شامل بنتونیت، گچ خاکی، گرانیت، مرمریت و خاک صنعتی عنوان کرد و گفت: این معادن در شهرهای مشهد، سبزوار، گناباد، فردوس بیرجند و قائن کشف شده است.
   باقری خاطر نشان کرد: در سال جاری برای 40محدوده اکتشافی در استان پروانه اکتشاف صادر شد.

   احداث کارخانه با مجوز محل دیگر غیر قانونی است و با یک ضرب‌الاجل 3 ماهه تعطیل خواهد شد

   احداث کارخانه با مجوز محل دیگر غیر قانونی است و با یک ضرب‌الاجل 3 ماهه تعطیل خواهد شد

   مهندس مختار قانون رئیس سازمان صنایع و معادن استان تهران در بازدید از چند واحد تولیدی در شهرک صنعتی عباس‌آباد با اعلام این مطلب گفت: این گروه کارخانه‌ها بر اساس ضوابط فقط مجاز به احداث کارخانه در اعلامیه محل تأسیس خود هستند.
   به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع و معادن استان تهران، وی با تأکید بر ابطال مجوز کارخانه‌های متخلف افزود: مواردی اخیراً مشاهده شده مبنی بر اینکه کارخانه‌داری در کرج با اعلامیه تأسیس در اشتهارد نسبت به راه‌اندازی یک واحد صنعتی اقدام کرده که با این واحد برابر ضوابط قانونی برخورد شد.
   رئیس سازمان صنایع و معادن استان تهران همچنین ایجاد کارگاههای جایگزین صنایع انتقالی به شهرک های صنعتی را غیر قانونی دانست و گفت: صاحبان صنایع انتقالی به شهرکهای صنعتی موظفند تغییر محل خود را سریعا به استانداری، صنایع و معادن، شهرداری و ساماندهی مشاغل مزاحم تهران اطلاع دهند. در غیر این صورت بدون کوچکترین تعللی تعطیل و پلمپ خواهند شد.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 227,002,422
تعداد بازدید امروز : 5,914
تعداد بازدید دیروز : 28,113
تعداد بازدید هفته : 66,023
تعداد بازدید این ماه : 784,359
آخرین به روزرسانی : 1398/09/25 01:47

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.