•  
  • فهرست اخبار
   ایران خودرو آموزشکده های فنی دایر می کند

   ایران خودرو آموزشکده های فنی دایر می کند

   دکتر منطقی، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، گفت: ایران خودرو با همکاری وزارت آموزش و پرورش آموزشکده های فنی دایر می کند او افزود : نیروی انسانی به عنوان بزرگترین منبع رشد و تحول در صنعت کشور است. وی در گفت وگو با نشریه گسترش صنعت اظهار داشت: سازمان های پویا دور دست ها را می نگرند و در افق بلندمدت یک سازمان پیشرفته کیفیت یک اصل اساسی است و گروه صنعتی ایران خودرو در برنامه استراتژیک با اتکای به نیروهای توانمند و با ایمان، خود را برای دگرگونی های پرشتاب پیش رو آماده می سازد. مرتضی حاجی، وزیر آموزش و پرورش نیز در این مورد گفت: در ایران خودرو با مدیریت علمی و توانایی مهندسان ایرانی در طراحی و تولید خودروهای متنوع به منصه ظهور رسیده است. وی عزم مدیریت ارشد ایران خودرو برای تولید خودروهای کیفی در حد استانداردهای بین المللی و کاهش نمرات منفی را ستود و افزود: ایران خودرو برای همه اقشار مختلف جامعه خودرو تولید می کند و یا در دست تولید دارد. وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: قرار است لیزینگ خودرو فرهنگیان برنامه های همکاری دو جانبه وزارت آموزش و پرورش و ایران خودرو را در این زمینه تهیه و به امضای طرفین برساند. وی در زمینه واردات خودرو تصریح کرد: وجود رقیب، انگیزه ای برای تولید خودروهای کیفی می شود و از سوی دیگر ممکن است این رقیب به اشتغال زایی صنعت خودرو کشور لطمه بزند و نگرانی رئیس جمهوری و اعضای هیأت دولت همین است که مبادا آزادسازی واردات بر صنعت خودرو کشور خدشه وارد کند. در همه دنیا مرسوم است که دولت ها در قبال آزادسازی تدریجی واردات از صنایع خودروسازی داخلی خود حمایت می کنند. در ادامه عباس صوری مدیر کل بخش آموزش عالی وزارت آموزش و پرورش مهمترین راه همکاری دوجانبه وزارت آموزش و پرورش و ایران خودرو را ارتباط آموزش و صنعت، تقویت برنامه های درسی از طریق بازدیدها از صنعت و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز صنعت عنوان کرد. وی از ایران خودرو به عنوان یک سازمان پویا یاد کرد و اظهار داشت: ایران خودرو با تولید خودروهای کیفی، نیاز مشتریان را تأمین کرده و نحوه مدیریتی که در ایران خودرو اعمال می شود با شاخص های خودروسازی دنیا منطبق است.

   در حال حاضر از یک سوم معادن برداشت می شود

   در حال حاضر از یک سوم معادن برداشت می شود

   تعرفه‌های بالای وضع شده در بخش معادن، امکان هرگونه نوسازی، واردات تکنولوژی و به روز کردن را در این بخش از بین برده است. مهندس بهرامند - نایب رئیس خانه معدن ایران - در همایش روز صنعت و معدن با اعلام این مطلب و با اشاره به این که ایران در حال حاضر تنها توان برداشت و استخراج یک سوم معادن کشور را دارد، گفت: حدود 50 میلیارد تن ذخایر قطعی و احتمالی منابع معدنی در کشور وجود دارد که در سال گذشته تنها 130 میلیون تن از این مواد معدنی از کل معادن کشور استخراج شد. بهرامند با بیان این که ایران در سال گذشته 770 میلیون دلار در بخش مواد معدنی و فلزی صادرات داشته است، اظهار داشت: متاسفانه بخش معدن در ایران به دلیل بیتوجهی و مشکلات عدیده، رشد واقعی نداشته است.

   فعالیت واحدهای صنعتی که از «آزبست» استفاده می‌کنند ممنوع می‌شود

   فعالیت واحدهای صنعتی که از «آزبست» استفاده می‌کنند ممنوع می‌شود

   مدیرکل دفتر بررسی آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط زیست گفت: براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست فعالیت واحدهای صنعتی که از «آزبست» استفاده میکنند تا سال 86 ممنوع میشود. دکتر سعید متصدی گفت : براساس مصوبه سال 79 هیات دولت احداث واحدهای جدیدی که از آزبست استفاده میکنند نیز از آن سال ممنوع شده است. وی با اشاره به اینکه استفاده از «آزبست» در لنت ترمزها موجب انتشار آنها در هوا و در نتیجه ایجاد سرطان در انسانها میشود گفت: واحدهای صنعتی قدیمی که از «آزبست» استفاده میکنند تنها تا سال 86 فرصت دارند تا مواد جایگزین «آزبست» را بکار برند؛ در غیر این صورت از فعالیت آنها جلوگیری خواهد شد.

   تولید انواع خودروهای سنگین افزایش یافت

   تولید انواع خودروهای سنگین افزایش یافت

   تولید کامیون “بادسان“ شرکت سایپا دیزل و تولید کامیون بنز کشنده شرکت ایران خودرو دیزل به ترتیب با 1520 و 579 درصد رشد در سه ماه نخست امسال در مقام اول و دوم قرار گرفتند. در این مدت کامیون بادسان به تعداد 162 و کامیون بنز کشنده نیز به تعداد 231 دستگاه تولید شد. همچنین تولید انواع کامیون بنز در شرکت ”ایران خودرو دیزل”، ساخت کامیون ”آذرخش” کارخانه تراکتورسازی ایران و ساخت اتوبوس ”شهاب” شهری ساخته شده در ”شهاب خودرو“ با کاهش 10،21 و 52 درصدی در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 564، 55 و 77 دستگاه رسید. تولید اتوبوس و کامیون در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23 و 65 درصد افزایش یافت. تولید مینیبوس نیز در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 41 درصد کاهش یافت.

   سمینار بررسی فعالیت واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی کشور برگزار شد

   سمینار بررسی فعالیت واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی کشور برگزار شد

   سمینار و کارگاه آموزشی “بررسی وضعیت واحدهای مستقر در شهرکها صنعتی کشور“ با حضور معاون وزیر صنایع و معادن و کارشناسان طرح و برنامه استانهای سراسر کشور برگزار شد. به گزارش “ایسنا”، مهندس ولیالله افخمی - مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران و معاون وزیر صنایع و معادن - در مراسم آغاز کار این نشست یک روزه با اشاره به مشکلات تولید در بخش صنعت گفت: حمایت غیر منطقی از تولید داخلی نه تنها نتیجه مثبتی ندارد، بلکه باعث افت کیفیت تولیدات در بازار عرضه میشود و سیاست وزارت صنایع این است که باید در شرایط رقابتی توان تولید داخلی را افزایش داد. افخمی با بیان این که تدوین استراتژی و طرح و برنامه مهمترین بخش کلیدی در شهرکهای صنعتی محسوب میشود، گفت: مکانیابی صحیح شهرکها، بررسی وضعیت واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی کشور و تحلیل نوع فعالیت و تولید این واحدها و دلایل غیر فعال بودن بخشی از آنها برای ارتقای کمی و کیفی تولید در شهرکهای صنعتی بسیار مهم است و از طرفی چون در شهرکها با تجمیع واحدهای صنعتی روبرو هستیم، لذا غیرفعال بودن واحدهای صنعتی نمود بیشتری دارد. به گفته مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران، خدمات ضروری به متقاضیان سرمایهگذاری، موضوع قانون تاسیس شهرکهای صنعتی منحصر به امکانات زمین و برق، آب و جادهکشی نیست، بلکه ارائه خدمات طراحی و کارشناسی نیز از جمله این خدمات ضروری است که با توجه به انحلال سازمان صنایع کوچک، تنظیم سیاستها برعهده وزارت صنایع و تنظیم حمایتها برعهده این شرکت قرار گرفته است. معاون وزیر صنایع و معادن، نداشتن سرمایه اولیه، تغییر تکنولوژی و نیاز، عدم وجود بازار مناسب و نیز شناخت نامناسب از مزیتهای نسبی هر منطقه را از جمله دلایل اصلی رکود اصلی رکود فعالیت برخی واحدهای صنعتی در شهرکها بیان کرد و خواستار برنامهریزی دقیق کارشناسان طرح و توسعه استانها و حل این مشکلات شد.

   حمایت و برنامه‌ریزی برای ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی کوچک

   حمایت و برنامه‌ریزی برای ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی کوچک

   معاون وزیر صنایع و معادن گفت: با شناسایی شرکت شهرکهای صنعتی ایران به عنوان شرکت مادر تخصصی و تصویب اساسنامه این شرکت در هیات دولت، حمایت و برنامهریزی برای ایجاد و توسعه واحدهای صنعتی کوچک و متوسط نیز به این شرکت واگذار شده است. به ایسنا، مهندس ولیالله افخمی که همزمان با روز بزرگداشت صنعت و معدن در همایش یک روزه "بررسی فعالیت شهرکهای صنعتی سراسر کشور" سخن میگفت، افزود: افزایش این وظایف در اساسنامه شرکت علاوه بر تصمیم شورای عالی اداری در خصوص ادغام سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرکهای صنعتی ایران است. مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی ایران همچنین از طرح آمارگیری یک ماهه از شهرکهای صنعتی سراسر کشور تا روز 10 مردادماه امسال با تاکید تشریح وضعیت واحدهای تولیدی مستقر در این شهرکها و تحلیل دلایل رکود برخی از واحدهای صنعتی از سوی معاونت طرح و توسعه این شرکت خبر داد.

   استراتژی توسعه صنعتی کشور باید منطبق بر افزایش توان رقابتی برای حضور در بازارهای جهانی تدوین شود

   استراتژی توسعه صنعتی کشور باید منطبق بر افزایش توان رقابتی برای حضور در بازارهای جهانی تدوین شود

   محمد شریعتمداری ، وزیر بازرگانی ، در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن اشاره به گسترش روزافزون پدیده جهانی شدن، گفت : برای حضور در صادرات تولیدات صنعتی و معدنی به بازارهای جهانی باید توان رقابتی خود را افزایش دهیم که لازمه آن تولید محصولاتی با قیمت پایین و کیفیت بالاست. وی با اشاره به این که متوسط ارزش افزوده بخش صنعت در تولید ناخالص ملی در جهان بیش از 27 درصد است، خاطرنشان کرد: این رقم در ایران 8/14 درصد است و این تفاوت نشان دهنده نیاز به یک عزم کلی و تدوین یک برنامه راهبردی منساب برای پیشبرد توسعه صنعتی است. شریعتمداری، ثابت بودن نرخ ارز، رشد تورم منفی یا صفر در بازارهای هدف و بالا بودن هزینههای تولیدی را از جمله مشکلات بخش صنعت کشور در طول سالهای گذشته برشمرد. وی، همچنین بر لزوم استقرار تجارت الکترونیک در کشور برای تسهیل تجارت، کاهش قیمت تمام شده و هزینه صادرات کالا تاکید کرد.

   قانون حداکثر استفاده از توان داخلی از سوی برخی دستگاهها جدی گرفته نشده است

   قانون حداکثر استفاده از توان داخلی از سوی برخی دستگاهها جدی گرفته نشده است

   مهندس اسحاق جهانگیری ، وزیر صنایع و معادن ، در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن گفت: ایجاد حساب مازاد ارزی یکی از اقدامات مهم دولت بوده است و افزود: مهمترین عامل کاهش زمان راهاندازی طرحها در کشور، استفاده از حساب ذخیره ارزی بوده است. وی با اشاره به تصویب طرح نوسازی صنایع در دولت و مجلس، تصریح کرد: با اجرای این طرح انگیزه زیادی برای اصلاح ساختار مالی و نیروی انسانی در بنگاههای صنعتی ایجاد خواهد شد. جهانگیری، افزود: تاکنون 5/3 میلیارد دلار طرح متعلق به واحدهای صنعتی در صندوق ذخیره ارزی تصویب شده که 8/1 میلیارد دلار آن قرارداد بسته شده و 5/1 میلیارد دلار آن نیز گشایش اعتبار شده است و 400 میلیون دلار آن متعلق به واحدهای نساجی است. وی با بیان اینکه در سال گذشته 443 هزار شغل در بخش صنعت و معدن کشور ایجاد شده است، گفت: این رقم 46 درصد نسبت به هدف در نظر گرفته شده در برنامه سوم توسعه رشد داشته است. جهانگیری با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از 202 هزار میلیارد ریال سهام شرکت های وابسته به وزارت صنایع به بخش خصوصی واگذار شده است، اظهار داشت: امسال نیز بیش از 5 هزار میلیارد ریال سهام جدید به بخش خصوصی واگذار خواهد شد. وی با بیان اینکه سال گذشته 65 درصد صادرات غیرنفتی کشور به بخش صنعت و معدن مربوط بوده است، گفت: 5/92 درصد اهداف برنامه سوم در بخش صنعت و معدن محقق شده است. وزیر صنایع و معادن، یکی از مهمترین و اساسیترین جهتگیریهای وزارت صنایع در طول دو سال گذشته را تدوین استراتژی توسعه صنعتی عنوان کرد و افزود: این طرح که برنامه اقتصادی کشور در طول 20 سال آینده را ترسیم میکند، امروز به رییس جمهور تقدیم شده و به عنوان دستور کار توسعه کشور قرار داده شده است. جهانگیری، همچنین با اشاره به اصلاحات انجام شده در دولت در بخش اقتصادی، گفت: شواهد این اصلاحات در بخش صنعت و معدن به صورت آشکار و روشن دیده میشود. وی درعین حال تاکید کرد: هرگونه تغییر یا توقف در روند این اصلاحات موجب ایجاد ناامنی اقتصادی در کشور خواهد شد.

   ?? درصد رشد در سرمایه گذاری صنعتی

   ?? درصد رشد در سرمایه گذاری صنعتی

   سرمایه گذاری برای تأسیس واحدهای جدید صنعتی و معدنی طی سال گذشته به ??? تریلیون و ??? بیلیون ریال رسید که نسبت به سال ?? ، ?/?? درصد رشد نشان می دهد. براساس تازه ترین نماگر منتشر شده از سوی بانک مرکزی، پارسال ?? هزار و ??? فقره جواز تأسیس واحدهای جدید صنعتی و معدنی در بخش صنعت صادر شد که این تعداد جواز صادر شده در سال ?? نسبت به سال قبل از آن ?/ ?? درصد افزایش داشته است. همچنین براساس این آمار در سال ??، ? هزار و ??? فقره پروانه بهره برداری از واحدهای جدید صنعتی و معدنی صادر شده است که این میزان پروانه صادر شده نسبت به سال قبل از آن ?/?? درصد رشد نشان می دهد. میزان سرمایه گذاری بهره برداری از واحدهای جدید صنعتی و معدنی، ?? تریلیون و ?? بیلیون ریال بوده است که این میزان سرمایه نیز در مقایسه با سرمایه گذاری صرف شده به منظور بهره برداری از واحدهای جدید صنعتی و معدنی در سال ??، افزایشی معادل ?/?? درصد داشته است . . اگرچه میزان سرمایه گذاری در بخش صنعت طی سال ??، با رشدی معادل ?/?? درصد همراه بوده است اما این رشد سرمایه گذاری در مقایسه با رشد سرمایه گذاری در سال های ?? و?? با روندی کاهنده روبه رو شده است. بیشترین رشد سرمایه گذاری در بخش صنعت به سال ?? بازمی گردد که میزان سرمایه گذاری طی این سال در مقایسه با سال ?? رشدی ??? درصدی را تجربه کرد. نرخ رشد سرمایه گذاری صنعتی در سال ?? نیز معادل ?/??? درصد بود که این آمار و ارقام نشان می دهد طی سال های اخیر، سرمایه گذاری های مناسبی در بخش صنعت صورت گرفته است. براساس این گزارش، بخش صنعت و معدن پارسال به لحاظ نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان و ماشین آلات مربوطه به بخش، پس از بخش خدمات رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. براین اساس بخش خدمات همچنان بالاترین نرخ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در ساختمان و ماشین آلات را به خود اختصاص داد که نشان دهنده سهم بالای این بخش در اقتصاد کشور و پتانسیل مناسب جذب سرمایه های جدید در بخش خدمات است. با توجه به اصلاح قانون مالیات های مستقیم و تعدیل نرخ مالیاتی تولیدکنندگان، تجمیع عوارض، تهیه و تدوین لایحه نوسازی صنایع که در حال حاضر در مجلس در دست بررسی و تصویب نهایی است، کارشناسان اقتصادی امیدوارند که سرمایه گذاری در سال ?? با سهولت و آسانی بیشتری صورت بگیرد و نرخ سرمایه گذاری در این بخش با رشد فزاینده ای همراه شود، تا عقب ماندگی های انباشته در این بخش جبران شود.

   لایحه نوسازی صنایع به بیکاری دامن نخواهد زد

   لایحه نوسازی صنایع به بیکاری دامن نخواهد زد

   اجرایی شدن طرح بازسازی و نوسازی صنایع مشکلات فعلی بخش صنعت را برطرف می کند. غلامحسین آقایی عضو کمیسیون صنایع و معادن ضمن اشاره به بررسی لایحه بازسازی و نوسازی صنایع در صحن علنی مجلس گفت: سعی ما بر این است که با اعطای امتیازاتی چرخ صنعت را در کشور به حرکت درآوریم. در قالب این لایحه تسهیلاتی برای صاحبان صنایع پیش بینی شده است که می تواند روند توسعه را دستخوش تغییراتی کرده و عملیات اجرایی آن را تسریع کند. او در پاسخ به این پرسش که آیا در قالب این طرح تعدیل نیرو در سطح کارخانه های فعلی اجرا خواهد شد یا خیر گفت: همه توجه مجلس به صیانت از نیروی کار متمرکز شده است اما این احتمال هم وجود دارد که برخی از فعالان کنونی شغل خود را از دست بدهند. وی در توضیح این مطلب افزود: البته کارگری که در قالب این طرح قرار می گیرد، تحت پوشش بیمه بیکاری خواهد بود و سعی بر این است که تسهیلاتی برای یافتن کار جدید برای این کارگران اندیشیده شود.آقایی گفت: مطمئناً با اتخاذ تدابیری سعی می کنیم نگذاریم لایحه بازسازی و نوسازی صنایع به بیکاری دامن بزند. او گفت: آنچه مسلم است این که ما قصد نداریم در قالب این طرح هیچ کارخانه ای را تعطیل کنیم بلکه حتی درصددیم با ایجاد شرایط فروش زمین کارخانه هایی که در فضای شهری واقع شده اند بسیاری از مشکلات کنونی را حل کنیم. این نماینده مجلس اضافه کرد: در قالب این طرح فروش زمین کارخانه هایی که در فضای شهری واقع شده اند و انتقال آنها به خارج از محدوده شهری امکان پذیر است. یعنی با کمک شهرداری این زمین که اتفاقاً ارزش زیادی دارد فروخته خواهد شد و مبلغ حاصل نیز به صنعتگر پرداخت می شود. او در توضیح این مطلب افزود: به این ترتیب ما یک امتیاز به صنعتگر می دهیم البته به این شرط که پول حاصل از فروش زمین را صرف سرمایه گذاری در خطوط جدید تولید کند. وی با اشاره به این که این طرح واحدهای دولتی و خصوصی را تحت شمول قرار می دهد در پاسخ به این پرسش که آیا دولت می تواند برای منابع حاصل از فروش زمین کارخانه های بخش خصوصی تعیین تکلیف کند، گفت: طبیعی است وقتی مجوز فروش زمین گران قیمت را صادر می کنیم می توانیم راهکارهای هزینه کرد آن را نیز مشخص کنیم. به این ترتیب وقتی نقدینگی قابل توجهی به دست آمد دیگر می توان خطوط جدید راه اندازی کرد و کارگران بیشتری را به کار گرفت. این عضو کمیسیون صنایع و معادن اضافه کرد: البته ممکن است با به کارگیری تکنولوژی جدید، واحدها نیاز به نیروی کار کمتری داشته باشند که این معضل نیز از طریق راه اندازی خطوط جدید تولید و افزایش ظرفیت قابل حل است. او گفت: اجرای لایحه بازسازی و نوسازی صنایع به تنهایی نمی تواند مشکل بخش صنعت را حل کند و تغییر فرهنگ خدمت در ادارات دولتی یکی دیگر از لازمه های اساسی حل معضلات کنونی است. وی گفت: متأسفانه ادارات دولتی نگاهی از بالا به بخش صنعت دارند در حالی که این بخش ها باید خدمتگزار بخش صنعت باشند.

ستاد خبری مرکز حراست وزارتخانه

88846668

آدرس :

تهران، خیابان کریمخان، خیابان استاد نجات الهی، خیابان سمیه، نبش کوچه پورموسی، وزارت صنعت، معدن و تجارت

کد پستی :

1599691379

تلفن :

81771-81761

پست الکترونیک :

info@mimt.gov.ir

مجموع بازدیدها : 245,436,098
تعداد بازدید امروز : 9,399
تعداد بازدید دیروز : 59,000
تعداد بازدید هفته : 9,399
تعداد بازدید این ماه : 1,380,459
آخرین به روزرسانی : 1399/10/27 00:56

کلیه حقوق متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.